Teen fyysistä ja hektistä työtä( ravintola-ala) ja nyt olen pääsemässä sappirakon leikkaukseen.Kykyisinkin: kuinka kipeä on heti leikkauksen jälkeen ja kuinka nopeasti toipuu työelämään? Kiitos.
sappirakon poisto ja sairausloma
sapettaa
1492
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Minulta poistettiin sappirakko Hus:issa 2014 päiväkirurgisena toimenpiteenä. Aamulla menin ja myöhään iltaivällä saattajan kanssa pääsin pois. Leikkaus tehtiin tähystämällä, eli kolme tähystysreikää napaan ja sivulle ja ylös maksan kohdalle.
Sen jälkeen nestettä kertyi vatsaonteloon ja oli todella kivuliasta liikkua ja kävellä. Saikkua sain 10 päivää. Olin ajoittanut leikkauksen joululoman yhteyteen. Mitenkään en kyllä olisi ollut fyysisessä iskussa ainakaan kuukauteen tuon jälkeen. Ota rohkeasti sairaslomaa ja käytä aika huolella paranemiseen. Älä usko lääkäreitä vaan kuuntele kehoasi.