Ilmoittaudutte Tukholmassa sosiaalipäivystykseen (suomenkielinen palvelu). Saatte saman tien ensimmäisen viikon palkan (n. 330 eur) ja asuntolapaikan. Asuntolassa joudut odottamaan enintään viikon, kunnes sinulle tarjotaan asuntoa. Sosiaalipäivystys neuvoo sinua tilin avaamisessa, jonne jatkossa palkka maksetaan kahden viikon välein (n. 660 eur). Ensimmäiseen asuntoon saat kalusterahaa ja television. Voit halutessasi ottaa pankista ns tulokaslainaa enintään 5700 euron edestä ilman vakuuksia.
Tervetuloa Ruotsiin!
ps. olut on halpaa ja huumeita on riittävästi saatavilla edulliseen hintaan.
levittäkää sanomaa!
Tervetuloa Ruotsiin!
ps. olut on halpaa ja huumeita on riittävästi saatavilla edulliseen hintaan.
levittäkää sanomaa!
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kiitos kiitos tämä tuli kuin tilauksesta. Suomi niminen petosjytky-valtio onkin ollut päivitystä vailla. Nyt voin jättää päivittämisen sikseen ja muuttaa kirjani Ruotsiin. Mitäpä kun en käytä huumeita voiko sen vaihdoehdon muuttaa muuksi? Viinaa ja kaljaa ottaisin sinne vastaanotto-asuntoon hyvinkin mielelläni. Entä tupakki? Avustavatko sen hankinnassa ja löytyykö pimeiltä markkinoilta edullisesti, ei tarvitsisi matkustaa Viroon saakka?
Kuinka kauan kestää, että suomalainen saa Ruotsin kansalaisuuden?
Joo tosiaan, nopeimmille bonuksena vuoden ilmaiset röökit! Mutta pidä kiirettä, paikkoja on rajoitetusti!
Kansalaisuuden saat kahdessa vuodessa, jos et tee hirveästi rikoksia. Vähän saa tehdä, jös hälyää.
Voivoi. En tiennyt noista eduista eikä kukaan neuvonut. Siksi lähdimme koko porukka Tornion kautta Suomeen. Nyt vasta tajusimme, miten kauhea maa tämä on. Pitää nukkua lattialla sadan kaverin kanssa ja ruoka on kauheaa, kaljaa ei tarjota, eikä edes naisia!
Nyt kyllä Suomi-Ruotsi rajaliikenne kääntyy toiseen suuntaan. Turvapaikanhaku alkaa Suomesta Ruotsiin. Kantasuomalaiset tarvitsevat tehokasta ruotsalaisapua!
Lisäksi 3 kuukauden oleskelun jälkeen saa tuliterän
Harley Davidsonin (1600cc).
Ja kuukauden lomamatkan Pattayalle lomarahaa 5850€.
Vaihtoehtoisesti saa halutessaan uuden Volvon
mutta aluvanteet pitää ostaa itse.
Aluvanteiden ostoon saa kyllä harkinnanvaraista vanteiden hinnan.