PROFETIOIMINEN ON USKONNOLLISTA PORNOA

Siinä ei ole mitään pahaa. Jeesuskin rakasti huoria. Profetioiden lukeminen on vastaavaa kuin pornon lukeminen. Sitten taas profetioiden kirjoittaminen vähän samaa kuin ylläpitäisi pornolehteä.

Mikään näistä asioista ei ole tuomittavaa. Ihmismieli tarvitsee ravintoa.
359
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

sinällään hauska tämä ateisti-juttu... käsittääkseni suuri osa kirkon papeista on ns. leipapappeja, joka ovat vähän sama kuin ateisti. Mutta seurakunnan lampaat ovat sitten uskovaisia... Kumpaa elämänkatsomusta pitäisi uskoa. Pappia ja olla ateisti vai sitten seurakuntaa ja ruveta uskovaiseksi lampaaksi???

Äänestä

kovia runkkareita?

Äänestä

Hlystien radenije-rituaali

Hlystien hengellisenä päämääränä oli Kristuksen uudelleensyntyminen sielussa vanhan syntisen minän kuolettamisen kautta.

Liike oli askeesimyönteinen, mutta harrasti hurmoksellisia öisiä kokouksia.

Liikkeen teologiassa tavallisesta ihmisestä saattoi tulla Kristus tai Jumalansynnyttäjä, kunhan lihanhimo oli ensin kuoletettu Pyhän Hengen asettuessa ruumiiseen.

Tämä tapahtui ekstaattisen tanssimisen ja seksuaaliorgioitten kautta niin sanotussa radenije-rituaalissa.

Rituaaliin osallistujat lauloivat "itseäni ruoskin, Jeesusta etsin" ja tanssivat villisti ympyrää.

Rukouksenpitäjä ("profeetta") ruoski osanottajia molemmille olkapäille.

Tanssi päättyi ekstaattiseen lattialle taintumiseen, jonka aikana harrastettiin sukupuolista kanssakäymistä.

Tämä nähtiin Pyhän Hengen vaikutuksena sekä synnin katoamisen merkkinä.

Kollektiivisen synninteon nähtiin ikään kuin poistavan synnin rituaalisesti.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Hengenravintoa kirjoitti:

Siinä ei ole mitään pahaa. Jeesuskin rakasti huoria. Profetioiden lukeminen on vastaavaa kuin pornon lukeminen. Sitten taas profetioiden kirjoittaminen vähän samaa kuin ylläpitäisi pornolehteä.

Mikään näistä asioista ei ole tuomittavaa. Ihmismieli tarvitsee ravintoa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu