Muutos-puolue

Juneksen.psta

Mikäli Muutos2011 ajattelee jatkaa toimintaansa, mikä olisikin toivottavaa, jättäkää nuo vuosiluvut pois puolueen nimestä, se antaa vain vastustajille pilan aihetta.

Kuitenkin, jo Muutos11 sai aikaan muutoksen, sikäli ei vuosiluvussa vikaa.

Suomalainen politiikka sai ärhäkkyyttä, eräänlaisen isänmaallisen anarkismin sysäyksen. Anarkismilla tarkoitan tässä yhteydessä kansalaisten lainmukaista omatoimisuutta ja aktiivisuutta. Anarkismin voisikin kääntää sanalla "omatoimisuus". On tietenkin olemassa erilaista omatoimisuutta, laillista ja laitonta ja siinä ja siinä olevaa.

Jos nyt joku on todella isänmaallisen, laillisen anarkismin esikuva tämänpäivän Suomessa, niin Oulun Junes Lokka. Tässä kohdin ei mielestäni, nk. "ole koiraa karvoihin katsomista", tarkoitan tällä Juneksen ilm. etnistä ulkomaalaistaustaisuutta (en tunne asiaa tarkemmin). Ottaen huomioon asian tämänkin puolen, ei intomielisellä, nk. kantasuomalaisella / "savolaisella" pitäisi olla valittamista. Junes on lyhyessä ajassa tehnyt Isänmaamme hyväksi enemmän kuin 1000 savolaista yhteensä.

Juneksen varsinainen, poliittinen työsarka on ilmeisestikin internetissä, täältä hänet lähinnä löytää. Jollain taannoisella videolla (ennen vaaleja) näin hänet ämpäri kädessä hillasuolla (pohjoisen marja: hilla, lakka), kuin mikäkin entisajan vihreä.

Siinä jämähtäisi suvakeillakin "rasismi"-jauhot kurkkuun, jos Muutos-puolueen johtoon nousisi aitoisänmaallinen "Marokon kauhu"!

Mutta tämä puoli asiasta on tietenkin muutosväen oma asia, kenet valitsette. Väittäisin kuitenkin, että Juneksen suomalaisisänmaallinen persoona ja aktiivisuus on aivan ihailtavaa tasoa.

2

170

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Juneksen.psta
    • Muutoksen.psta

      Kävin juuri etsimässä Muutoksen sivuja ja kas kummaa: huomasin, että käytättekin jo nimitystä Muutospuolue, eli aloitukseni aiheesta oli eräänlainen etiäinen!

      http://muutospuolue.fi/

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      53
      887
    2. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      64
      647
    3. Mitä haluaisit kysyä tänään

      Kaivatultasi? Anna jokin tunniste itsestäni tai hänestä.
      Ikävä
      55
      640
    4. Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan

      Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli
      Jämsä
      43
      572
    5. Olen luovuttanut

      Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik
      Ikävä
      31
      542
    6. En välitä sinusta yhtään

      Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.
      Ikävä
      32
      508
    7. Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"

      Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk
      Kotimaiset julkkisjuorut
      5
      503
    8. Hyvä ihminen

      Koetko olevasi hyvä ihminen ja kohteletko toisia arvostavasti?
      Ikävä
      74
      451
    9. Nainen. Onko meissä

      Sinusta jotain samaa? Näköä tai luonteenpiirteitä? Utelias
      Ikävä
      33
      425
    10. Ei se nainen edes oo

      mitenkään nätti 🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      37
      416
    Aihe