Mikäli Muutos2011 ajattelee jatkaa toimintaansa, mikä olisikin toivottavaa, jättäkää nuo vuosiluvut pois puolueen nimestä, se antaa vain vastustajille pilan aihetta.
Kuitenkin, jo Muutos11 sai aikaan muutoksen, sikäli ei vuosiluvussa vikaa.
Suomalainen politiikka sai ärhäkkyyttä, eräänlaisen isänmaallisen anarkismin sysäyksen. Anarkismilla tarkoitan tässä yhteydessä kansalaisten lainmukaista omatoimisuutta ja aktiivisuutta. Anarkismin voisikin kääntää sanalla "omatoimisuus". On tietenkin olemassa erilaista omatoimisuutta, laillista ja laitonta ja siinä ja siinä olevaa.
Jos nyt joku on todella isänmaallisen, laillisen anarkismin esikuva tämänpäivän Suomessa, niin Oulun Junes Lokka. Tässä kohdin ei mielestäni, nk. "ole koiraa karvoihin katsomista", tarkoitan tällä Juneksen ilm. etnistä ulkomaalaistaustaisuutta (en tunne asiaa tarkemmin). Ottaen huomioon asian tämänkin puolen, ei intomielisellä, nk. kantasuomalaisella / "savolaisella" pitäisi olla valittamista. Junes on lyhyessä ajassa tehnyt Isänmaamme hyväksi enemmän kuin 1000 savolaista yhteensä.
Juneksen varsinainen, poliittinen työsarka on ilmeisestikin internetissä, täältä hänet lähinnä löytää. Jollain taannoisella videolla (ennen vaaleja) näin hänet ämpäri kädessä hillasuolla (pohjoisen marja: hilla, lakka), kuin mikäkin entisajan vihreä.
Siinä jämähtäisi suvakeillakin "rasismi"-jauhot kurkkuun, jos Muutos-puolueen johtoon nousisi aitoisänmaallinen "Marokon kauhu"!
Mutta tämä puoli asiasta on tietenkin muutosväen oma asia, kenet valitsette. Väittäisin kuitenkin, että Juneksen suomalaisisänmaallinen persoona ja aktiivisuus on aivan ihailtavaa tasoa.
Muutos-puolue
Juneksen.psta
2
143
Vastaukset
- Juneksen.psta
Tällaisena näen Junes Lokan poliittisen olemuksen:
Youtube: "Populismia keskellä päivää, metikössä" :
https://www.youtube.com/watch?v=mvpqjOOq2bM
Jo vuonna 2012. - Muutoksen.psta
Kävin juuri etsimässä Muutoksen sivuja ja kas kummaa: huomasin, että käytättekin jo nimitystä Muutospuolue, eli aloitukseni aiheesta oli eräänlainen etiäinen!
http://muutospuolue.fi/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä11111058Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on15110289- 268020
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1806478Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.465525- 735041
Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1434337Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai244214Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas533997Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris1313574