Ylösotto opin alkuperä

jesuiitat.asialla

Väärän ylöstempausopin (ylöstempaus tapahtuu ennen antikristuksen ilmestymistä) juuri ja tausta on katolisuudessa. 1500-luvulla uskottiin paavin edustavan antikristusta ja että Rooman katolinen kirkko (RKK) on antikristillinen järjestö. Jesuiitta Francisco Ribera pyrki torjumaan väitteen siitä, että paavi olisi antikristus ja että Rooman katolinen kirkko olisi antikristillinen järjestö. Ribera vaihtoi Raamatun opetuksen järjestyksen koskien antikristuksen ilmestymistä ja Jeesuksen tulemusta. Ribera ajatteli, että kun sanotaan Jeesuksen tulemuksen tapahtuvan ennen antikristuksen ilmestymistä, niin silloin kukaan ei voisi sanoa ja väittää paavin olevan antikristus ja RKK:n olevan antikristillinen järjestö.

Jesuiitta Manuel (Emmanuel) de Lacunca kehitti 1700-luvun lopulla jesuiittaoppia sanoen Jeesuksen paluun tapahtuvan kaksi kertaa, ei yhden kerran. Lacuncan mukaan Jeesuksen ensimmäisessä paluussa tapahtuu seurakunnan ylöstempaus, joka pelastaa maan päällä olevan seurakunnan tulevasta antikristuksen vihan ajasta. Lacuncan mukaan Jeesuksen toisessa paluussa Jeesus saapuu tuomitsemaan antikristuksen sekä maan päällä olevat antikristuksen seuraajat.

Jesuiitta Lacunca julkaisi 1790-91 nimellä Juan Josafa rabbi Ben-Ezra kirjan nimeltään Messiaan tulemus kunniassaan ja majesteetillisuudessaan (The Coming of the Messiah in Glory and Majesty). Lacunca sanoi olevansa katolisuuteen kääntynyt juutalainen, jotkut sanovat juutalaisuuteen kääntymisen olleen näytöstä ja ettei hän olisi ollut alunperin juutalainen. Tähän väitteeseen en ota sen enempää kantaa.

Skotlantilainen presbyteeri (Skotlannin kirkko) Edward Irving, jonka sanottiin olleen helluntailaisuuden ja karismaattisten liikkeiden edelläkävijä käänsi Lacuncan kirjan espanjasta englanniksi vuonna 1827. Lacuncan opit tekivät suuren vaikutuksen Irvingiin, jonka seurauksena Irving ennusti Jeesuksen tulemuksen tapahtuvan 1864. 1830-luvulla Edward Irving meni mukaan Catholic Apostolic Church nimiseen uskonsuuntaan, sillä hän joutui eroamaan Skotlannin kirkosta opetettuaan harhaoppeja. Catholic Apostolic Church perusti toimintansa "Pyhän Hengen armolahjoihin". Edward Irving sanoi uskovansa kuulleen äänen taivaasta, joka käski hänen alkaa saarnaamaan pyhien salaisesta ylöstempauksesta.

Nuori skotlantilainen tyttö nimeltään Margaret McDonald, joka oli Irving seurakunnan jäsen sai "näyn" 1830, jonka mukaan seurakunnan salainen ylöstempaus tapahtuu ennen antikristuksen ilmestymistä. Margaret lähetti näkynsä kirjeellä Irvingille.

1800-luvun alussa John Nelson Darby omaksui opetuksen, jonka mukaan Jeesuksen tulemus tapahtuu ennen antikristuksen ilmestymistä.

Cyrus Scofield (1843-1921) julkaisi Scofield Reference Biblen vuonna 1909. Scofield Reference Biblen alaviitteissä on opetus, jonka mukaan Jeesus tulee ennen suurta ahdistusta ja seurakunnan ylöstempaus tapahtuu ennen antikristuksen ilmestymistä. Tällä tavalla alunperin katolinen valheopetus Jeesuksen tulemuksesta sekä ylöstempauksen ajankohdasta päätyi protestanttien ja evankelisten keskuuteen, jonka sinettinä oli opin päätyminen Scofield Reference Biblen alaviitteisiin.

19

726

Äänestä

    Vastaukset 19

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eivääräävaantotuutta

      Tarkoitus on pysyä asiassa, eikä tuoda palstalle mitään väärää.
      Väärän ylöstempausopin (ylöstempaus tapahtuu ennen antikristuksen ilmestymistä)
      Et pysy asiassa jos tuot tänne omia selityksiäsi väärästä.
      Kerro siitä, minkä Raamattu todistaa oikeaksi.

      • valhettelijaolet

        "Väärän ylöstempausopin (ylöstempaus tapahtuu ennen antikristuksen ilmestymistä)"

        Tuohan on väärä ylöstempaus oppi! Raamattu ei todista tempausta ennen vaivan aikaa! Lopeta eksytys!


      • 1234567---

        Ei mene sinnepäinkään kun kirjoittelet !
        Usa ja EU tulevat yhtymään, ennen Jeesuksen toista tulemista, sillä Trump ei yksin pärjää.. Trump haluaisi Venäjän Ortodoksit mukaan, kysymys on kaupasta ja uskonnosta. Tempaushan tapahtuu Jeesuksen toisessa tulemisessa. Jeesus vie omansa 1000-vuodeksi taivaaseen.

        Ennen tempausta ovat KAIKKI vihat vaivat, ahistukset, vainot , sodat, viimeiset vitsaukset ja pedon kumartamiset.
        Pedonmerkki on sunnuntai, ihmiskäsky pyhäksi. . . Jumalan merkki on sapatti.


      • 1234567---

        Tuhatvuotinen rauha on maanpäällä, kun KAIKKI jumalattomat ovat kuolleina, sen 1000-vuotta odottamassa tuomion ylösnousemusta 1000:nen vuoden jälkeen.

        Tuomio jumalattomille: Tuli lankeaa alas taivaasta ja kuluttaa heidät, tämä on toinen kuolema.

        Tämän jälkeen Jumala luo omilleen uuden taivaan ja uuden maan, jossa vanhurskaus asuu.


    • filade

      Raamattu ei valehtele, kristitty odottaa Jeesusta, ei Antikristusta jonka Jumala lähettää niille jotka eivät uskoneet totuutta rakkauteen.
      http://www.teuvokopra.fi/ilmestyskirja_luku4.php linkki avautuu sinertämällä ja kakkospainikkeen tekstiä; siirry osoitteeseen... klikkaamalla jos olet chrome-palvelimessa.

    • filade

      Raamattuun perustuva ylöstempaunäky;
      http://www.teuvokopra.fi/naky.php

      • Ihmettelen miksi Aller poisti linkkien selkeän erottuvuuden ja niiden kätevän avaamisen. Liittyneekö lamaan? Palvelut heikkenevät.


    • Westsider7

      Viimeinen pasuna jakaa ajat, ennen sitä, sen soidessa, ja sen jälkeiseen aikaan.
      Ennen sitä on antkristuksen suuri uskoven ahdistuksen aika, Ilm.7:14.
      Pasunan soidessa on tempaus. 1.Kor.15:23 ja 1. Tess 4: 16-18-
      Sen jälkeeen vlittömästi Jumalan vihan aika vihan maljoineen.

    • mustahevonen

      Muslimit soittelee teille viimeiset pasuunat kun ilmoitatte olevanne juutalaisen Sionismin tukijoukkoa !

      Ja Kristillisen Sionismin uskon kannattajia aina uskonsotiin saakka Levantin valloituksessa.

      Niin viiimeinen passuuna soi !

      Muslimeita alkaa kyrpii kun ymmärtävät miksi ovat heidän kotinsa ja kaupunkinsa tuhottu Amerikan ja heidän ihannoijiensa toimesta.

      450 joka päivä lappaa Muslimeita maahamme , menkää niitä käännyttämään kun ovat "tuhon tiellä"

    • wegdrfWTF

      Aloittaja aloittaa "hyvin" VÄÄRÄN TEMPAUSOPIN, bhuaa!

    • Kaskass

      Tempaus on painonnostotermi ja ylösotto on pilkkimiesten keksintöä. Koukku leukaan ja menoksi.

    • älkää.eksykö

      On ikävää etteivät ihmiset ota tuosta selkoa. Epäraamatullisesta tempoiluopeista on kyllä tietoa. Monet ovat eksyneet noihin kivoihin vääristelyihin. Tempoilijoiden asenne ja elämä jo kertoo mistä hengestä ovat.

    • UskonJeesukseen

      Tulee vielä suurena järkytyksenä niille, jotka odottaa tempausta ennen vaivanaikaa.
      Kuinka moni luopuu uskostaan, kun tajuaa, että erillistä tempausta ei tullutkaan..
      Ajat vaikeutuu, Jumalan tuomio ravisuttaa koko maapalloa, mutta Hän on myös voimallinen varjelemaan omansa tämän kaiken keskellä.
      Luotan Jeesukseen, tuli mitä tuli, Hän on ainoa turva kaiken kaaoksen keskellä.

      • uskonasia

        olisikohan kuiten "luonto" joka märää.. ja( jumalaksi)? määäritelty!?
        uskon kyllä suurempaan kuin "kirjoitettu " usko??????


    • xfiles

      Arvovaltaiset tiedemiehet NASA:ssa tutkivat sitä mikä jäi jäljelle tomuna ihmisistä. He huomaavat, että se sisältää lihan ja veren ainesosat. Komitea joutuu toteamaan, että on tapahtunut se mitä Raamatussa kerrotaan ja useat seurakunnat tempauksena ovat opettaneet.

    • harriveijonen

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      80
      2147
    2. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      368
      1293
    3. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      32
      1226
    4. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      141
      1068
    5. Päälle hautaus?

      Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa
      Lieksa
      156
      1010
    6. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      876
    7. On tuota ikäeroa meillä kyllä aivan liian paljon

      Etsi samanikäistä kuin olet, niin minäkin.
      Ikävä
      65
      772
    8. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      45
      747
    9. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      62
      741
    10. Voisit nainen joskus vastata minulle

      Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.
      Ikävä
      63
      692
    Aihe