Paavin mukaan Jeesus epäonnistui ristillä

PaavinTodellisetKasvot

Paavi Francis ilmoitti puheessaan PyhänPatrikin Katedraalissa New Yorkissa että Jeesuksen elämä päättyi epäonnistumiseen; epäonnistumiseen ristillä. Paavi olisi toki voinut lisätä, että vaikka päällisin puolin saattaisi vaikuttaa tältä, kyseessä oli todellisuudessa suurin mahdollinen voitto ja Saatanan tappio. Paavi ei lisännyt mitään, vaan ilmoitti Jeesuksen epäonnistuneen, piste. Vatikaani on vahvistanut puheen ja sen käännöksen.

Ajatuksia? Mielipiteitä? Itse olen sanaton. Kristikunnan "johtaja" ilmoittaa ihmiskunnan lunastuksen olleen epäonnistuminen. Käsittämätöntä.

8

339

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lähdepuuttuu

      Mikä on lähteesi? Annahan ensin koko saarna, että voimme nähdä, mitä hän oikein sanoi. Ilman lähdettä väitteellä ei ole mitään arvoa.

    • eimerkillistä

      Ilmeisesti tarkoitat tätä:

      https://w2.vatican.va/content/francesco/en/homilies/2015/documents/papa-francesco_20150924_usa-omelia-vespri-nyc.html

      Minä en näkisi saarnassa mitään tuollaista.

      "VESPERS WITH PRIESTS AND RELIGIOUS
      HOMILY OF HIS HOLINESS POPE FRANCIS"

      Tilaisuus siis papeille ja sääntökuntalaisille, siis sisäpiirille. Ei siinä missään ilmoiteta lunastuksen epäonnistuneen. Paavi puhuu kuulijakunnan kokemista vaikeuksista ja siitä, että työ/ risti voi joskus INHIMILLISESTI KATSOEN tuntua tappiolta:

      "To see and evaluate things from God’s perspective calls for constant conversion in the first days and years of our vocation and, need I say, it calls for great humility. The cross shows us a different way of measuring success. Ours is to plant the seeds: God sees to the fruits of our labors. And if at times our efforts and works seem to fail and produce no fruit, we need to remember that we are followers of Jesus… and his life, humanly speaking, ended in failure, in the failure of the cross."

      Hän sanoo:
      Siinä sanotaan "inhimillisesti katsoen". Risti on hengellisesti voitto, mutta inhimillisesti häviö, Jeesushan tuomittiin täysin syyttömänä.

      Siis:" Risti näyttää meille erilaisen tavan mitata MENESTYSTÄ. Me kylvämme siemenet, Jumala antaa kasvun työllemme. Ja jos joskus yrityksemme ja työmme tuntuu menevän hukkaan eivätkä tuota hedelmää, meidän täytyy muistaa, että olemme Jeesuksen seuraajia... ja hänen elämänsä seuraajia vaikka ajoittain tekomme vaikuttavat menevän hukkaan.

      Ei tässä mitään outoa ole. "Marttyyrien verestä" syntyy uusia uskovia. Tappioilta vaikuttavista asioista Jumala synnyttää uutta uskonelämää.

      Mikäli Paavi olisi sitä mieltä, että Jeesus epäonnistui, hän lopettaisi messut heti paikalla, sillä jokainen messu nimenomaan todistaa Jeesuksen uhrikuolemasta ja ylösnousemuksesta. Hänen kuulijansa käyvät päivittäin messussa, joten ei tämä asia heille voinut olla mitenkään epäselvä.

    • bjöölhökhökbhö

      Mistä näitä kahjoja piisaa?

      Katolilaisen minua ei voisi vähempää kiinnostaa, mitä luterilaisten edustajat ovat sanoneet, puhumattakaan siitä, että menisin kirjoittamaan siitä "uutisena" luterilaisten palstalle.

      Näitä information levittäjiä kyllä sitten löytyykin tähän suuntaan. Yleensä lähteenä on iltalehti ja sitten kun kysytään, ne kaivavat esiin Vatikaanin sivun lukematta sitä (tuskin edes osaavat kunnolla englantia)

      Ilmeisesti tällä on jotain tekemistä sen kanssa, että suljetut osastot on tyhjennetty kotihoitoon ja sitten jonnekin näitten raukkojen pitää purkaa pahaa oloaan?

      • Pappi_on_aina_välittäjä

        Nämä ovat niitä, joista Raamattu varoitta, jotka ovat menettäneet järkensä ja joilla on sairaaloinen halu keskustella kaikesta tyhjänpäiväisestä.


      • eiolelut

        Ei ole luterilainen. Hän kävi luterilaisten palstalla ja viettää sapattia lauantaina, joten taitaa olla jonkinlainen adventisti tai messiaaninen, ja valitti samasta asiasta, yritin luterilaisena päinvastoin saada häntä järkiinsä.


      • eiolelut

        Yleensäkin se on niin, että näillä kaikilla palstoilla on joitakin vapaista suunnista, siis luterilaisista katsoen vapaista suunnista. JOs luterilaiset käyvät, eivät käy tappelemassa. Olen nähnyt yhden ainoan tappelevan luterilaisen, ja hän oli vähän sellainen erikoinen persoona.

        Jostain syystä se menee niin, että katolilaiset, ortodoksit ja luterilaiset, kaikki vanhimmat kirkot, niiden jäsenet eivät käy toisille tarjoamassa kristinuskon muotoaan, vaan antavat toisten uskoa miten uskovat. Näissä saattaa esiintyä joitakin harvoja tappelijayksilöitä, mutta he yleensä riitelevät sitten omiensakin kanssa.


    • Vapautuksen_teologia

      Huomaamme että "kansan paavi", sydänten paavi Franciscus jatkaa rohkeiden kannanottojen ja avausten linjaansa. On helpompi samaistua Jeesukseen, joka ei ollut "voittaja" vaan "häviäjä". Olemmehan me enimmäkseen "luusereita" kaikkiin tämän maailman mahtimiehiin ja menestyjiin verrattuna. Jeesus oli yksi meistä, meidän kaikkien Jeesus, niin kuin Franciscus on meidän kaikkien paavi. Jeesus oli ennen kaikkea yhteiskunnallinen uudistaja, tasa-arvon ja suvaitsevaisuuden julistaja, jonka sortojärjestelmän huipulla olleet vallanpitäjät surmasivat. Siinä Jeesus oli yksi monista, jopa lukemattomista ihmiskunnan historian harmaista sankareista. Jeesus on nostettu esiin, symbolina, mutta hän oli vain yksi miljoonista.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Gallup: Kansalaiset eivät usko velkajarruun

      Puolet suomalaisista ei usko velkajarrun vaatimien sopeutusten toteutuvan, kertoo Iro Researchin kyselytutkimus. Kokoom
      Maailman menoa
      87
      1203
    2. Ethän mies vielä

      luovu meistä? Haluaisin jo sun syliin.
      Ikävä
      67
      940
    3. Mä oon kallistumassa

      Rikosilmoitukseen!
      Suhteet
      213
      928
    4. Haaveilen edelleen

      Sinusta aika ajoin
      Ikävä
      58
      912
    5. Sinulle nainen

      En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen
      Ikävä
      66
      886
    6. Martsusta tuli leuhka

      Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal
      Kotimaiset julkkisjuorut
      233
      782
    7. Hei rakkaani.

      Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi
      Ikävä
      70
      755
    8. Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun

      Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on
      Ikävä
      72
      742
    9. Kuisla Group Oy jättänyt yrityssaneeraushakemuksen

      Samalla yrityssaneeraukseen on hakeutunut Kuisla henkilökohtaisesti ja Seinäjoen Motelli Oy, joka omistaa Sorsanpesän ki
      Seinäjoki
      35
      728
    10. Tiedätkö sitä

      Että sinun äänesi on ihanan pehmeä
      Ikävä
      42
      716
    11. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      57
      643
    12. Kiulu myynnissä!

      Kiulu hakee taas uutta yrittäjää. https://www.yritysporssi.fi/etela-pohjanmaa-lansi-suomi-finland/myytavat/yritykset/ma
      Ähtäri
      26
      598
    13. On paha olla

      Kun olen käyttäytynyt aiemmin kaivattua kohtaan kuin joku narsisti.
      Ikävä
      42
      568
    14. Tulisiko naisille asettaa korkeammat eläkemaksut

      Tämä tuli mieleeni kun luin aamun lööppejä. Japanissa alkaa olla "uutta nuorisoa" ihan urakalla, ikä alkaa sadan jälkeen
      Sinkut
      172
      485
    15. Et pysty peittämään minulta

      Sinä olet hyvä peittämään asioita niin halutessasi. Pystyt pitkiäkin aikoja salaamaan juttuja. Juuri mietin tuossa, olet
      Ikävä
      47
      484
    16. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      18
      478
    17. Mitä oikein tapahtui? Maajussi-Jetta sai tylyt pakit - Sulhoehdokas selittää: "Ei lentänyt kipinät"

      Maajussille morsian -sarjassa etsitään rakkautta ja rinnalle kumppania. Yksi maajusseista on Jetta - liikunnallinen ja
      Maajussille morsian
      12
      447
    18. Vieläkin saat

      Sydämen tykyttämään. Vaikka emme näe
      Ikävä
      23
      427
    19. Huumekauppaako

      ”Huumekauppa johti rajuun väkivaltaan Kokkolassa – Kolme nuorta otettu kiinni, yksi epäillyistä alaikäinen”
      Kokkola
      9
      424
    20. Makeinen, asiaa sinulle

      Minua korkeampien voimien kehotuksesta sinua pyydetään avaamaan jokin yhteys asioista keskustelemisen takia kanssani. Il
      Ikävä
      28
      403
    Aihe