OTAMMEKO RUOTSISTA MALLIA

VIELÄVOIPERUA

http://professorinajatuksia.blogspot.fi/2015/02/hallitus-haluaa-naisten-juoksevan.html

maanantai 9. helmikuuta 2015

Hallitus haluaa naisten juoksevan pakoon miehen nähdessään

Helsingin Sanomat kertoi tänään, että yökerho Namun edustalla on hakattu yksi nuori mies sairaalahoitoon. Sen sijaan se ei kertonut miksi ja miten väkivallanteko oli tapahtunut, vaan syyllisti tekopaikan vieressä ollutta yökerhoa tapahtuneesta.

Yhteiskunnallisesti olisi luonnollisesti ollut tärkeämpää uutisoida siitä, minkä HS jätti mainitsematta. Kyseessähän oli tilanne, jossa maahanmuuttajamiehet olivat häirinneet naisia, johon pohjanmaalainen nuori mies oli kotimaakuntansa oikeudenmukaisuuden perinnettä noudattaen yrittänyt puuttua ja tullut pahoinpidellyksi sairaalakuntoon.

Kyselin jokin aika sitten useampaan maahanmuuttajien väkivaltatapaukseen viitaten lehdistön vastuuta näihin tapauksiin, koska tuntomerkkien salaaminen estää ihmisiä ymmärtämästä uussuomalaisten potentiaalista vaarallisuutta. Mikään ei tietenkään muuttunut, kuten edelle täydentämäni uutinen osoittaa.

Tästä voidaan päätellä, että Helsingin Sanomien poliittisena agendana on maahanmuuttajataustaisen rikollisuuden pimittäminen lukijoiltaan ja sitä kautta pyrkimys aiheuttaa heille tarpeetonta kärsimystä. Valitettavasti sama näyttäisi koskevan myös verovaroin toimivaa Yleisradiota, joka ei tietääkseni ole edes uutisoinut koko tapausta. Sen sijaan se teki jutun ulkomaalaissyntyisen miehen tappamasta 17-vuotiaasta porilaistytöstä kertomatta rikollisen taustasta halaistua sanaa.

Helsingin Sanomien osalta olen lehden valitseman uutisointilinjan niljakkuudesta huolimatta valmis suomaan sille oikeuden omaan agendaansa. Näin siksi, että kyseessä on yksityinen yritys enkä kannata sellaisten holhoamista. Toki toivon samalla, että mahdollisimman monet maksavat asiakkaat tekisivät valheellisesta uutisoinnista omat johtopäätöksensä ja jättäisivät lehden ostamatta.

Sen sijaan Yleisradio toimii veronmaksajien rahoilla, joten sen tulisi keskittyä oikean tiedon jakamiseen. Niinpä vaadin seuraavaa eduskuntaa puuttumaan asiaan ja korjaamaan yhtiön toimintaa ohjaavaa lakia siten, että teksti "tukea suvaitsevaisuutta ja monikulttuurisuutta" poistetaan verovaroin tapahtumalle toiminnalle sopimattoman poliittisen luonteensa takia koko laista.

Lopuksi haluan tuoda esille sen, että Suomen hallitus on tänään päättänyt ottaa jälleen 300 ylimääräistä kiintiöpakolaista maahamme. Siis yhteensä 1050 korkeaan osaamiseen perustuvaan yhteiskuntaan huonot valmiudet omaavaa ihmistä, joiden sopeutumisessa maahamme on lievästi sanoen melkoiset haasteet. Ja sen seurauksena riskit.

Ottaen huomimoon humanitaarisen maahanmuuton korkeat kustannukset sekä sen kautta Suomeen tulleiden ihmisten aiheuttamien väkivallantekojen suuren määrän (sekä seksuaali- että pahoinpitelyrikoksista järkyttävän suuri osa on afrikkalaisten tekemiä) pidän päätöstä täysin vastuuttomana ja ilmaisen syvän halveksuntani kaikille hallituspuolueille eli Kokoomukselle, SDP:lle, RKP:lle ja Kristillisdemokraateille. Vain täysi idiootti voi edes harkita äänestävänsä niitä tämän päätöksen jälkeen.

Kuitenkin tiedostan, etteivät humanitaarisessa maahanmuutossa pahinta ole sen kautta sattuvat yksittäiset väkivallanteot tai korkeat kustannukset. Ei edes maahamme leviävä terrorismi vaan koko yhteiskunnan muuttuminen turvallisesta Suomesta sellaiseksi, jota kuvaa parhaiten uutinen monikulttuuristumisessaan meitä paljon pidemmällä olevassa Ruotsissa.

Uutisen mukaan naapurimaan naiset lähtevät nykyisin juoksemaan pakoon heti nähdessään miehen paikassa, jossa ei ole muita ihmisiä. Toisin sanoen monikulttuurinen naisiin kohdistuva väkivalta on Ruotsissa saavuttanut asteen, jossa näiden turvallisuudentunne on kokonaan kadonnut. Median vaikeneminen maahanmuuttajien osuudesta lisääntyneisiin väkivallantekoihin ei ilmeisesti auta enää siinä vaiheessa, kun jokaisella alkaa olla omia tai lähipiirin kokemuksia yksinäisiin naisiin kohdistuneista sattumuksista.

Tämä on surullista, sillä vielä minun lapsuudessani Ruotsia pidettiin maailman parhaana ja turvallisimpana paikkana asua. Sellaisena se kelpasi esikuvaksi myös köyhemmälle kotimaalleni sen kurottaessa kohti hyvinvointia

Nyt Ruotsi on kuitenkin muuttunut ilmeisen peruuttamattomasti väkivaltaisten maahanmuuttajaghettojen, hurjien raiskaustilastojen, kehnon koulumenestyksen ja poliittisen väkivallan tyyssijaksi. Siis monien uusruotsalaisten kotimaita muistuttavaksi paikaksi.

Koska minä en halua Suomesta samanlaista, vaadin pakolaiskiintiön ja toissijaisin humanitaarisin syin myönnettyjen oleskelulupien määrän laskemista nollaan sekä turvapaikkojen rajoittamisen vain sellaisille ihmisille, jotka pystyvät osoittamaan toimineensa kotimaassaan demokraattisin ja väkivallattomin keinoin hirmuhallitsijaa vastaan. Ja lisäksi osoittamaan tämän uhkaavan henkeään. Siis reilusti alle kymmeneen vuodessa.

1

86

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • JuoLiukastetta

      taidat olla Lohjan suurin Bög Göran

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      40
      6953
    2. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      32
      3918
    3. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      45
      3300
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      40
      2909
    5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      16
      2672
    6. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      37
      2228
    7. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2176
    8. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      41
      2123
    9. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      48
      2057
    10. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      39
      2000
    Aihe