Pitääkö huhut paikkansa että Ähtärin kaupunki ei ole luvannut ylläpitää sen kummemin Taimelan koulua pystyssä kun Alajärvikään ja että Ähtäriläiset olisivat sanoneet, että pitää varoa lupaamasta Lehtimäkisille ylipäätään mitään, koska Ähtäriläisillä on omassakin taloudessa tekemistä.
Lehtimäkiset heitteellä
kuortaneelleko
27255
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Ähtäri on kriisikunta ja pian osa Alavusta!
Ähtäri ottaa ilomielin vastaan jokaisen alajärveläisen/lehtimäkemäkeläisen perusopetuksen oppilaan vahvistaakseen omaa oppilaspohjaansa. Kotikuntakorvauskin tekee sen kannattavaksi Ähtärille ja tappioksi Alajärvelle.
Lehtimäkeä ei ikipäivinä liittetä Ähtäriin , eikö tömä ole vielläkää mennyt perille
Eli sama ralli jatkuu kun ennenkin. Lehtimäkisiä ajetaan joko Soiniin tai Ähtäriin. Lehtimäelle ei tule uusia palveluja ja koulut pysyy kiinni. Tätähän justiin pelätään. Nyt pitäisi ähtäriläisten luvata selkeitä etuja ja pysyviä palveluita myös Lehtimäelle. Taimela auki heti ja uusi kirjasto sekä joku vapaa-ajan palvelumuoto. Esimerkiksi Lehtimäelle sopisi keilahalli ja kunnollinen skeittiparkki. Koska nuoret ei muuten pysy kunnassa.
Tulee halvemmaksi järjestää joku tilataksi, joka kuskaa ne 7 nuorukaista skeittaamaan ja keilaamaan. Lehtimäkeä voisi verrata Lapuan Kauhajärveen, suunnilleen samankokoinen kylä. Onko Kauhajärvellä keilahallia, EI. Onko Kauhajärvellä skeittiparkkia, EI. Onko koulu, on, ja kyläkauppa, muuta ei kylillä tarvita, mopot ja onkivavat riittää.
Lehtimäkeläisille on riittänyt tähänkin saakka salkopallo ja vipukelkka.
Lehtämäeltäkin löytyy alaaste!
Lehtimäelle tarvitaan jäähalli ja useita kerrostaloja. Lisäksi lehtimäkeläisille tarvitaan oma mielenterveystoimisto koska tarvetta näyttää olevan. Lopettakaa nyt heti tuo kysely kunnanvaihtamisesta koska se on täysin rikollista touhua ja ihmisten harhautusta. Lehtimäkihän päätti kunnanvaltuustossa liittyä alajärveen syylliset löytyy pöytäkirjoista. Kyllä lehtimäkeläiset lapsellista väkeä.
Ei lehtimäkeläisiä voi niputtaa.
Kaivappa tumilo omat lääkkees esille, sulla näyttää olevan suuri tarve niille. Kysely aivan laillista toimintaa. Tässä toteutetaan kuntalaisten kuulemista. Vasten lehtimäkeläisten tahtoahan meidät on liitetty Alajärveen. Tämän päivän Ilkka todistaa sen, että Alajärvellä ollaan pian ns. Pissassa.
Lehtimäen pösilöt on lisänneet erikoissairaanhoidon menoja aivan valtavasti. Eiköhän ne vähene jos jonnekin teidät saisi toivottavasti potkittua
Ei tarvita tänne mitään mielenterveystoimistoa.
Alajärvellä on ihan hyvä, paitsi että sinne on 2 vuoden jonot...
Pitääsköhän siellä ottaa isoo peili kätehen ja kattua sinne. Jos ei homma toimi TK:ssa Alajärvellä niin jostakin on apua saatava. Vai ookko sitä mieltä, että homma pelaa. Onneksi valinnanvapaus tuloo laajemmaksi, silloon pannahan alaarvooset paikat kiinni.
Mutta kun lehtimäen kylästä pitääs löytyä myös oma yläaste, lukio, terveyskeskus, kirjasto jne....
Lehtimäki on Lapuan Kauhajärven tai Tiistenjoen kokoinen kylä. Mitä palveluja on Kauhajärvellä tai Tiistenjoella? Niinpä... Eipä oikein mitään. Miksi Lehtimäellä pitäisi olla? En keksi syitä. Miksi lehtimäkeläiset olisivat jotenkin arvokkaampia, kuin kauhajärviset tai tiistenjokiset?
-Kirjastoauto ja alakoulu riittää.
Tuntuu siltä että kaikki lehtimäen kyläläiset ovat ihan uunoja. Teillä ei ole mitään mahdollisuutta erota alajärvestä paitsi muuttamalla pois. Kyllä te ootte munanneet itsenne melko pahoin. Jos luulette tekevänne alajärveläisille suuren vahingon niin siinä erehdytte.Sääliksi käy teidän surkeutenne.
Taitaa olla hätä. Eipä liity Soinikaan Alajärveen, suunta aivan toinen. Siellä järki voitti. Tuskin saatte Vimpeliäkään "riistettäväksi". Kuka Alajärven huolii, ei kukaan . Sitä saa mitä tilaa se on fakta. "kus" on mennyt piähän ja kevereita ei oo.
Soinissa ei ole järkeä ollut enään pitkään aikaan......soini on vuonna 2020 osa alavusta yhres ähtärin kanssa. Molemmista kunnista ku loppuu raha ja salkkumies liittää ne pakolla sinne. Vimpelin pelit on jo pelattu ja esimerkki siitä ku eletään yli varojen eikä huomisesta huolta!
Lehtimäkeläinen ei paskanna siihen mihinä se kyykkyy, tämä on jo kauvan tieros. kukahan loppujenlopuksi joutuu näitten kannssa tekemään yhteistyötä.ei kahdittavaa.
Ähtäri on Alavuden kaupungin syrjäinen hiipuva kaupunginosa vuoden 2020 alusta alkaen.....
Pitääkö sitä tuolla lailla haukkua toisia puolin ja toisin? Samassa junassa ollaan koko järviseutu. Samaa sukua ja heimoa. Sivukylissä on palvelut jotka sinne kuuluu. Koitetaan nyt vaan pärjäillä ja lopettaa tuo typerä riitely! Sitäpaitsi uskon et täällä keskustelussa on pahanilmanlintuja ehkä ihan järviseudun ulkopuolelta, jotka yrittää lietsoaa vihaa...
Hyvin nuoret on "kotiutuneet" Soinin yläkouluun. Mitä sitä enää märehtimään. Ylökoulua ei ole ja toivottavasti Alajärvessä pysytään. Tuskinpa se ruoho on Ähtärissä yhtään vihreämpää kuin Alajärvellä. Kyselkää nuorilta miten koulun käynti Soinissa sujuu? Läheltä seuranneena voin kertoa, että hyvin menee :) Ja omatoimikirjastokin meillä on nykyään ja lääkäripalvelua saa maanantaisin menemättä Alajärvelle. Kukaan vaan ei ole mihinkään tyytyväinen! Eikö meillä Suomessa ole suurempiakin murheita?
Varttuneenmpi mies henkilö kertoi, että Lehtimäen asiat eivät ole koskaan olleet näin hyvin kuin ne nyt ovat. Täällä on kunnan velkamäärä puolittunut kuntaliitoksen jälkeen. Asukas kohtainen velka oli täällä lähes 5t euroa ennen kuntaliitosta ,nyt taitaa olla noin 2,5t asuk.Tänne on investoitu tasapuolisesti asuaslukuun suhteutettuna. Lehtimäen toimesta on liitos-sopimus käynyt hallinto-oikeudessa saakka valituksella. Hallinto oikeus totesi ,että liitos-sopimusta on noudatettu. Kyllä täällä oli ennen nämä päättäjät okeita miehiä, kun oli Pihlajamäen Kalle ja Uuusitalon Eino remmissä ja monta muuta jämerää miestä. Nyt on muutama henkilö jotka lietsoo tätä eipuraa, ja saa muutkin kuntalaiset puolelleen. Totuus ei pala tulessakaan
Joo on puolittunut ja tästä ovat eniten joutuneet maksamaan koululaiset, sairaat, vanhukset ja vammaiset. Länsikyläntarkkailijalla elämä pyörii näköjään pelkän rahan ympärillä. Kaikkea ei voi mitata rahassa, tämäkään totuus ei pala tulessa.
ALAJÄRVELTÄ löytyy yllättävän hyvin,
kaikki mitä tarvitsee.
Ähtäri on ollut hyvä,
nykyisin on taantunut liikaa.
Alavus on pysynyt entisellään.
Kuortane ei ole koskaan kehittynyt.
Soinille tulee kova paikka eteen ja nöyryys taakse.
Alajärven johto jakelee lehtimäkeläisille jo kaluttuja luita. Rahaa löytyy kyllä tyhjien saastuneiden tehdasalueitten ostoon ym. Ja voihan lehtimäkeläiset tulla uimaan uimahalliin. Jos tulisi vaikka parempi mieli.
Ekös lehtimäellä ole uimapaikka.valtiokustantaa.