Vanhasta nojatuolista oireita

Homemies5000

Perkula! Tähän asti saanut asua puhtaassa, terveellisessä asunnossa mutta nyt vaihdoin nojatuolini istuinosan "uuteen" ehjään jonka sain isältäni. Nyt alkoi oireet!

Laitoin myös eilen isältäni saamani verhot roikkumaan. Joten oireet tulee nyt joko nojatuolista ja ne verhot otin jo pois seinältä joten jäljellä on nojatuoli.

Miten ihmeessä?!!

9

164

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • homehome

      Kyllä jos olet homealtistunut niin voi saada oireita vähästäkin, mm. "haisevasta" nojatuolista. Miten säilytetty ja millainen on uusi istuinosa...

      Itse saan oireita jo pelkästään siitä jos jonkun ihmisen vaatteet haisee "vanhalle talolle" ja ei tarvitse olla kuin hetken lähellä.
      Ja tietyt materiaalit herkistää myös.

      Kannattaa miettiä poistatko koko tuolin enne kuin sairastut pahemmin.

    • Homemies5000

      No ihan normaaleissa sisätiloissa se on ollut...ei sen pitäisi mitenkään kyllä homeessa olla. Normaali kangas/nahka istuinosa, sellainen 90-luvun nojatuoli. Mutta kun tuo tuoli oli siellä kämpässä kun siellä tehtiin ikkunaremontti...ja siitä ikkunaremontista on sitä hienoa pölyä varmaan tuohon tuoliinkin tarttunut. Harmittaa kun todella hieno tuoli ja tuolit maksaa omaisuuden.

    • kokeiletätä

      No voisiko sen pestä tekstiilipesurilla,ja hio puuosat jos sellaisia on?Ja pesitkö ja sisititkö verhot?

    • Hyi_home_yök

      Itse ihmettelin, että kaikissa kirjastoissa, joissa kävin, haisi home. Siivouskaapissani haisi home. Syylliset olivatkin lenkkarit, jotka pesin pariin kertaan peräkkäin. Kuivuivat hitaasti, ja sisäpohjassa on hentoja homepilkkuja. Näyttävät siis ihan siisteiltä. Mutta kun ovat jalassa ja jalka hikoaa, alkavat haista. Nyt meni hyvät kengät pilalle...

    • tiedäntilanteen

      Hävitä,tai vie pesulaan se tuoli ennen kuin sairastut pahemmin!

      • Rakkaat-tavarat

        Juurikin niin, pehmustetut kalusteet ovat kaikkein pahimpia, ja patjat ja tyynyt. Aina kun siihen istuu tai käy maate, homepöly (näkymätön ihmissilmälle, koska niin hienojakoinen) pölähtää ympärille. Mitä paksumpi pehmuste, sitä vaikeampi tai mahdoton sitä on millään puhdistaa.

        Jos tilanne (oireet) ei ole kauhean paha, ja kyse on hyvin rakkaasta kalusteesta, voi yrittää seuraavaa: puhdistaa pehmusteen pesemällä ja kuivattamalla mahdollisimman kuumassa, puhdistaa puuosat spriillä, vie johonkin vaatehuoneeseen tai johonkin tilaan jossa ei oleskella tuulettumaan kuukausiksi, ottaa taas esille ja testaa oireita, uusi puhdistuskerta ja taas varastoon tuulettumaan, ja niin edelleen jatketaan kunnes joko viedään kirpparille, roskiin, annetaan tuttavalle joka ei herkkä, tai todetaan että no nythän sitä sietää.


    • yritettyon

      Jos saat tuolista oireita niin selvästi, että tiedät niiden tulevan tuolista,
      täytyy tuoli hävittää. Ei ole mitään tapaa saada sitä puhtaaksi, ei edes pesulassa.
      Hävitä tuoli ennenkuin se tartuttaa homeen muuhunkin omaisuuteesi.

      • vastuullista.tosiaankin

        Muntersin tyyppi arveli kevällä 2010 että 10 vuoden päästä ehkä on "työkaluja" puhdistaa silloisille "nykymyrkyille" saastuneet kamat. Mutta sitä pulijua Munters ei taida enää edes olla joka meillä myrkkyjään levitteli ympäriinsä ja teki tilanteesta entistäkin vaarallisemman. Terveys ja kamat tuhoutui. Jätkät lähti ja myrkyt jäi.

        Heitä suosiolla pois se tuoli, jos Munters ei saa muuta kuin huonommaksi, niin siten käy myös jokaiselle toisellekin yrittäjälle ja litkuilla läträäjälle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. En tullut, koska käytit päätäsi.

      Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m
      Ikävä
      32
      2405
    2. Miten kaivattusi teki sinuun lähtemättömän vaikutuksen?

      Minulla kävi niin, että hän laittoi ruokaa, kun olin nälkäinen. Tie miehen sydämeen käy vatsan kautta.
      Ikävä
      89
      1114
    3. Alkon myynti putosi kesäkuussa 10 prosenttia

      Niin se hallitus tuhoaa valtion verokertymää ylisuurella alkoholiverolla, kun kansalaiset hankkivat juomansa ulkomailta.
      Maailman menoa
      125
      917
    4. Mitä söitte Hänen kanssaan yhdessä viimeksi?

      Tällainen vihjeketju:)
      Ikävä
      64
      853
    5. Oliko mies vetäytyminen

      Toimiva veto? Miten meille kävi. Ei hyvin ja mahdottomalta tuntuu tilanne nyt.
      Ikävä
      55
      839
    6. Ulosotossa olevan tulisi saada itse päättää

      Maksetaanko hänen ulosotossa olevia velkoja takaisin yksi kerrallaan vai ripotellen pikku summia sinne tänne, kuten ulos
      66
      754
    7. Oon tässä pohtinut että se nainen

      Ei sovi sulle. Ihmetyttää mitä näet hänessä. Mieheltä miehelle
      Ikävä
      69
      740
    8. EU:lta tyly ratkaisu Temulle

      On se hyvä, että EU on vihdoin ja viimein puuttunut noiden Kiinan krääsän kauppiaiden toimintaan. https://www.is.fi/ta
      Maailman menoa
      96
      738
    9. Nainen on ihana

      ilta-päivää tosi söpölle naiselle 🤗😘☺ Jos saisin sinut nainen oisin onnellisin mies Etpäs tiedäkään keneltä tämä on?
      Ikävä
      25
      668
    10. Hallinto-oikeus kumosi valtuuston päätöksiä

      Teksti-tv kertoo, että valtuuston päätöksentekoon on osallistunut varavaltuutettu jolla ei ollut oikeutta osallistua. Mi
      Ähtäri
      30
      664
    Aihe