Vaikka paklolailla , uhoaa orpo!
pakolaiskeskus ahvenanmaalle
perusäijä99
16<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Människor på flykt som vill söka asyl i Finland måste få sin ansökan behandlad av migrationsverket som inte har någon versamhet på Åland.
För att kunna starta en flyktinganläggnig för de som inte redan beviljats asyl måste migrationsverket i Finland bistå med personal.
Landskapet Åland har begränsade möjligheter att påverka vilken roll Ålans kan spela i hjälpinsatsen.
Åland har inte behörighet i asylfrågor.
Kvotflyktingar tar ju också Åland emot,de väljs ju ut här på fastlandet.
Kuinka monta kiintiöpakolaista tai turvapaikanhakijaa Ahvenanmaalle on päätynyt viimeisen, sanotaanko, kolmen vuoden aikana?
Totuus on ettei Ahvenanmaa ota sotapakolaisia ja ne jotka ovat rantautuneet saarelle on ohjattu tylysti jatkamaan matkaansa Manner-Suomeen.
Epäilen ettei Orpo pysty vaikuttamaan Ahvenanmaan itsehallintoon ja RKP on tukemassa saaren kiihkoruotsalaisia, mutta törkeän häpeällistä on kun tieto näistä rasisteista leviää maailmalle.
Pahimpia suomalaisten haukkujia ovat nämä RKP:läiset ja heidän pesäpaikkansa Åland on rasismissaan maailman huippua.
Ahvenamaa joutuu nyt nöyrtymään Perushallituksen tahtoon !
Mahtaa keljuttaa :)
Man måste ha mera asylsökande till svenskfinland! Kom ihåg att svenskspråkiga kommuner tog emot inga karelienska flyktiningar på grund av språkpolitiken i 1940-talet. Vi får inte göra samma fel igen!
Ljug inte också svenskspråkiga kommuner tog emot karelare,dessutom som det skrivs i en annan kedja så tog svenskspråkiga orter i princip emot alla evakuerade från Porkala.(ca 7000 personer )
Erityislakia pukkaa ruotsinkielisille samoin mitä oli karjalaistenkin asuttamisessa.
Ahvenanmaa saa valita pakolaisensa.
Vai oikein valita :) siinähän valitsee somaleiden ja irakilaisten välillä :)
Orpo jää totisesti orpopojaksi kun itsehallinto on saanut vallan määrätä itsenäisesti asioistaan ja siihen ei suomella ole mitään sananvaltaa.
Tuo valinta on kohdistunut myös suomenkielisiin ei kaikki ole hyväksytty asumaan tuolla itsehallintoa pätevällä saarella.
Ahvenanmaan rasismi nousee tapetille jos se on ainoa pläntti Euroopassa johon ei tule pakoloisia.. :)
totuus paljastuu ! mitähän ruotsalaiset sanovat .. :)
Rasistinen Ahvenanmaa pilaa koko Suomen maineen demokraattisena valtiona.
jee kerrankin loistava idea Ahvenanmaalle lisää kielitaitoa ja monimuotoisuutta aluehan on periaatteessa suljettu Suomalaisilta jotka eivät puhu Svean kieltä
Pian tulee nimimerkki ahvennainen ja latelee totuuksia että ahvenanmaalla puhutaan 99 kieltä ja kansallisuutta ja vain ruotsia saa julkisesti puhua.
Ahvenanmaa nousee rasismin esikuvaksi..