Seinäjoen uusi ohikulkutie avataan...

Kuukausi pari sitten oli uutisissa että uusi ohikulkutie avataan jo etuajassa lokakuun alussa hyvin sujuneiden töiden vuoksi. Koska on avajaiset?
1056
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Etelä-Pohjanmaa on erikoosta aluetta. Aina kun tuloo jotakin uutta, tai tapahtuu jotakin erikoosta, niin porukka kerääntyy pällistelemään. Onhan tuota ohikulkutietä moni käyny eriksensä jo pitkän aikaa pällistelemäs. Joka jesuksen kerta kun sininen vilkkuauto on jossain, niin pällistelijät lähtöö liikkeelle, pällistelemähän. Tälläästä ei tapahdu missään muualla Suomes.

Nytkin on orotettavis, että kun tie lopulta avataan, niin sitä lähtöö jumalattoman moni vartavasten kokeelemaan ajaa, ja osa pysähtyy levähdyspaikoolle pällistelemään. Voin veikata 100% varmuudella että näin tuloo käymään.

Jos oltaas jossain muualla Suomes, niin paikalliset eivät lähtisi vartavasten koeajamaan ja pällistelemään, jos ei uusi tie satu olemaan matkan varrella. Tottakai ne jotka tarvitsee ohikulkutietä automatkaan, siirtyvät heti ajamaan kyseistä tietä. Mutta sanon että alkupäivinä siellä on odotettavis melkoinen ruuhka, kun kaikki pällistelijät lähtöö erikseen sitä pätkää kokeelemaan. Esim Haminan ohikulkutiellä ei ole ollut tämänkaltaista pällistelijä-ongelmaa. Ja kun siellä ohikulkutie lopulta valmistuu, niin ei sitä kukaan vartavasten lähde koeajamaan, ainoastaan jos uusi tie sattuu omalle reitille, niin silloin todetaan, kas tässähän on uusi tie, mutta ei siinä sen ihmeempää.

Sen sijaan eteläpohjalainen lähtee vaikka Isostakyröstä saakka katsomaan uutta tienpätkää, pällistellen sitä kuin omia tiluksiaan.

Äänestä
  • No mitäs vikaa tuossa on? Oman maakunnan asiat kiinnostavat.

    Äänestä

  • No mitä sitten???????????????????

    Äänestä

No sitä sitten, että ihme touhua tuo pällistely.

Äänestä

tuon pällistelysi olisit voinut kirijooooootttaaaaa yhteen lauseeeseeeseeeennn.

Äänestä

Mikä pätkä avataan?? Ihan keskeieräiseltä tuo tie näyttää olevan ja pahasti.

Äänestä

Avataan molemmista suunnista melkein puoleenväliin ja sitten pitää ajaa takaisin ja palata nykyiselle tielle ;)

Äänestä

Onkos ne ensiviikolla ne Rengonharju-Kuortaneentie pätkän avajaiset?

Äänestä

KE 18.11.2015 on avajaiset. Meinaan laittaa tankin täyteen ja olla poissa sillon töistä niin saa koko päivän ajella eestaas sitä uutta pätkää. Meille tulee etelästä sukulaisiakin uutta tietä katsomaan sillon.

Äänestä
  • Jaa, sehän mukavaa että etelä-suomestakin asti saapuu vieraita.
    Selvästi kiinnostaa tämän maakunnan asiat.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


AjakaaOhi kirjoitti:

Kuukausi pari sitten oli uutisissa että uusi ohikulkutie avataan jo etuajassa lokakuun alussa hyvin sujuneiden töiden vuoksi. Koska on avajaiset?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu