Typerää leikata tutkimuksesta ja koulutuksesta

Hallituksen talousarvioesityksen mukaan Tekesin avustusvaltuudet putoavat ensi vuonna 231 miljoonaan euroon 360 miljoonasta. Mahdollisuudet myöntää lainoja putoavat Tekesin tämän vuoden 166 miljoonasta 146 miljoonaan euroon.

Ylen haastattelema Tekesin rahoitustoimen johtaja Ari Grönroos sanoo, että leikkaukset vaikuttavat eniten tutkimusorganisaatioihin ja suuriin yrityksiin, mutta myös monen pk-yrityksen pilottihankkeiden käynnistämiseen.

"Noin 1 600 henkilötyövuoden verran on ensi vuonna vähemmän jaettavaa. Jos tutkimusorganisaatiot eivät saa korvaavaa rahoitusta tilalle, niin käytännössä keksintöjä syntyy vähemmän", Grönroos sanoo Ylellä.

Tekes rahoittaa muun muassa yliopistoja, VTT:tä ja Luonnonvarakeskusta.

Aikoinaan 90-luvun alun lamasta toivuttaessa Lipposen ja Niinistön hallitukset panostivat tutkimukseen ja koulutukseen. Nyt KEPUn kymppi Sipilä haluaa tehdä päinvastoin. No eihän Sipilää ole koskaan tunnettu penaalin terävimpänä kynänä.

3

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • SKääriäinen

      Tehottomat organisaatiot kuten Tekes joutaakiin purkaa kokonaan pois. Tekesin kautta syntyy älyttömän vähän uusi innovaatioita sinne uhrattujen eurojen vastineeksi.
      Sipilä penaalin terävimpänä kynämiehenä muuttaa rahoituksen Euroopan investointirahaston suuntaan, jonka seurauksena Tekesistä säästyneet sadat miljoonat ohjataan suoraan kannattavien yritysten perustamisrahoitukseen.
      Tekes on kuin vasemmistopummien sosiaalitopimista, sieltä uloskannettu rahat ei tuota kansantalouteen mitään lisäarvoa.

    • Tekesissäkin voi olla hallinnollista klappia ja tutkimuksellista päällekkäisyyttä, joita poistamalla saavutetaan päästään entisiin tuloksiin vähemmällä rahalla.

    • NäinoN--

      Mietippä asiaa uudelleen.

      Amattikoulutksessa saattaa olla koulua neljä (4) tuntia viikossa. Koulu kestää kolme vuotta. Ennen koulu kesti 2 vuotta. Silloin opetettiin täsmälleen samat asiat kuin nykyisinkin. 2 vuotisessa ammattikoulussa koulua oli joka päivä 6 tuntia. Eli enemmän kuin nykyisin käydään lyhimmillään viikossa.

      Jis koulu muutettaisi takaisin 2 vuotiseksi sillä säästettäisi yhden vuoden opintotuki jokaista opiskelijaa kohti ja vielä saatatsi ihmiset aikaisemmin työelämään.

      Olisi jopa parempi lyhentää koulu kaksi vuotiseksi ja maksaa se kolmannen vuoden opintotuen verran tukea työnanatajalle joka ottaa sen juuri valmistuneen töihin kuin värkkäöyttää opiskelijoita kolme vuotta opintituella.

      Tuossa yksi esimerkki siitä miten koulutusta voisi tehostaa säästäen samalla rahaa kenekään siitä kärsimättä.

      Koulutuksess voidaan tehdä vähemmällä parempaa. Koulutus on nykyisin tehottominta mitä' Suom essa missään tehdään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks

      Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann
      Maailman menoa
      446
      3060
    2. Teidän persujen pitäisi välillä miettiä kuinka Suomen talous saataisiin kuntoon

      Ja lopettaa tuo tyhjänpäiväinen maahanmuuttajista höpöttäminen. Teillä on sentään rahaministerin salkku tällä kierroksel
      Maailman menoa
      137
      2265
    3. Minkä ikäinen

      Minkä ikäinen on kaipauksesi kohde?
      Ikävä
      132
      2093
    4. Kuka omistaa entisen Veljeskodin?

      Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä
      Ähtäri
      7
      1365
    5. Kaninkolojen vaikutus?

      Vinkki sinkkumiehille: jos haluatte kunnollisen täysijärkisen naisen, niin kaivautukaa ulos kaninkoloistanne ja parantak
      Sinkut
      208
      1334
    6. Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria

      Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel
      Maailman menoa
      28
      1298
    7. Martina ei mennyt naimisiin

      IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva
      Kotimaiset julkkisjuorut
      151
      1263
    8. Kuka opettaja, mikä koulu

      Minkä koulun opettaja saanut potkut
      Nivala
      8
      1086
    9. Millaiset hiukset kaivatullasi on?

      Hiusten pituus, väri, suorat vai kiharat?
      Ikävä
      57
      1056
    10. Ootko miettiny koskaan

      Et oot jonkun mielestä ihanista ihanin ❤️
      Ikävä
      37
      795
    Aihe