Suomi KILPAILUKYKYISIN Pohjoismaa

Ei Ruotsikaan pärjää Suomelle vaikka on oma raha ja taloudessa on heillä
hyvät meno. Mistä Suomessa kiikastaa vai ollaanko menossa NOLLA- Sopimusten
suuntaan.
3<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Suomi ei pärjää kilpailussa sillä täällä valtion, veronmaksajien ja oikeassa kilpailussa toimivien yritysten pitää elättää 70 000 rökäletappioita tuottavaa tukiais-maatalouden harrastajaa sekä satoja hevosajan näköiskuntia.

Mtk-maalaisliitto-kepu on Suomen kilapiluhaitta, jollaista ei missään muualla ole.

Äänestä

Ruotsilla on oma raha ja taloudessa on heillä hyvät meno. Johtuu siitä että Ruotsi maksaa suuremmat maataloustuet omille maajussille.
Suomen kilapiluhaitta johtuu pienistä maataloustuista.

Äänestä

Niin kyllä. muttaa..

Kun mennään rahatalouden puolelle Suomi ei pärjää alkuunkaan. Sosiaalinen ja taloudellinen kilpailukyky on vähän eri asioita.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Väyry kirjoitti:

Ei Ruotsikaan pärjää Suomelle vaikka on oma raha ja taloudessa on heillä
hyvät meno. Mistä Suomessa kiikastaa vai ollaanko menossa NOLLA- Sopimusten
suuntaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu