"KOULURUOKA EI KELPAA"

Uutisoi Iltalehdet näyttävästi, ja kansa lukee että miksi "pakolaisille" ei suomalainen arkiruoka kelpaa. Mutta nämä muslimit ovatkin niin hienoa väkeä, ettei "vääräuskoisten" safka käy heille.

Aivan varmasti monet suomalaiset jotka ovat suhtautuneet suopeasti tähän asti, näihin pakoloisiin. Alkavat nyt muuttaa mieltään, mikä on hyvä asia.

Suvakeille tulee pahasti turpaan.
3598
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 35

Vanhimmat

Just niin. Maassa maan tavalla tai maasta pois !! Mitä vitun palvelijoita meidän pitäis olla. Tehköönt/ostakoot itse safkansa,kyllä niillä siihen varaa on,saatanan elintasopakolaiset !!!!!!!!!

Äänestä
  • Vuoden sisään olen muuttanut kantaa noihin maahan tulijoihin. En voi käsittää miten joku voi paapoa noita älypuhelin miehiä. Nyt kun vielä joka päivä paljastuu uusia iljettävyyksiä näistä.

    Äänestä

niin justiin kyllä vielä on koetuksella vieraanvaraisuus.
miten he kehtaa RUIKUTTAA KUN LÄHTÖKOHTA OLI TURVAANPÄÄSY !
ONKO JOKU LUVANNUT HUNAJAA LEIVÄLLE?

kyllä aika kypsyttää vaikka minkälaiseen NARINAAN ,kun ovat majouttuneet yht.majoitukseen.

RUUASTA
jos on nälkä KYLLÄ PUHDAS RUOKA PITÄÄ KELVATA!

MIKSI SUOMEN VANHUKSET EI MARISE VAIKKA RUUASTA
monenlaista hoitokotia.

Äänestä
  • Käyn kerran viikossa iäkkään äitini luona. Jokakerta kun katson hänen jääkaappiaan siellä on ainoastaan lihaperunasoselaatikoita ja kuivakaapissa kaurahiutaleita. Eikä ole kertaakan valittanut ruoastaan.

    Äänestä

  • Saattaa myös olla niin, ettei Irakissa ja Somaliassa suomalaisille suomalaisia ruokia ryhdytä kokkaamaan. Syöt paikallista ruokkaa, tai olet syömättä.

    Äänestä

Saisipa vanha eläkeläinen ilmaista ruokaa,niin varmaan kelpais ! Luulisi ,että kaikki otettaisiin ilolla vastaan mitä on saatu ja annettu näille "turvapaikan "hakijoille.Tai hankkisivat itse ruokansa.
Nämä voisi palauttaa sinne mistä ovat tulleetkin ! Mitä he odottivat täällä saavansa ??
Eikö he turvapaikkaa tulleetkaan hakemaan ?
Pääministeri antoi heille väärän kuvan,kun tarjosi eräille oman asuntonsa,he luulivat kai kaikki saavansa heti omakotitalon asuttavaksi ja ruoka kannettaisiin suoraan pöytään.
Suomalaiset vanhukset olisivat sydän täynnä lämpöä ja kiitollisuutta jos saisivat tälläista kohtelua,monella ei ole heistä edes varaa tuollaiseen ruokaan ,saatikka ilmaiseen asuntoon.
Jotain on suomessa ja päättäjissä pahasti pielessä ! Olen syvästi pettynyt ns. uskovaiseen pääministeriin !

Äänestä

Sinä on jo tarpeeksi suvaitsevaisuutta, että emme syötä heille sianlihaa. Jos he ovat niin kranttuja, että suomalainen kouluruoka ei heille kelpaa, niin eiväthän he voi jäädä tänne. Näille narisijoille ei pidä myöntää turvapaikkaa. Muuten saamme heistä valtiasluokan, joka vaatii jatkuvasti uusia etuja.
SPR voisi välittää turvapaikan hakijoille viestin, että tällainen joutava purnaus ruuasta ja muista olosuhteista aiheuttaa suomalaisissa vain rasismin lisääntymistä. Se ei myöskään tule helpottamaan turvapaikan myöntämistä.

Äänestä

rotevia ihmisiä ovat tulleet rikkaasta maasta .
huomaavat vielä että ei suomessa ainakaa kantaväestö saa mitään ILMAISEKSI.
vaan JOUTUU MAKSUMIEHEKSI NIRSOILLE.

Äänestä

Ovat varmaa siellä Ruotsin Norlannin tykistötuli-, pommitus- ja nälkähelvetissä, josta ovat henkensä kaupalla paenneet tottuneet parempaan ruokaan. Kyllä nyt hävettää olla suomalainen.

Äänestä

Tuossa ku kaupas kävin ni jonossa jotkut puhu et saisipa itekki nuin hyvää ja ilmaseksi kaiken. Mut juu mielenkiintoista nähä antaako viranomaiset periksi ja alkaa tajoilla/kustantaa parempaa ruokaa kuin se päiväkotien ja kouluje ruoka, ja mielenkiintoista nähä mikä sanotaan syyksii sit siihen et saavat parempaa ruokaa, eli millä syyllä oikeutetaan se

Äänestä
  • Kyllä antavat periksi , kuulin juuri radiouutisissa , kuinka heille ryhdytään tekemään erikois annoksia , sian lihaa ei heidän sapuskassaan ole saanut olla tähänkään asti. Prrrrrrrkele sanon minä.

    Äänestä

  • mukamaspakolainen kirjoitti:

    Kyllä antavat periksi , kuulin juuri radiouutisissa , kuinka heille ryhdytään tekemään erikois annoksia , sian lihaa ei heidän sapuskassaan ole saanut olla tähänkään asti. Prrrrrrrkele sanon minä.

    No saas nähdä miten kaikki suomen koululaiset siihen suhtautuu sit siihen et he joutuu edelleen syömään sitä samaa perus kouluruokaa eikä heille aleta tekee gourmet aterioita yms

    Äänestä

taas tarvittiin mamu sanomaan totuus meidän koulu"ruuasta" paskaa se on mitä nuorille syötetään ja sitten vielä ihmetellään että ovat huonossa kunnossa?

Äänestä
  • No lopetetaan se sitten meidänkin kouluista kun se niin paskaa kerran on. Laitetaan nekin rahat noihin pakolaisiin. Saadaan silläkin niille parempaa sapuskaa.

    Äänestä

Kouluruokailuun on saatava parannus koska ei kelpaa edes pakolaisille.

Äänestä

Ei tämäkään vielä kiihkosuvakkien vihervasemmistokuplatajuntaan uppoa, ruohoa ja punaviiniä kun pääasiassa nauttivat. Eivät tunnista noita uutisissa mainittuja eineksiä ollenkaan. Mutta suunta alkaa nyt olla selvä.

Äänestä

SKA JAG LAGA HELA PÄSEN?
JA, DE KAN DU GÖRA DE.
VA? JA HÖR INTE?
TA LITE MERA BARA!

Äänestä

Ei se ole mitään kouluruokaa vaan aamiasesta iltapalaan koko kattaus. Vai saako jossain koulussa tuon kaiken?

Äänestä
  • samaa paskaa mitä syötetään koululaisille ja vanhuksille hienoa että asia nostettiin tikunnokkaan?

    Äänestä

Teinit ainakin skippaavat aterian toisensa jälkeen, kun yrittävät pysyä hoikkina. Hah, hoikkana pysyy vaikka söisikin. Neuroottinen anoreksiaihanne on asia erikseen, tuskin sellaista kukaan ihannoi?

Äänestä

köyhä opiskelija joutuu syömään pelkkää kaurapuuroa loppukuusta kun rahat ei riitä muuhun siihen on syytä mamujenkin alkaa totutteleen?

Äänestä

ruoka on aina hyvää okoot nimi mikä onkin.

menkööt takaisin, ja kuinka monta maata he ovat matkalla ohittaneet.!?!

olisivat jääneet sinne missä on aina huipuuruoka mitä se sitetn muka onkaan, kaikenlaisia sitä otetaankin hyysäykseen.

Äänestä

mutta silti aina on rahaa tupakkiin kaljoihin ja faesuppukissa lojumiseen!

Äänestä

Pieni maapala jokaiselle jotta voivat kasvattaa ruokansa itse kuten moni täällä tekee.

Äänestä

Onko tämä uutinen varmasta lähteestä? Onko mahdollista että kyseessä on väärinymmärrys tai jonkun yksittäisen turvapaikanhakijan marmatus, joka on yleistetty kaikkien mielipiteeksi?

Äänestä

Eikös jossain lopetettu ruokien jakelu leipäjonoissa kun kaikki tarvittiin pakolaiskeskuksiin?
No jos se ei kelpaa niin kai sitten jaetaan taas oman maan kansalaisillekin. Kun sotaa paossa suostutaan olemaan vain jos ruoka on tarpeeksi hyvää.

Äänestä

Nyt tulee taas vipinää SPR- läisille ja semihyysäreille että mistä saadaan riittävästi 4ja5tähden hotelleja. Mieluusti hyvin nopeasti.

Äänestä

Vain viikko Suomessa ja muutamat räksyttävät i-rakit alkavat jo purra ruokkijansa kättä.
Nyt alkaa suvaisevaisuus loppua kokonaan - ja suomalaisten rahat näiden räksyttävien i rakkien "ruokkimiseen".

Äänestä

pakkoko se oli tänne tulla? jos suomen tarjoamat etuudet saivat iphoneillaan selvitettyä, olisivat pienellä googlettelulla saaneet kyllä selville, että täällä on maailman surkeimpiin kuuluva ruokakulttuuri.

Äänestä

kuka maksaa niitten kaljat ja tupakit, mistä ne saa? Lähikaupasta? Kauppias onnessaan myyntiin! Sitten päissään riehutaan,kun ei saa mieluista palvelua ja tiettyä lihaa. Tiedän varmasti(eläkeläinen en enää vaitiolovelvollinen),että päiväkodissa ja kouluissa ruokia valmistetaan näille eri uskoisille(mutiaisille) eri ruokia. kantasuomalaisille pitää olla allergiatodistus vähintään lääkärin tai terveydenhoitajan lausunto valmistavaan keittiöön. Kyllä vitutus käy korkealla. Aina on yritetty mielyttää ja passata kaikkia. Pitäis lopettaa tollainen perseennuoliminen.

Äänestä

Niille "pakolaisille" voisi näyttää valokuvia syyrialaisista nälkäisistä lapsista yms. aina kun valittavat.

Saatteeksi voi kertoa että ellei palvelu kelpaa niin tervemenoa, kukaan ei itke perään.

Äänestä

Mamutarhat savuttomiksi lastentarhojen ja päiväkotien tyyliin.
Kuka saatana noille elukoille ostaa tupakat???
Paskaloisille riittää teollisuushalli-, telttamajoitus rajan tuntumaan, josta 90% on vielä helppo käännyttää rajalta takaisin. Suomeen näitä loispaskoja ei saa päästää!!!
Katto pään päälle ja vettä ja leipää --sen voi Suomi kai velkarahalla kustantaa.

Äänestä

Suvakit tehkööt parempaa ruokaa. Ylämään nautaa tms.

Äänestä

Suomalaisessa suurkeittiö-ruuassa ei ole muuta vikaa kuin maustamattomuus. Ja eikös se ratkea sillä, että ostavat pullon chiliä?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


loistavaa.on kirjoitti:

Uutisoi Iltalehdet näyttävästi, ja kansa lukee että miksi "pakolaisille" ei suomalainen arkiruoka kelpaa. Mutta nämä muslimit ovatkin niin hienoa väkeä, ettei "vääräuskoisten" safka käy heille.

Aivan varmasti monet suomalaiset jotka ovat suhtautuneet suopeasti tähän asti, näihin pakoloisiin. Alkavat nyt muuttaa mieltään, mikä on hyvä asia.

Suvakeille tulee pahasti turpaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu