Kauhavalla mainostettiin, että maan paras VOK. Ja mitenkäs kävi? Uutisia kun lukee, niin taitaa olla ainoa paikka, missä ei mamut ole kapinan partaalla eikä edes rettelöi keskenään :))))
Päinvastoin siellä on urheiluvalmennus täydessä vauhdissa, ensi talvena nähdään varmasti jo ensimmäiset mustat hiihtäjät.
Kateellisille vaan tiedoksi, että ei kannata kadehtia, mutta mallia voi yrittää ottaa, vaikka samaan ette tietenkään voikaan yltää, mutta lähemmäksi edes :))))
Päinvastoin siellä on urheiluvalmennus täydessä vauhdissa, ensi talvena nähdään varmasti jo ensimmäiset mustat hiihtäjät.
Kateellisille vaan tiedoksi, että ei kannata kadehtia, mutta mallia voi yrittää ottaa, vaikka samaan ette tietenkään voikaan yltää, mutta lähemmäksi edes :))))
Vastaukset 16
Vanhimmat
Rauhallista näennäisesti, koska Ilkka ja muut lehdet ei kerro mitä siellä tapahtuu. Tänäänkin polisit kävi hakemassa pois akkaansa pahoinpidelleen partalapsen ja muut Irakilaiset yrittivät estä...
Mee kattomahan niitä roskamääriä mitä ne levittelöö siellä ja paikalliset "vapaaehtooset" siivoaa niitten jälkiä.
onneksi en asu enää kauhavalla, 600 henkilöä sinne niin jep jep.. katotaan kuka viimeseksi nauraa :( ;)
Eikö uutisetkaan ole tuota vatipäätä saanut selväpääksi!!!!????
Vi..tu LSK PILAA koko pohjanmaan! Ja sitä mukaa lähtee veronmaksajat lähialueelta ja jäljelle jää vain LSK ja mamut :) :)
Ai niinkö kävi???!! Pari päivää olleilta tuli palautetta, et paska paikka kun ei ole sohvaa ja teeveetä!! Luetko uutisia??????????????
On se varmasti tiloiltaan suurin paikka suomessa, mihin ihmiset on tyhmyyttään ottanut tinttailevia matuja. Olis niitä paikkoja ollut suomessa monia missä on isot tilat, mut omistajilla ja päättäjillä on ollut enemmän järkeä kuin näillä eläkkeen partaalla olevilla pohjanmaan tuhoajilla.
Onko LSK:lla maailman parhaimmat siivoojat? Mamut meinaan valittaa, että vessat ja pesutilat ovat likaiset.. Jokainen suomalainen tajuaa, ettei suomessa ole törkyisiä vessoja ja pesuhuoneita ennen näitä matuja. Kiinteistövälittäjätkin ovat todenneet, että matut pilaavat huoneistoja enemmän kuin suomaliset kun ne ei tajua pitää niistä huolta kuin suomalaiset. Olis aivan äikkistä näille osaamattomille eläkeläiselle, et kiinteitöjen arvo laskee mamujen takia.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015100120451163_uu.shtml
LSK:N neropatit käy sitten hakemassa mamuille oikeanlaiset mausteetkin varmaan. Anna mun nauraa! No en naura enää koska olen ajatellut ajat sitten ennen näitä matuja, et opiskelen enemmän kieliä ja lähden pois täältä "hyvinvointivaliosta"!
Mee nyt vaikka raiskaamaan 6-vuotiasta lasta kun koraanikin sen sanoo, äläkä lässytä pelaamisesta!
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015100120448320_uu.shtml
Vika ei ole suomalaisissa kokeissa vaan lainsäädännössä, kokki ei saa laittaa tiettyä enämpää suolaa ja mausteita kuin laki määrää.
Ne on tiukat rajat mitä ruuassa saa olla mausteita! Ja niitä valvira seuraa, tulee tässä hyvinvoinvivaltiossa potkut kokille, jos laitat liikaa suolaa ja muuta ruokaan. Älkää syyttäkö siitä kokkeja vaan valtiota!
Ja mistähän säästettäis? Ei pieni palkkaiselta ihmiseltä, vaan suomen byrokratia alas, ettei ole ihmisiä ketkä määrittelee esim. et saako lörtyä sanoa lörtyksi jne. mut tuntuu sipilälle ja muille olevan vaikeaa hahmottaa mistä pitäs säästää..
Todellinen vika on rahassa.
urvapaikanhakijalle myönnettävän vastaanottorahan suuruuteen vaikuttaa suuresti se, tarjotaanko hänelle ateriat. Aikuiset turvapaikanhakijat, joiden palveluihin eivät sisälly ateriat, voivat saada yli 200 euroa kuussa enemmän, kuin Hiukkavaaran turvapaikanhakijat.
Salmivaaran mukaan tilanne on tuntunut Hiukkavaaran turvapaikanhakijoista epäoikeudenmukaiselta, koska summissa on iso ero.
– Varmasti tuntuu, että haluaisi saada sen isomman rahan ja että voisi ostaa ruokaa, mitä itse haluaa.
Salmivaaran mukaan Hiukkavaaran hätämajoitusyksikön tiloissa ei ole mahdollista valmistaa itse ruokaa.
Näin vastaanottoraha vaihtelee
Jos turvapaikkaa hakevan täysi-ikäisen yksinasuvan tai yksinhuoltajan vastaanottokeskuksessa tai hätämajoitusyksikössä ei tarjota aterioita, hän saa vastaanottorahaa 316,07 euroa kuussa. Jos ateriat tarjotaan, vastaanottorahan suuruus on 92,64 euroa kuussa. Erotus on siis 223,43 euroa.
Nä siis haluaa rahaa. Siksi ruoka ei kelpaa...
Saisinkohan minä asunnon ja 316,07€ kuukaudessa, jos menisin Irakiin ilman papereita ja ryhtyisin kapinoimaan heti saavuttuani?
Et. Vain Suomi on tälläinen hölmölä.
Laittakaa ne siellä lentosotakoululla hommiin. Siivoamaan ja järjestelemään paikkoja. Ruoanjakeluun pyykinpesuun ym mukaan. Ja opettakaa niille vessan käyttö. Pesuvuorot kaikille. Taitaa tämä Peura olla liian pehmo johtaja kurinpidossa.
Vanhat kapiaiset asialle ja kouluttamaan pakolaisia .
mitä vittuaaaaa pitääkö suomalaisten pestä niitten paskapöntötkin---eikö noi perkkeleen apiiiiinat tee mitään loisimisensa eteen
Vessat on kuulemma niin likaiset ettei niitä saata käyttää, niinpä ne paskoo pihamaalle. En oo ennen autolla paskaliirtoon joutunutkaan.