lööpit, kun pakolaisille ei maistu suomalainen arkiruoka.
Ja suurin osa suomalaisista tuon nyt tietää, monet sitten miettii että eivät ne taida olla oikeita pakolaisia.
Tämä on vähän ikävää "suvaitsevaisten" kannalta.
Ja suurin osa suomalaisista tuon nyt tietää, monet sitten miettii että eivät ne taida olla oikeita pakolaisia.
Tämä on vähän ikävää "suvaitsevaisten" kannalta.
Vastaukset 11
Vanhimmat
No, jos ei kouluruoka kelpaa, niin koetetaan sitten vaikka vanhusten lämmitettävää kotipalveluruokaa tai sairaalasta kerättyä ylijäämäruokaa, jota heitteillejätetyt sairaat eivät ole pystyneet syömään. Pääasia on tietysti, että autetaan hädässä olevia.
.
"Miksei saman tien suoraan pakkasvarastosta lämmittämätöntä muonaa???"
.
Samaa ruokaa syödään myös valtion ja kunnan työpaikoissa. Eli aikuiset kantaväestön ihmiset. Eliittipakolaiset haluavat kait päästä ravintolaan syömään, kun asuvat hienoissa kylpylöissä ja kartanoissa?
"Kejsarens nya kläder."Flyktingarna vågade säga sanningen att skolmat nu inte alltid är så god.Förstås borde de inte ha gjort det,de kunde nog vara tacksamma att de får mat överhuvudtaget.
Joka on oikeasti henkensä hädässä pakoon lähtenyt, ei valita safkan laadusta.
Visst får man ändå ha åsikter ,eller är det förbjudet när man är asylsökande ?
.
"Lähtekööt Hevon Kuuseen täältä valittamasta ilmaista ruokaa!!!!!"
.
Kanske flyktingarna har fått fel uppfattning ?När de har mötts av demonstrationer så tror de kanske att det är normalt att demonstrera här i Finland ?
Siellä omissa maissaan ne on tottuneet mielenosoituksiin.
1 dl riisiä ja savustettu sianpää. Maassa maan tavalla
http://yle.fi/uutiset/toimittaja_yopyi_turvapaikanhakijoiden_luona__kierratettiin_teltasta_toiseen/8345364
TV-haastattelussa asukkaat valittivat, että teltta jossa he asuvat on sekainen/likainen ja lääkäriin ei päässyt saman päivän aikana, vaikka hän oli ilmeisesti vilustunut.
Olisiko liikaa vaadittu, että pakolaiset siivoaisivat edes sen teltan, missä itse asuvat? Jos tämäkin "ongelma" on liian hankala näille pakolaisressukoille, niin eipä ole yrittäjilläkään tarvetta näin avuttomille "miehille".
Vilustumiselle ei lääkäri mitään voi ja onhan se nyt kauheaa, jos joutuu oikein seuraavaan päivään odottamaan. Pitäisikö vihjaista heille, etteivät syntyperäiset suomalaisetkaan pääse esimerkiksi hammaslääkärille kuin puolen vuoden kuluttua.
Ilmeisesti sota ei näiden "urhojen" kohdalla ollut kovin traaginen, koska jo telttamajoituskin on niin kova pala, että asiasta pitää valittaa.
Poliisin ilmoituksen mukaan pakolaisvirran alettua, erilaiset pakolaisten tekemät rikokset ovat lisääntyneet piikkimäisesti. Että sellaisia ressukoita...
Jos Suomeen on pakko ottaa pakolaisia, niin otetaan vain syyrialaisia jotka ovat näistä ainoita täysipäisiä. Muut pitäisi lähettää takaisin rahtilaivojen ruumissa pelkkää possunlihaista hernekeittoa ravintonaan.