Olin Sellossa kaupassa kun kaksi venäjää puhuvaa miestä teki ostoksia. Olutta ja tupakkaa suuria määriä. Kun maksoivat n. 300 euron ostoksensa he suorittivat maksun Espoon sosiaaliviraston antamalla lapulla.
Näin meillä autetaan maahanmuutajia.
Näin meillä autetaan maahanmuutajia.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Provona ei pahempi mutta vielä vaatii hiomista, että sinusta tulee uskottava.
Itse olin Isossa Omenassa kaupassa kun kaksi viroa puhuvaa miestä teki ostoksia. Melkein 400 euroa. He maksoivat käteisellä. 4 kpl 100 euron seteleitä.
Sossut antaa maksusitomuksia esim. Lidliin, koska niissä on halvempaa. Kyllä niillä voi kaljaakin ostaa. Suomalaisilla ja ulkomaan eläteillä on aina kukkurakuormat herkkuja. Keskituloiset ja pieneläkeläiset ihmettelevät kassajonoissa ja laskeskelevat omia roposiaan.
Maksusitoumus ei ole käteistä rahaa. Sellaista maksusitoumuslappua ne kassoilla näyttää. Toimeentulotuki kait on käteistä?
Meilläpäin Espoossa huntupäät käyvät ruokakaupoissa takseilla. Taksimittari raksuttaa odottaessa kaupan edessä.
lidl ei muuten kelpuuta maksareita lainkaan, kun niistä on liian iso työ. kauppa saa vapaasti valita mitä maksutapoja hyväksyy.
muuten hyvä, mutta maksarilla ei saa koskaan olutta. tupakkaakin vaan poikkeustapauksissa ja silloinkin maksarissa lukee esim että saa ostaa askin savukkeita.
suomalaisia, ei russakoita... Ekkö tiennyt...
Todella heikko provo, outsider on nimimerkkinsä mukaisesti ulkona asioista.
Ostikos ne kuukauden sapuskat kerralla? Kantasuomalaiset eläkeläiset kituuttavat kuukauden noin 150€ summalla, mikä jää jäljelle asumis- lääke- yms. pakollisista kuluista!
Tässä mun provo feikki, olin Turussa erään S-marketin kassan jonossa ja ählämkähläm olisi halunut maksaa karkkinsa ja energia juomansa 500e setelillä ja kassa ei suostunut ottamaan vastaan, syntyi älämölö ja limeisesti esimies tms tuli paikalle ja niin sitten homma sujui kovalla äänellä ja kählämi sai ostoksensa tehtyä ja lähti hymyillen pois ja näytti mennessään kassalle kansaivälisiä sormimerkkejä.