SIPILÄ, PITÄKÄÄ LAIDOISTA KIINNI !

Rapatessa roiskuu, mutta siitä en ole yhtään huolissani. Siitä olen kuitenkin huolissani, onko tämä maa valmis väistämättä edessä oleviin uudistuksiin, pääministeri Juha Sipilä kirjoittaa MTV:n kolumnissaan. Tämä vaalikausi tulee olemaan kaikille heille helppoa, jotka vastustavat muutosta. Arvosteltavaa löytyy joka nurkasta, Sipilä ennakoi. Meistä monet pitävät itseään uudistajina. Kaivetaan se uudistaja nyt esiin sieltä pölyn keskeltä, Sipilä kannustaa.
7<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

http://www.anttipesonen.fi/2015/10/paaministerille-valtion-rahojen.html

Pääministeri sanoi, että ”rahat loppuvat”. Mahtaako pääministeri tietää, että rahat eivät voi loppua sellaiselta valtiolta, jolla on oma raha, oma keskuspankki ja itsenäinen lainsäädäntö. Sellainenkaan valtio ei toki voi kestävällä tavalla painaa tai luoda rahaa loputtomasti. Tarvitaan tietysti taitavaa talouspolitiikkaa. EU-Suomessa omasta talouspolitiikasta on luovuttu. Ollaan EU:n ja euron pakkopaidassa.

Suomi luopui keskuspankkirahoituksesta jo v. 1985. Sen jälkeen on EU erikseen kieltänyt keskuspankkirahoituksen jäsenmailtaan. Valtio on nyt pankkien lainajonossa yritysten ja yksityishenkilöiden kanssa. Tämä mielipuolinen tilanne on yksi tosiasia.

Rahan hallinnan tulee kuulua valtiolle eikä pankeille.

Suomen valtion velan korkoja on maksettu vuoden 1990 jälkeen yli 70 miljardia (70 000 000 000) euroa. Valtio, jolla on oma raha, keskuspankki ja itsenäinen lainsäädäntö, ei tarvitse ulkomaista velkaa ollenkaan. Tällainen valtio voi lainata omalta keskuspankiltaan. Näin velasta maksetut korot jäävät valtion sisäiseen kiertoon.
___________________________________________________
Siinä olis Sipilälle valmis polku viitoitettuna.

Käykäälukemassa kokonaan.

Äänestä
  • sitä mieltä että omaa rahaa voi painaa paperista, ilman vastiketta ?

    Äänestä

  • No ei tietenkään voi painaa rahaa miten kukanenkin tahtoo.
    Olkoon rahan nimi mikä hyvänsä.Vastikketon raha sitte olis yhtä kuin vääräärahaa.

    Äänestä

  • "Pääministeri sanoi, että ”rahat loppuvat”. Mahtaako pääministeri tietää, että rahat eivät voi loppua sellaiselta valtiolta, jolla on oma raha, "

    Äänestä

Laajalle lausuntokierrokselle esitykset on tarkoitus lähettää marraskuussa. Lakiesitykset tuodaan eduskuntaan alkuvuodesta ja tavoitteena on, että ne hyväksytään viimeistään 2016 kesäkuussa.

Äänestä

juuri YLEstä tullut hallituksenvastainen propakanda, jotain rajaa pitäisi silläkun olla..

Äänestä
  • Uudet vaalit ja pian!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


NYTTAPAHTUU kirjoitti:

Rapatessa roiskuu, mutta siitä en ole yhtään huolissani. Siitä olen kuitenkin huolissani, onko tämä maa valmis väistämättä edessä oleviin uudistuksiin, pääministeri Juha Sipilä kirjoittaa MTV:n kolumnissaan. Tämä vaalikausi tulee olemaan kaikille heille helppoa, jotka vastustavat muutosta. Arvosteltavaa löytyy joka nurkasta, Sipilä ennakoi. Meistä monet pitävät itseään uudistajina. Kaivetaan se uudistaja nyt esiin sieltä pölyn keskeltä, Sipilä kannustaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu