Soinin saavutukset lokakuuhun 2015 mennessä

1. Maahanmuuton lisääminen islamofasistisista valtioista 2500%:lla
2. Eläkeläisten asumistuen vieminen
3. Työttömyysturvan puolittaminen (500pv->300pv)
4. Pienipalkkaisten työntekijöiden ostovoiman leikkaaminen 10% pakkolaein.
5. Puolustusvoimien poliittiset nimitykset
6. Talousrikostutkintaan tarvittavien varojen leikkaus
7. Talousrikosten tekemisen helpottaminen hallintarekisterien avulla
8. Peruskouluista leikkaaminen
9. Tutkimuksesta leikkaaminen
10. Venäjän ulkopoliittisten suhteiden tuhoaminen
ja lista sen kuin jatkuu

Toisaalta Soini on hallitusvastuussa ja siihen kuuluu kompromissit, mutta miten nämä ovat kompromisseja? Ei taida Soini osata neuvotella tosipaikan edessä.
15<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Soini poisti YLE-veron kaikkein köyhimmiltä ja nosti takuueläkettä yli 20 euroa vuodessa.

Vihervasuri suvakit ovat nyt oppositiossa ja oppositiossa pidetään turpa kiinni, kansa on puhunut.

Äänestä
  • Mielummin suvakki kuin vajakki.

    Äänestä

  • on vajakki, vaikket sitäkään tajua

    Äänestä

  • Sen parinkympin noston muuten päätti jo edellinen hallitus...

    Äänestä

Aloituksen listasta puuttuu suurin saavutus.

Ennen vaaleja piikki kiinni! = vaalien jälkeen ps äänesti hallituksessa yksimielisesti Kreikan kolmospaketille kyllä

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015081320175100_uu.shtml
"Perussuomalaiset äänestivät yksimielisesti kolmannen Kreikka-paketin puolesta."

Koko puolueen ydin oli eurokritiikki ja piikki retoriikka. Ja ensimmäisenä kun pääsevät valtaan äänestävätkin kyllä uusille tukipaketeille.

Äänestä

Törkeää nostaa tällaisia asioita esiin, kun eletään vaikeassa taloudellisessa tilanteessa. Tämä on sama kuin menisi hautajaisiin kertomaan pettäneensä kuolleen miehen vaimon kanssa.

Äänestä

Perussuomalaiset ovat myyneet nahkansa Kokoomuksen tavoitteiden edessä.
Maahanmuuton raju ja älyttömällä tavalla suoritettu lisääminen on EKP ja Kokoomuksen vaatimuksesta, mediatalojen tukevalla mainostuskampanjalla on älyttömyyden huippua.

Äänestä

Unohdit yhden: Kehitysavulta leikkaaminen. Tämä leikkaus tulee aiheuttamaan tulevaisuudessa suuria ongelmia, ja pahentaa pakolaiskriisiä entisestään.

Äänestä
  • Pakolaiskriisin syynä on Turkin käyttäytyminen, jokainen asioita seuraava tietää mistä on kysymys. Paitsi suomalainen media.

    Äänestä

Persujen kohdalla hallituksen kompromisseihin suostumista ei voi pitää normaalina hallitusvastuuseen kuuluvana politiikkana, vaan harkittuna petoksena. Persuthan kailottivat Soini etunenässä, että "persut ei myy persettään". Lisäksi vakuutettiin, etteivät persut suostu kompromisseihin hallituspaikan saadakseen.

Toisin kävi. Nyt persujen perse on ilmaisjakelussa ja persujen kaikki tärkeimmät periaatteet myytiin siten, että persujen käytännön politiikka on kääntynyt 180 astetta. Tähän persut eivät saaneet äänestäjiltään valtuutusta, vaan heidät petettiin täysin. Vain aivokuollut voi enää uskoa persujen lupauksiin tämän jälkeen.

Äänestä
  • Ja nyt nämä petetyt persut vaativat vielä hallituksen kaatamista. Niin sitä pitää.

    Äänestä

Totuus on se että persuäänestäjä on typerys.

Äänestä

Katsokaa MOT. Sieltä selviää todellinen leikkausten syy. Ihmisten eläkerahat hukattu. Kiitos kokkareitten.

Äänestä
  • Ja sehän tietysti oikeuttaa persujen heittäytymisen kokoomuksen aisankannattajiksi. Ainoa selitys persujen kaikkien - siis aivan kaikkien - periaatteiden myymiselle on, että Soini haluaa rahastaa kaiken mahdollisen nyt, kun se vielä on mahdollista.

    Täysin ennenkuulumatonta on ison puolueen puoluetukien ja jäsenmaksujen yksityistäminen nykyisen puoluejohtajan hallintaan määräämättömäksi ajaksi. Soini-säätiön hallitushan täydentää itse itsensä, mikä merkitsee Soinille määräysvaltaa puolueen rahoihin riippumatta tulevasta asemastaan puolueessa. Soini voi näin ollen päättää säätiön rahojen käytöstä, vaikka eroaisi tai erotettaisiin puolueestaan.

    Äänestä

Koska Soinin pää on harteita myöden Stubbin perseessä, niin kaikki nuo on ihan ymmärrettävissä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Persunerot kirjoitti:

1. Maahanmuuton lisääminen islamofasistisista valtioista 2500%:lla
2. Eläkeläisten asumistuen vieminen
3. Työttömyysturvan puolittaminen (500pv->300pv)
4. Pienipalkkaisten työntekijöiden ostovoiman leikkaaminen 10% pakkolaein.
5. Puolustusvoimien poliittiset nimitykset
6. Talousrikostutkintaan tarvittavien varojen leikkaus
7. Talousrikosten tekemisen helpottaminen hallintarekisterien avulla
8. Peruskouluista leikkaaminen
9. Tutkimuksesta leikkaaminen
10. Venäjän ulkopoliittisten suhteiden tuhoaminen
ja lista sen kuin jatkuu

Toisaalta Soini on hallitusvastuussa ja siihen kuuluu kompromissit, mutta miten nämä ovat kompromisseja? Ei taida Soini osata neuvotella tosipaikan edessä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu