Koira palaa oksennukselleen...

"Koira palaa oksennukselleen", ja: "Pesty sika rypee rapakossa".
2Piet. 2:22

Tuo toteamus väkisinkin tulee mieleen useinkin, kun näille sivuille piipahdan.
En pistäydy täällä joka viikko, mutta jotakuinkin joka kuukausi. Toisinaan 1- 3 kertaakin viikossa.

Miksi sitten en malta pysyä erossa?

Jaa'a. Johtuneisiko se siitä, että kun kerran jalka on tallannut adventistista polkua, ihminen on astunut ”lumotulle maaperälle”?

Lähes joka lukemisella tulee mieleeni ajatus: Miksi adventtikirkko ei lopeta tätä hullutusta, tätä oman pesän likaamista?

Miksi ei voida perustaa nettisivustoa, johon käyttäjäoikeudet annettaisiin vain niille, joiden nimi on seurakunnan jäsenrekisterissä? Ja jos nimi poistetaan rekisteristä, samalla asianomaisen käyttäjätunnus mitätöidään.

Sen lisäksi käytössä olisi adventtikirkon virallinen, edustuskotisivu, jonka lukuoikeus olisi kaikilla netinkäyttäjillä mutta kirjoitusoikeus vain yhdellä henkilöllä, olkoon hänen nimensä sitten Ted Wilson, Timo Flink tai Kai Arasola. Muitakin nimiä joku keksinee?


Arvaan, että nyt joku väittää, ettei tämän adventismiosion poistaminen suomi24:stä ole mahdollista.

Ei se ehkä helppoa ole, mutta kyllä se mahdollista on.

Murheekseni olen huomannut, että keskimäärin asia on niin, että mitä fiksumpi adventistipastori on, sitä vähemmän hän viitsii tehdä kirkkonsa eteen.

Miksi näin?

Jokainen voi tehdä omat johtopäätöksensä.

Minun kohdallani kävi näin, että seurakunnasta erottuani ainoat, jotka viitsivät yrittää muuttaa mielipiteeni, olivat niitä vähiten kouluja käyneitä pastoreita.

Fiksut, lukeneet ja filmaattiset pastorit eivät liikauttaneet sormeakaan.

Mukaan luettuna Kai_A.


No, ehkä se oli Luojan sallimus, etteivät ne fiksut yrittäneet. Ties vaikka olisivat onnistuneet ylipuhumaan minut?

10

124

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Adventtikirkko ei paskan vertaa välitä siitä kuinka likainen sen pesä on. Pääasia, että "business" pyörii ja rahaa ja mammonaa tulee lahkon pohjattomaan kirstuun. Kaikki energia kuluu pastorilla siis siihen, että saataisiin houkuteltua lahkoon hyviä kymmenyksen maksajia ja anteliaita tohtorismiehiä tai maallisen bisneksen pyörittäjiä, joilta on mahdollista saada huomattavia kymmenystuloja. Luonnollisesti käydään myös vanhuksen kukkarolla ja mikäli höppänällä vanhuksella ei ole perintöä mahdollisesti kärkkyviä rintaperillisiä ja muita sukulaisia, niin silloin lahkon toimesta isketään kiinni kaikin mahdollisin keinoin tuon reppanan omaisuuteen.

      • paraskin.esiintyjä

        Pyyhi sinä oma ahterisi, sillä kirjoituksesi henki juuri mädänomenan.


    • ajassa.huomattu

      Eihän nämä naurajat ole adventisteja tai bushmanni.
      Tuskin sinä eri hengellisten palstojen sivuilta löydät ko. kirkkokuntien pastoreita. Vain oksentajia siellä on, sekä panettelijoita.
      Siis ei täällä kannata "syyttää" adventisteja osallitumattomuudesta.
      Minäkin seuranneena näen, että jos heistä joku kirjoittaa, niin oksentajat sitten vääntävät ateistiseen muottiinsa kaiken.

      Siis kenenkään näiltä palstoilta ei kannata löytää vastausta, vaikka autopalstaa selaisi. Ei nämä toimi.

      • Tässä-on-totuus

        Ajat "ajassa.huomattu" sammutetuin lyhdyin. Sen huomaa kirjoitelmististasi, jotka eivät ole edes paskan arvoisia, kun totuutta punnitaan.


    • Hei!

      On liian tuttua että oppineet opettavat oppineita.

      Pastoreilla on muuta tekemistä kuin kuluttaa aikaansa foorumeilla, edes kirkon sisäisessä. Mutta intranet on toki ryhmien sisäinen tavallinen käytäntö yhtiöissä ja jossakin määrin varmaan käytössäkin järjestöissäkin.

      Pastorikunnalla on yksiköitä joissa puuhaa ja ihmisten hyysäämistä sitten sen verran kun on viisasta hautajaisia, häitä, ja mitä kaikkea onkin.
      Evankeliumin Jeesus Kristus mission Matt 28:18-20 on sellainen metodi missä pitäisi yksilöpersoonilla olla aina haastetta.
      Pössöä se on hukata aikaa aina omien kanssa vääntämiseen.
      Pastorikunta on sellainen joukko jota ihmiset mielellään katsovat, mutta Ylipappi on ainoa johon on viisasta katsoa; Hebr 2:17-18, 4:14-16, 1:14, 7-9 luvut.
      Pastorikuntaa on paremminkin viisasta hiukan kiertää niin saavat tehdä duuninsa rauhassa. Ovat vain ihmisiä ja istuvat vessassa joka päivä. Ylipappi ei istu vessassa.
      Jokainen pappi ja pastori on siitä erilainen verrattuna rahvaaseen, että on koulutettu teologisessa tiedekunnassa maisteriksi ja on palkattu kirkon työhön. Ei niissä muuta eroa ole rahvaaseen -tavalliseen taatelintallaajaan tai -maajussiin verrattuna.

      Kirkolla on paljon aineistoa mistä saa tietoa. Pastorikunta ylläpitää teologian kirjoitusta, ja tehtävissään vastaa yksiköiden toiminnasta. Kirkko antaa perustehtävät itse kullekin. Kirkon esimies on näiden työnjohtaja. Kenelläkään muulla ei olekaan esimiehiä kuin näillä palkatuilla. Esimiesasema suhteessa toiseen ihmiseen koskee työelämän vastike-suorite perusteisia sopimuksia. Ei yhdistystoimintaa.

      Kirkossa toimielimet koostuvat sekä kirkon virkamieskunnasta että maallikoista.
      Toimielimissä aina kaikki päätöksenteko pitää tapahtua.


      Siunauksia
      Jari Laurila
      keskustelija

    • anneelina8eikirj

      Tuomas-kuoma: Jos joku nyt olisi tullut sinulle puhumaan että muuta mielipiteesi, olisitko jäänyt adventtikirkkoon tuskinpa, ja jos olisit jäänyt niin sinä olisit siellä vain ollut arvostelijan paikalla et kuuntelijan, siksi on parasta jos joku haluaa erota jostakin seurakunnasta hän on tehnyt päätöksensä ja antaa hänen myös rauhassa sen toteuttaa, näin minä näen sen parhaaksi.
      Esim kun minä erosin helluntalaisista sain kaikenlaista kuulla kuinka olen lain alla ja kuinka en ole uskovainenkaan, ei sekään mukavalta tuntunut olisi ollut paljon parempi jos eivät olisi sanoneet mitään.

    • Minä vähintäänkin kurkistan tälle palstalle joka päivä, vaikken joka päivä mitään kirjoitakaan. Katson myös Luterilaisuus-palstan otsikot läpi ja eräitä muita palstoja.

      • anneelina8eikirj

        Samoin kävin minäkin tänään helluntalaisten, luterilaisten PyhäHenki ja Herätysliikkeet palstalla, Herätysliikkeen palstallahan me ennen kirjoiteltiinkiin mutta ne ajoivat meidät pois sieltä, yksi minun ystävistäni hommasi tämän palstan ja lähes kaikki tulivat perässä sieltä tänne ja sama kiistely on jatkunut täälläkin.


      • Juu, onhan sitä paljon kiistelyä täällä ja tuntuu olevan jokaisella uskonto-palstalla.

        Vanhalla Herätysliikkeet-palstalla en kirjoitellutkaan.


    • Saduista.kiistaa

      Pidän tätä palstaa samanveroisena kuin Lumikin ja seitsemän kääpiön tarinatuokiota. Molemmissa kerrotaan keksittyjä tarinoita. Osa tietysti haluaa myös kiistellä saduista ja niissä esiin tuoduista kuvitteellisista tapahtumista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      52
      4377
    2. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      111
      4199
    3. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      42
      4114
    4. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      69
      3958
    5. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      85
      3384
    6. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      67
      3279
    7. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      152
      3251
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      17
      1592
    9. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1531
    10. Jos sulla ei olis ollut tunteita

      Tuskin olisit reagoinut niin voimakkaasti, mies? Vai oliko vetäytymiseen jokin muu syy kuin luulit ettei mua kiinnosta?
      Ikävä
      129
      1140
    Aihe