Irakimiehet väijyvät naisia alikulkutunneleissa

Rauhala oli ennen Rauhala, ei ole enää!
37<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 37

Vanhimmat

Irakilaiset partalapset käyttäytyvät todella poikkeavasti (=uhkaavasti) verrattuna esimerkiksi somaleihin. Partalapset seuraavat laumana ihmisiä, juoksevat naisten perässä tullen melkein iholle ottaen valokuvia uusilla älypuhelimillaan. Mihin tarkoitukseen kuvat mahtavat tulla? Tienneekö Pehkonen? Tulee mieleen ulkomailla ympärillä parveilevat simpanssit. Minkäänlaista sivistystä näillä irakilaisilla simpansseilla ei ole ja uskon, että näistä tulee vielä todellinen uhkaava ongelma lieksalaisille. Toivoisin, että he saisivat jonkinlaista käyttäytymiskoulutusta Märäjälahdessa, ennenkuin heidät lasketaan ihmisten ilmoille. Toivottavasti Pehkonen vastaa aiheuttmistaan seurauksista!

Äänestä
  • Laittakaa postia tapauksista suoraan tuolle Pehkoselle ja tiedoksi Nurmiselle. Eihän tuollaista tarvitse kenenkään sietää!

    Ei Pehkosenkaan tarvitse nukkua yöuniaan rauhassa, jos muutkaan eivät saa!

    Äänestä

  • Lauantaina Lidlin edessä joukko aikuisia irakilais?miehiä yritti toisilleen naureskellen jututtaa noin 10 vuotiaita tyttöjä. Jäin seuraamaan ja kuuntelemaan tilanteen etenemistä sivusta. Tilanne laukesi siihen että lapset lähtivät yht'äkkiä juoksemaan karkuun.

    Jos suomalainen miesjoukko käyttäytyisi samalla tavalla niin heti lehdissä varoiteltaisiin ja poliisille pyydettäisiin ilmoittamaan kaikesta epätavallisesta.

    Äänestä

  • hyysärien.syy kirjoitti:

    Lauantaina Lidlin edessä joukko aikuisia irakilais?miehiä yritti toisilleen naureskellen jututtaa noin 10 vuotiaita tyttöjä. Jäin seuraamaan ja kuuntelemaan tilanteen etenemistä sivusta. Tilanne laukesi siihen että lapset lähtivät yht'äkkiä juoksemaan karkuun.

    Jos suomalainen miesjoukko käyttäytyisi samalla tavalla niin heti lehdissä varoiteltaisiin ja poliisille pyydettäisiin ilmoittamaan kaikesta epätavallisesta.

    Miksi ei voi ilmoittaa poliisille partalapsien seurailevan alaikäisiä tyttöjä Lieksassa????

    Heti ilmoitus poliisille! Lain on oltava samanlainen kaikille! Myös Lieksassa.

    Jos suomalainen mies harrastaa sellaista, rikosilmoitus on satavarma.

    Äänestä

  • Otetaan mallia Lappajärveltä pakolaiskeskuksen perustamista vastaan, ja tuodaan kynttilä Osuuspankin eteen rauhallisen Lieksan muistolle. Olisi hyvä malli ja rauhallinen mielenilmaus tuoda kantansa esille asiasta. Ja ajoitus niin että kynttilät palaisivat vielä tuon info tilaisuuden alkaessa. Pitkään palava öljykynttilä olisi hyvä.Tässä asiasta uutinen.........

    http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015100320462659_uu.shtml

    Äänestä

  • Ei he pahaa tarkoita, haluavat vain leikkiä lasten kanssa. Pari vuotta ja pakolaiset oppivat kielen ja menevät töihin. Lieksaan tulee silloin verotuloja ja monikulttuurin kehto.
    Lieksa on silloin esikuva muille, saadaan olla ylpeitä, mutta ei koppavia.
    Kutsutaan pakolaisia kotiin kylään, vaikka saunomaan ja näin voidaan tutustua heihin paremmin.

    Äänestä

Eivätkö lieksalaiset osaa käyttäytyä irakilaisten kanssa? Jos ette kaikkea salli, olette rasisteja ja pääsette taas television ajankohtaisohjelmiin ja iltalehtien lööppeihin.

Nyt on irakilaisten vuoro saada parasta! Huippuälypuhelimet heille näkyy jo hankitunkin. Näinhän toiminta alkoi somaleidenkin kanssa. Seuraavaksi tulevat hankintaa polkupyörät. Onneksi partalapset eivät vanhene koskaan yli 17 vuoden, joten ajokorttia he eivät milloinkaan saa.

Äänestä
  • Miten niin hankittu älypuhelimet? Uutiskuvissa Torniosta näkyy, että kyllä heillä on omat puhelimet tullessaan. eri asia sitten saada niihin puheaikaa/mobiilidataa

    Äänestä

Ovatko Suomalaiset lampaita?

Ennen jos joku käyttäytyi huonosti, niin asiasta huomautettiin. Jos käytös ei muuttunut, niin lähdettiin joukolla huomauttamaan. Yleensä ongelmat ratkesivat tähän eikä muuta tarvittu.

Mitä te kylissä pelkäätte? Lähtekää joukolla keskustelemaan pakoloisten kanssa ja kertokaa mikä on sopivaa ja mikä ei. Jos puhe ei auta ja viranomaiset ovat haluttomia puuttumaan asioihin, niin on otettava oikeus omiin käsiin. Kylän raitille järjestyspartioita puuttumaan tilanteisiin ja ehkäisemään ongelmia.

Suomi on kotimme ja ulkomailta tulevat ovat täällä vieraita kunnes oppivat talon tavoille.

Äänestä
  • Mielestäni tämä Pehkonen pitäisi opetaa ensin. Irakilaiset toimivat sivistymättömästi niinkuin he kotimaassaan toimivat eivätkä ymmärrä ettei muualla maailmassa voi käyttäytyä samalla tavalla.

    Äänestä

  • pehkonenjärjestykseen kirjoitti:

    Mielestäni tämä Pehkonen pitäisi opetaa ensin. Irakilaiset toimivat sivistymättömästi niinkuin he kotimaassaan toimivat eivätkä ymmärrä ettei muualla maailmassa voi käyttäytyä samalla tavalla.

    Kristityt ovat vääräuskoisia ja se antaa näille oikeuden tehdä mitä haluavat.

    Äänestä

Yksinkertaisten lieksalaisten ainoa huvitus on vilkas mielikuvitus.

Äänestä
  • Taidat olla hulluutesi lisäksi myös tyhmä! Silloin et ole lieksalainen.

    Äänestä

  • nimimerkki 'hulluillahalvathuvit'
    vähättelee ja väittää että nämä ovat mielikuvitusta

    jos esim. poliisi näkee tapahtuman niin väitätkö edelleen että poliisilla on vilkas mielikuvitus?

    Äänestä

Olen varma, että irakilaisten partalasten turistimatka Lieksaan muodostuu hyvin lyhyeksi. Rajansa kaikella!

Äänestä

mitäpä luulette,kun muslimimaissa naiset on kaavuissa ja täällä nuoret tytötki kulkee sellaiset vaatteet päällä,että muslimimaissa kivitettäs ja kulttuuri vielä huomioon ottaen me vääräuskoiset ollaan heidän mielestä sian asemassa joille saa tehdä mitä vaan ja eikö muhamedki menny 52 vuotiaana 9v tytön..aishan..kanssa naimisiin,nii sehän on heidän mielestä varmaan ihan okei jututtaa 10v tyttöjä,ku eivät oikein tajua,että ovat lapsia vielä..ei ois ihme jos kohta rupeaa raiskaus tilastot nousemaan.

Äänestä
  • Aisha oli viiden vanha kun häitä vietettiin.
    Muuan vanha kamelikuski poksautti vaimonsa tämän ollessa yhdeksän vuoden iässä. Sitähän on sitten helposti jo 20 v isoäitinä.

    Äänestä

Mikä on vialla lieksalaisissa miehissä kun 10-v tytöistä tulee ensimmäisenä mieleen seksi? Eikö lapsia voi jututtaa muuten?

Äänestä
  • Kun Lidlissä ja sen ulkopuolella samaan aikaan myös aikuisia niin oudolta vaikutti että tyttölapset kiinnosti.

    Äänestä

Kyllähän se väkisinkin tulee mieleen kun alaikäisiä tyttöjä ählämit kyttäävät, ja lähinnä sitä kusetinta vonkaavat! Vai meinaako hyysäri että ählämit ihan satutunnille tyttöjä houkuttelisi?

Äänestä

ei minulle tule ihan heti 10v tyttöjä jututtaa,vaan heidän vanhempia..tuo hyysäri on varmaan speddu myös,kun 10v tyttöjä haluis jututtaa.

Äänestä

Reppanapojat puutteessaan täällä...

Äänestä
  • lotto antoi...käytin varmuuden vuoksi kortonkia

    Äänestä

  • taitaa siinä yksi speddu pikkutytöt mielessä nyt huudella

    Äänestä

Ehkä Irakin kulttuurissa on vielä yhteisöllisyyttä sen verran että vieraillekin ihmisille saatetaan mennä juttelemaan? Niin kai on ollut Suomessakin ennen vanhaan?

Nykyään Suomessa ei katsota, tervehditä eikä välitetä. Esimerkki viime kesältä: lapset ovat hukuttamassa toista lasta uimarannassa ja vanhemmat päivittelevät vaan sivusta hukuttajien kielenkäyttöä eivätkä mene lopettamaan kiusaamista.

Äänestä
  • Koita nyt tajuta ja opettaa näille matuille että Suomessa ei eletä heidän kulttuurin mukaan. Maassa maan tavalla tai maasta ulos.

    Äänestä

  • meidän.lait kirjoitti:

    Koita nyt tajuta ja opettaa näille matuille että Suomessa ei eletä heidän kulttuurin mukaan. Maassa maan tavalla tai maasta ulos.

    Kotouttaminenhan lähtee siitä, että myös omasta kulttuurista pidetään kiinni.

    Jos tulisit vieraaseen maahan, ilman että osaat kieltä, olisikohan kenties helpointa liikkua joukolla oman kultturisten/kielisten henkilöiden kanssa? Juttelu muille on kohteliaisuutta.

    Ahdistelu ei saa hyväksyä keneltäkään, olipa sitten kyseessä suomalaistaustainen, maahanmuuttajataustainen tai turvapaikanhakija. Eli jos kokee aitoa ahdistelua ilmoitus poliisille tai jos kyseessä on turvapaikahakija poliisin lisäksi ilmoituksen voi tehdä vastaanottokeskuksen johtajalle. Mutta kannattaako toisia hysterisoida peloilla, pelottelusta syntyy "iiiiiik, se katsoi muhun päin, nyt se ahdistelee!!1" -reaktiot, kun kyse ei ole ahdistelusta.

    Äänestä

  • JuupatiJuuuuuu kirjoitti:

    Kotouttaminenhan lähtee siitä, että myös omasta kulttuurista pidetään kiinni.

    Jos tulisit vieraaseen maahan, ilman että osaat kieltä, olisikohan kenties helpointa liikkua joukolla oman kultturisten/kielisten henkilöiden kanssa? Juttelu muille on kohteliaisuutta.

    Ahdistelu ei saa hyväksyä keneltäkään, olipa sitten kyseessä suomalaistaustainen, maahanmuuttajataustainen tai turvapaikanhakija. Eli jos kokee aitoa ahdistelua ilmoitus poliisille tai jos kyseessä on turvapaikahakija poliisin lisäksi ilmoituksen voi tehdä vastaanottokeskuksen johtajalle. Mutta kannattaako toisia hysterisoida peloilla, pelottelusta syntyy "iiiiiik, se katsoi muhun päin, nyt se ahdistelee!!1" -reaktiot, kun kyse ei ole ahdistelusta.

    Olen reppureissannut ulkomailla naisena ja joka maassa toiminut kulloisenkin maan tapojen mukaan. Olen realisti ja en hysterisoi enkä usko että lieksalaiset hysterisoivat tässä asiassa. Lieksalaisilla on oikeus vaatia "maassa maan tavalla tai maasta ulos" aivan oikeutetusti sillä he ja heidän sukunsa ovat verojakin tänne maksaneet.

    Äänestä

  • kun se mielikuvitus pelko on näillä lieksalaisilla päällä niin hakekaa ihmeessä apua terveydenhuollosta ...mistähän tämä pelko oikein tulee toisille ja toisille ei
    luulisi kantapeikkojen tajuavan jos lakia rikotaan tehkää rikosilmoitus...se on ihan eri asia kuin minusta tuntuu niin se varmaan on kun muutkin sanovat

    Äänestä

  • lexlex kirjoitti:

    kun se mielikuvitus pelko on näillä lieksalaisilla päällä niin hakekaa ihmeessä apua terveydenhuollosta ...mistähän tämä pelko oikein tulee toisille ja toisille ei
    luulisi kantapeikkojen tajuavan jos lakia rikotaan tehkää rikosilmoitus...se on ihan eri asia kuin minusta tuntuu niin se varmaan on kun muutkin sanovat

    Sen voin sanoa, että irakilaiset ovat vahvasti juurtuneita maansa kulttuuriin ja tapoihin. Tämä ei näy aina päällepäin mutta irakilaisten kanssa tekemisissä olleet kyllä tietävät millainen sidos heidän kulttuurilla ja uskonnolla on heidän ajatusmaailmaan.

    Tämä kulttuuri poikkeaa Suomen kulttuurista totaalisesti joten helpolla et pääse vaikka mies olisi jokseenkin länsimaalaistunut.

    Nämä seikat kun yhdistää huonoon koulutukseen ja sotatraumoihin (sotatraumat vaikuttavat usean sukupolven ajan, vaikkei mies olisi nähnyt sotaa) en voi muuta sanoa kuin Run Forrest Run

    Äänestä

  • lexlex kirjoitti:

    kun se mielikuvitus pelko on näillä lieksalaisilla päällä niin hakekaa ihmeessä apua terveydenhuollosta ...mistähän tämä pelko oikein tulee toisille ja toisille ei
    luulisi kantapeikkojen tajuavan jos lakia rikotaan tehkää rikosilmoitus...se on ihan eri asia kuin minusta tuntuu niin se varmaan on kun muutkin sanovat

    nimimerkille lexlex
    Ei aikaakaan, kun teillä on kangaspuut pystyssä ja kudonta täydessä vauhdissa.

    Äänestä

Pitäiskö lieksassa hyväksyä vesipiipulla huumeitten polttaminen kadunvarsilla, niinkuin lähi-idässä tehdään? Akat väkertää vähiä töitä ja ukot tussuttaa huumeita pelaavat noppapeliä! Joku voisi nokkahuilulla tilutellen yrittää pärevasusta kyykäärmettä pystyyn, kobriahan täällä ei ole! Itämainen musiikin jollotus kuuluisi kaiuttimista! Kesäaikaan tuo toisi piristystä pielisentielle? Talvella vesipiiput ei oikein toimi, koska ne routii jos ei käytä pakkasnestettä? Hämärnkaupan illassakin tuo voisi toimia!

Äänestä
  • Henkilökohtaisesti ajattelen että vesipiipun polttelu ei olisi yhtään vastenmielisempää katsottavaa kuin kotimainen tupakan käryyttelykään.

    Äänestä

Arabit polttaa vesipiippua kadunvarsilla, suomalaiset kännäävät kadunvarsilla.

Miehillä on yhteiset harrastukset kaikkialla maailmassa.

Äänestä

Pelaako suomen miehet noppaa ja polttaa hashista julkisesti kadunvarrella kun akat nyhrää töissä? Katsooko poliisi sivuun kun kävelee ohi hashispilven, niinkuin itämaissa? Jotkut tietysti kännää kotona verhot ikkunoissa ettei allah näe!

Äänestä

hehe

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Kiitostavitusti kirjoitti:

Rauhala oli ennen Rauhala, ei ole enää!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu