Miksi suomalaiset ovat nyt todella kusessa, selviää seuraavasta nordean linkistä, josta pari poimintaa ja terveysvinkit perään.
inflaatio = rahan ostovoiman heikkeneminen, Tämä meni vielä oikein. Palkkasi ostovoiman RAJU heikkeneminen on korvattu rajulla velanotolla. Asunto piti ostaa MARKKA-aikaan mutta ennen edellistä porrvarien kuseutusta eli LAMAA. Sen jälkeen inflaatio on vain syönty ostovoimaasi eli tyhjentänyt pakkapussiasi, mutta EI LYHENTÄNYT velkaasi, kuten joskus teki.
http://www.iltalehti.fi/keskustelu/s...d.php?t=293513
asuntolainan marginaali = pankin asuntolainasta perimä kate, Tässä kusettivat
http://keskustelu.suomi24.fi/t/13783144/haans-paljastaa-asuntolaina-kusetuksen-
volatiliteetti = päivittäinen osakekurssien heilahtelu.
Tähän ansaaan se tanssitepastelija aikanaan lankesi, 2 miljoonaa meni eli varokaa RAHASTOJA, niillä pankki kuppaa teiltä loputkin !
inflaatio = rahan ostovoiman heikkeneminen, Tämä meni vielä oikein. Palkkasi ostovoiman RAJU heikkeneminen on korvattu rajulla velanotolla. Asunto piti ostaa MARKKA-aikaan mutta ennen edellistä porrvarien kuseutusta eli LAMAA. Sen jälkeen inflaatio on vain syönty ostovoimaasi eli tyhjentänyt pakkapussiasi, mutta EI LYHENTÄNYT velkaasi, kuten joskus teki.
http://www.iltalehti.fi/keskustelu/s...d.php?t=293513
asuntolainan marginaali = pankin asuntolainasta perimä kate, Tässä kusettivat
http://keskustelu.suomi24.fi/t/13783144/haans-paljastaa-asuntolaina-kusetuksen-
volatiliteetti = päivittäinen osakekurssien heilahtelu.
Tähän ansaaan se tanssitepastelija aikanaan lankesi, 2 miljoonaa meni eli varokaa RAHASTOJA, niillä pankki kuppaa teiltä loputkin !
Vastaukset 6
Vanhimmat
Nyt vähän pätkii...Koskas me suomessa oltiin viimeksi inflaation puolella? Taitaa siitä olla jo tovi. Olisikohan silloinkin puhuttu jostain 0,1% tai vastaavasta...
Kuulut siihen Nordean mainitsemaan joukkoon, jolla todellakin pätkii.
Sitä kusetusta yritinkin sinulle muille selvitellä. "Inflaatio" tilaistokesksen lausumana on samaa kuin oikeisto-ylen "työvoimapula".
Markasta on vain tässä nolla-"inflaatiossa" vaivihkaa tullut hinnoissa EURO ja palkkasi porskuttaa alaspäin, ykskuudesosasta aikoo SS-hallitus pudottaa sitä edelleen.
Olet todella pihalla eli välittäjä-kUSETTAJA, tiesin sen heti
"Inflaatio on syönyt ostovoimaasi mutta ei lyhentänyt velkaasi".
Vippaa, vippaa ja pahasti.
Jos et vieläkään ymmärtänyt, inflaatio - joka on ollut huikea suomessa kun markasta on tullut euro hinnoissa - tekee velallisen aseman todella tukalaksi ja PETOS-hallitus vain pahentaa tilannetta:
http://keskustelu.suomi24.fi/t/10097139/suomalaiset-eivat-selvia-veloistaan--valitettavasti-
Jos tai kun palkankorotukset siirtyvät hintoihin, niin siitä seuraa juurikin aiemmin otetun lainan sulaminen realiarvoltaan pienemmäksi(joskaan ei tietty lainasumman numeraalinen pieneneminen) ja helpommin tuloista maksettavaksi. Se on tulonlisää inflaation kautta joka menee vaurastumiseen, jos otetulla lainalla on hankittu jotain realiarvonsa säilyttävää jolla on kysyntää markkinoilla. Toki lainasta yleensä maksetaan myös korkoja, mitkä taasen seurailevat inflaatiota. Tästä seuraa se että varsinaista voittoa realisoituu vain sen verran mitä on koron ja toteutuvan inflaation välinen erotus eli realikorko. Eli jos realikorko on negatiivinen niin silloin voittoa tulee, mitä se ei kyllä yleensä niin paljon markkinaehtoisesti ole. Mutta jos on saanut jollain poikkeuksellisen alhaisella kiinteällä korolla lainansa, niin silloin realikorko voi olla paljonkin negatiivinen korkean inflaation oloissa.
Ja jos vaikka omat palkat tai ylipäätään tulot eivät olisikaan nousseet mitään tai niin paljon kuin mitä muiden tulot eli toteutunutta inflaatiota vastaavasti, niin siltikin sitä olisi vahvemmilla otetun lainansa kanssa edellyttäen että tämä lainaraha olisi sijoitettu johonkin sellaiseen minkä realiarvo säilyy ja millä on kysyntää markkinoilla. Sillä onhan tämä sijoitus silloin aina markkinoilla rahaksi muutettavissa ja sillä otettu laina pois maksettavissa, ja itsellekkin vielä siitä yli jäisi. Tässäkin siis myytävissä olevan sijoituksen realiarvo nousisi inflaatiota vastaavasti.
Siis tuosta vielä että aloittaja tässä ilmeisesti olettaa nyt tämän eurovaluutan täysin vakaaksi valuutaksi. Siis ikäänkuin tämä euro nyt olisi joku kultaraha jota täsmällisenä mittatikkuna ajassa realiarvoja määriteltäessäkin voitaisiin käyttää. Mutta onhan tällä eurollakin mentäessä tavoiteinflaatio, se jotain 2% tai se että pysytään alle 3% inflaatiossa, tämä siis samaa luokkaa kuin mitä nämä maksimibudjettivajeet. Toki ei se meillä nyt samanlaista devalvaatio-inflaatiokierrettä korkeilla inflaatioilla ja koroilla ole kuin mitä se markka-aikaan oli. Tosin nyt 2000 luvulla palkankorotukset meillä meni yli euroalueen inflaation ja erityisesti Saksan inflaation joka tässä on löysempää finanssipolitiikkaa vastustanut, ja tämä on meillä nyt ongelmana. Ainakin siis toistaiseksi Saksa on vastustanut löysempää finanssipolitiikkaa, mutta kyllä vaikeuksia voi alkaa kasantua Saksallekkin, nythän tuli tämä WW:n takaiskukin Saksalle.