Työreformi toteutuu sittenkin?
Sipilä - Esko Ahon sätkynukke?
SAlkio
16<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Ei pidä paikkaansa.
Aho kuiskuttaa toiseen korvaan ja Ollila toiseen. Ei ihme, että jeppe on sekaisin.
Nämä 2 tuhon enkeliä pitäisi pitää niin kaukana Suomen päätöksenteosta kuin mahdollista!
Sipilän omat eväät on jo syöty, vanttuut on pudonneet käsistä. Ei auta Ahon eikä Vanhasen konstit, kun on kokoomus hallituksessa. Perussuomalaiset on ainoa toivo saada Suomen asiat paremmalle tolalle.
Persut ovat juonessa mukana kun miljonäärit siirtää köyhien rahat rikkaille.
persut on ainakin kiitettävästi masinoinut matujen maahanmuuttoa. Täydet pisteet mutta ei papukaija-merkkiä.
Miten se tää luppasilmä aho nyt näitä hommia hoitaa?
KOKO AJAN JANKUTTANUT TOIMITTAJILLE ETTÄ ON NOKIAN PALKKALISTOILLA.
SAATANAN HUIJARIUKKO.
KÄYN AHON LAITAA MINÄ ILMAN PAITAA JA RAHAA JA TYÖTÄ.
LAKKOTALVI EDESSÄ.
Ettekö te ole vieläkään ymmärtäneet,ettei Suomea johdeta eduskunnasta vaan lobbaajien ja muiden taustapirujen toimistoista käsin.Eduskunta ja hallitus ovat vain kulissi demokratian kaapuun puettuna.Emme tule koskaan näkemään riippumatonta eduskuntaa tai hallitusta,mikäli lobbaamista ei kriminalisoida.Mikäli kriminalisoitaisiin sitäkin kierrettäisiin eri salaseurojen kautta.Yhäkö te olette naiveja.
Parempi reformi kuin kommarivetoinen suomi joka uppoais kuin kreikka ja vieläkin syvemmälle.
Kuunnelkaa niitten puheita! Mölytään kyllä että pitäs sitä ja tätä, mutta ei ainoatakaan konkreettista esitystä miten asiat pitäis hoitaa niin ettei velkaantuminen lisäänny!
Kohta on kommarit linjoilla huutamassa, katsokaa vaan, eikä mitään konkreettista esitystä miten asiat pitäisi hoitaa velkaantumatta, niitä iänikuisia otsikoita on turha naputtaa, ne on jo kuultu!
Hyvä. Lopultakin.
Työttömilläkin on vielä toivoa.
Hallitus voi tehdä yhteiskuntasopimuksensa eduskunnan sisällä johtaen joukkoja edestä. Kansanedustajilla 4 kuukauden istuntotauot. Alkuun voisi kansanedustajat yhteiskuntasopia kuukauden istuntotauosta kesällä esim. heinäkuu, viikon syyslomasta ja yhden viikon talvilomasta. Sitte aletaan katselamaan ja ehdottelemaan lomarahojen, työajanpidennystä/lyhennystä ja muuta hölmöläisten peiton jatkamista. Tulisi tuottavuutta tuohonkin virastoon, eikö sitä taas korjata ja laajenneta, sekä henkilöstöä kasvateta.
Eihän niitä eduskunnan istuntotaukoja/lomia lyhentää ja työpaikalla oloa kasvattaa nyt voi millään muotoa ja yhteiskuntasopimusta nyt eduskuntaan soveltaa kun siellä on EK liekassa kulkevaa porukkaa melkein 150.
Voi kyllä, samoin kun avustajat pois jotta edustajat joutuisivat tekemään heille kuuluvaa työtä.
Kuntien älyttömät päällekkäisyydet poistettava ja virastoille tulosvastuu jolloin sieltä lähtis puolet pois jotka joutaaki, tyhjät paperin pyörittäjät ja kaverin kummin kaimat
Oli virhe sallia edustajien ottaa työjuhdikseen avustajia. Siitäkään huolimatta, että EU:ssa tehdään jo melkein kaikki lait, näitä avustajien toimia ei ole lopetettu. Vaatikaa, että toimet lopetetaan - tarkoitan kansaa.
Vain typerykset kuvittelevat ,että mitään ei tarvitse muuttaa.
Velaksi voidaan elää ikuisesti ,ainoastaan vihervasemmiston mileikuvituksessa.
Työreformin toteutti jo Lipposen hallitus Ahon hallituksen jälkeen.
Se kävi mukavasti, kun edellinen hallitus ehti tehdä valmiit suunnitelmat.
Ilmankos hallituksella menee hommat perseelleen. Aho hallituksineen oli täysi katastrofi 1990-luvulla ja syvensi laman toimenpiteillään sellaisiin ulottuvuuksiin josta ei meinattu nousta lainkaan. Nyt kannattaa pikaisesti vaihtaa neuvonantaja johonkin pätevään. Vai eikö historia opettanut mitään?