Kysymys ateisteille ja evolutionisteille

Ketjussa "Jumala antoi käärmeelle jalkojen geenit, miksi?" on nimimerkin "Jumala" kirjoitus 3.10.2015 klo 21.24. Pyytäisinkin nyt ateisteilta ja evolutionisteilta mielipidettä siitä, onko kyseessä oikea Jumala vai valhejumala?

10

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ihan yhtä oikea jumala kuin mikä tahansa muukin. Uskottavuuskin samalla tasolla kuin Raamatun jehovilla.

      • "Ihan yhtä oikea jumala kuin mikä tahansa muukin. Uskottavuuskin samalla tasolla kuin Raamatun Jehovilla"

        Jos olen oikein ymmärtänyt niin kyseenalaistat nimimerkin "Jumala" uskottavuuden ja jumaluuden? Olenko ymmärtänyt oikein?


      • Mark5 kirjoitti:

        "Ihan yhtä oikea jumala kuin mikä tahansa muukin. Uskottavuuskin samalla tasolla kuin Raamatun Jehovilla"

        Jos olen oikein ymmärtänyt niin kyseenalaistat nimimerkin "Jumala" uskottavuuden ja jumaluuden? Olenko ymmärtänyt oikein?

        Et ole ymmärtänyt oikein. Uskottavuuten en ota mitään kantaa, jumaluus on harhaa kaikilla, joten hän on ihan yhtä jumalainen kuin muutkin.


    • JumaIa

      Kuulehan Mark-bebis, on kohtuutonta vaatia ateisteja ja "evolutionisteja" arvioimaan minkään jumalan olemassaoloa ja todellisuutta. Sitä on sinun kysyttävä ensi sijassa itseltäsi. Kehoitan sinua taas muistamaan kristillisen nöyryytesi, jättämään ateisteihin ja "evolutionisteihin" kohdistuvat hyökkäävät puheesi pitämättä ja tutkiskeltava ennen kaikkea omaa uskoasi. Näen sinun edelleen olevan uskonkriisissä, ja voit olla varma siitä, ettet apua ainakaan ateisteilta ja "evolutionisteilta" siihen saa.

      • "Kuulehan Mark-bebis, on kohtuutonta vaatia ateisteja ja "evolutionisteja" arvioimaan minkään jumalan olemassaoloa ja todellisuutta"

        Pidät siis ateisteja ja evolutionisteja niin tyhminä, että on kohtuutonta vaatia heitä arvioimaan minkään jumalan olemassaoloa ja todellisuutta?
        Kiitos tästä tiedosta!


      • JumaIa

        Kuulehan Mark-bebis, on turhaa ja kohtuutonta vaatia keneltäkään, uskovalta tai ateistilta, arviota minkään jumalan olemassaolosta ja todellisuudesta. Oletin sinun tietävän tämän, mutten tullut kirjoittaneeksi riittävän yksityiskohtaisesti.

        En suinkaan pidä ateisteja ja "evolutionisteja" lähtökohtaisesti tyhminä. Muistathan, että huomattava osa nykyisestä tieteestä on heidän aikaansaannostaan - ilman "evolutionisteja" ihmisellä ei varmastikaan olisi käytössä kaikkia nykyisiä lääkkeitä, kuvaavan esimerkin mainitakseni. Ei liene uskonnolla ollut juuri mitään osuutta myöskään Internetin kehittämisessä.

        Eikä siksi toisekseen ole sopivaa sinun kuolevaisena ihmisenä päättelemään, ketkä ovat mielestäni "tyhmiä" tai "viisaita". Sellaisia arvioita tekemällä nostat itseäsi jumalasi yläpuolelle ja päädyt taas askeleen lähemmäs kadotusta ja ikuista tulihelvettiä.


    • Olen pyytänyt tähän ketjuun vastauksia nimenomaan ateisteilta ja evolutionisteilta. Miksi ette ole sanoneet mielipidettänne siitä, onko nimimerkki "Jumala" oikea Jumala vai valhejumala? Onko kysymys liian kiusallinen? Odottelen yhä mielipidettänne nimimerkistä "Jumala."

      • diippiä-shittiä

        ---- Miksi ette ole sanoneet mielipidettänne siitä, onko nimimerkki "Jumala" oikea Jumala vai valhejumala?

        On.
        Trollataan nyt sitten oikein luvan kanssa, kun jumalfobiasta vapaa aito kristitty ja kaikkien alojen asiantuntija Jumalan armosta aloitti. Kas kuinka syvälle vorteksiin voimme vielä upotakaan....


    • Querelle

      Kai sinä saatanan pölvästi itsekin tajuat että minkäänlaista jumalaa ei ole todellisuudessa olemassa, vain uskovaisten sekaisessa pääkopassa ainoastaan.

    • Jepujee5525

      Agnostinen ateisti voi sanoa, että kaikki on mahdollista. Ateisti kieltää kaiken jumalopin. Ateistinen agnostikko voi sanoa, että on suuresti epätodennäköistä, että hän on jumala, mutta ei poissuljeta sitä vaihtoehtoa. Evolutionistille kehittyi keskustelua seuratessa uusi synaptinen yhteys aivoihin, jonka ansiosta hän kieltäytyi loukkaantumasta kysymykseen ja jatkoi työpäiväänsä miettimällä mihin hän menisi lounaalle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      235
      5494
    2. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      196
      2797
    3. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      60
      2128
    4. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      20
      1718
    5. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      68
      1613
    6. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      138
      1365
    7. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      108
      1336
    8. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      167
      1319
    9. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      87
      1242
    10. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      109
      1224
    Aihe