Toinen kysymys nimimerkille "Jumala"

Ateistien ja evolutionistien kuulee usein sanovan, että Jumala on sadistinen, julma ja epäoikeudenmukainen. Kysynkin nyt sinulta suoraan, pitääkö heidän väitteensä paikkansa vai ei? Oletko sellainen, kuin he väittävät?

22

51

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jumalan-sana-todistaa

      "Sieltä hän meni Beeteliin, ja hänen käydessään tietä tuli pieniä poikasia kaupungista, ja ne pilkkasivat häntä ja sanoivat hänelle: "Tule ylös, kaljupää, tule ylös, kaljupää!"
      Ja kun hän kääntyi ja näki heidät, kirosi hän heidät Herran nimeen. Silloin tuli metsästä kaksi karhua ja raateli neljäkymmentä kaksi poikaa kuoliaaksi. "

      Riittääkö tämä todisteeksi? Pienten lasten pilkka ei oikeuta minkään järjellisen moraalikäsityksen mukaan moninkertaiseen raakaan murhaan.

      • "Riittääkö tämä todisteeksi? Pienten lasten pilkka ei oikeuta minkään järjellisen moraalikäsityksen mukaan moninkertaiseen raakaan murhaan."

        Mielestäsi siis nimimerkki "Jumala" on raaka murhaaja. Kiitos vastauksestasi!


      • IlkimyksenIsävainaa

        Tarkoitatko sinä Jaakob nyt Jumalaa vai sitä joka kirjoittaa tänne nimimerkillä Jumala? Vai otatko jo itsestäänselvyytenä, että tänne kirjoittava nimimerkki Jumala on se sinun ainoa oikea Jumalasi? Minä oletan että hän on ihminen, mutta kun ei sitä koskaan tiedä...


      • Mark5 kirjoitti:

        "Riittääkö tämä todisteeksi? Pienten lasten pilkka ei oikeuta minkään järjellisen moraalikäsityksen mukaan moninkertaiseen raakaan murhaan."

        Mielestäsi siis nimimerkki "Jumala" on raaka murhaaja. Kiitos vastauksestasi!

        Tuolla etelämpänä asuu miljoona Jeesuksen kaimaa. Ovatko he kaikki mielestäsi oikeita Jeesuksia?


      • Karhpinen

        Niin, kyseessä oli Profeetta ELI(s)A. He pilailivat Elian hengellä, hänellä todella oli hieman liikaa ajatuksia:"Mitä kuuluu KALJUPÄÄ, mokomakin Natsi-ukko". "Pyhän Hengen pilkkaa ei anteeksi anneta, ei tässä eikä tulevassa maailmassa". Jos haluatte murtaa ihmisiä hiljaisiksi hissukoiksi, niin tulee käymään lopulta Antikrisituksellekin, joka ei halunnut tietää mitään HÄPEÄSTÄÄN! Kyllähän täälläkin möristään vaikkapa minkälaisen suden ja karhun äänellä, mutta jos haluatte muuttaa ihmisiä, vaikkapa vanhuksiakin, niin se vanhus saattaa tappaa sinut, eihän vanhalle ole enää sille merkitystä miten tässä käy.


      • Hihu
        RepeRuutikallo kirjoitti:

        Tuolla etelämpänä asuu miljoona Jeesuksen kaimaa. Ovatko he kaikki mielestäsi oikeita Jeesuksia?

        Niin, Jeesuskaan ollut ensimmäinen Jeesus-niminen mies. Vaan aiemmin oli Jeesus Siirak, myös. Tokihan ovat, oikeita Jeesuksia, varmaan ihan hyviä kavereita heistä saisi, kuin Jeesuksen opetuslapsineen, maailmassa on miljoonia Jeesus-tragedioita ja komedioita, koulumaailmasta asti lähtien, ja se jatkuu työelämässä, ja mielisairaallassakin.


      • Raamatun-barbariaa
        Mark5 kirjoitti:

        "Riittääkö tämä todisteeksi? Pienten lasten pilkka ei oikeuta minkään järjellisen moraalikäsityksen mukaan moninkertaiseen raakaan murhaan."

        Mielestäsi siis nimimerkki "Jumala" on raaka murhaaja. Kiitos vastauksestasi!

        Kyse ei ollut nimimerkki "Jumalasta" vaan suoraan siitä Raamatusta, jota sinä sanot Jumalan sanaksi ja ainoaksi totuudeksi.
        Sinun jumalasi määräsi kaksi karhua reetelemaan hengiltä kymmeniä pikkupoikia vain lapsellisen huutelun takia. Kyllä minä sanon sellaista oppia barbaariseksi.


    • tieteenharrastaja

      Arvioin sinun tällaisia kysymystemppujasi jo toisessa ketjussa.

      Itse olen havainnut "ateistien ja evoutionistien" sanovan, että useampien Vanhan Testamentin kirjoitusten kuvaama Jumala on sellainen kuin avauksessasi toteat. Eivät he yleensä ole tietävinään Jumalan todellisuudesta senkään vertaa kuin sinä teet ihan yhtä olemattomin perustein.

      • "Testamentin kirjoitusten kuvaama Jumala on sellainen kuin avauksessasi toteat. Eivät he yleensä ole tietävinään Jumalan todellisuudesta senkään vertaa kuin sinä teet ihan yhtä olemattomin perustein."
        Ateistien mielestä siis nimimerkki "Jumala" on sadistinen, julma ja epäoikeudenmukainen. Kiitos vastauksestasi!


    • jylhävuorenoraakkeli

      Etkös sinä Mark5 ole sitä mieltä että ilman Jumalaa ei ole mitään, vaan että Jumala on luonut kaiken ? Jos Jumala on luonut kaiken on hän luonut myös pahan. Hän on luonut myös sadismin , julmuuden ja epäoikeudenmukaisuuden. Koska mitäänhän ei voi olla olemassa ilman että joku on sen luonut.

      • "Jos Jumala on luonut kaiken on hän luonut myös pahan. Hän on luonut myös sadismin , julmuuden ja epäoikeudenmukaisuuden. Koska mitäänhän ei voi olla olemassa ilman että joku on sen luonut."
        Nimimerkki "Jumala" on siis mielestäsi luonut sadismin, julmuuden ja epäoikeudenmukaisuuden. Kiitos vastauksestasi!


      • tieteenharrastaja
        Mark5 kirjoitti:

        "Jos Jumala on luonut kaiken on hän luonut myös pahan. Hän on luonut myös sadismin , julmuuden ja epäoikeudenmukaisuuden. Koska mitäänhän ei voi olla olemassa ilman että joku on sen luonut."
        Nimimerkki "Jumala" on siis mielestäsi luonut sadismin, julmuuden ja epäoikeudenmukaisuuden. Kiitos vastauksestasi!

        Memevät jo kolmasluokkalaisten lällätyksiksi nämä päätelmäsi.


      • Hihu

        Ja ekaluokkalainen toteaa, "Vittumaista- CUNTIC", ja Ruotsalainen maalari kalkitsee san valkoisin maalein.


    • Tarkoitamme tavallisesti sitä, että muinaisen juutalaisen keksimä jumalan versio, jonkä sinäkin valitettavasti uskot täysin todeksi, on sadistinen, julma, oikukas, kostonhimoinen ja muuta ikävää. Tuskin kukaan tarkoittaa, että todellinen Jumala voisi olla noista mitään.

      • Hihu

        Niin, ihmisiä on tullut hulluiksi, heillä on silti ollut jokin syy, käyttäytyä kuin pedot. Heitä oli loukatu henkisesti ja he puolustivat itseään. Ihmiselle riitä tosin oman ruumiin aseet, vaan täytyy aik-ajoin käyttää oikeitakin aseita?


      • ÄO116

        Niin, juuri synnin takia luulemme JUmalaa typerämmäksi kuin ihmiset. Ja on vain yksi syy, miksi emme saa niin tehdä, Hän on Luojamme. Jos olisimme olleet typerän Jumalan luomia, niin tokihan mekin jonkin koneen itsekin saamme kasaan? Tai saamme toki, jos olemme itse typeriä:-) Omakin Äooni oli EUn testissä vain 116. Shakissa se vastaisi jotain 1800-peloa, (Koska maksimi lienee noin 3400-3600 ja Äoossa 200), vaikka siitä Tasosta on minut pudotettu todella kauas. Jumala vartioi salaisuuksiaan, ja Herraa Sebaotia en uskaltaisi(Esim. Severe) kohdata, koska SE nauraisi vain minun huonoille itsepuolustuskyvylleni. Perinteinen miehen mallihan se vain on, että ollaan kuin Willin Lännen K'AUBOIT ja ammutaan jokainen vastaantulija, kunnes tulee itse ammutuksi, kuten Billy the KIDD!


    • Höhu

      Sadistinen ja Julma? Miten kävi Sodaoman ja Gomorran, no juurikin sadistisesti ja masokistisesti? Mutta Jeesus väitti Kapernaumin olevan pahempi paikka kuin nuo yhteensä:-) Tyypillistä nationalismia.

      • "Sadistinen ja Julma? Miten kävi Sodaoman ja Gomorran, no juurikin sadistisesti ja masokistisesti?"

        Nimimerkki "Jumala" on siten mielestäsi sadisti ja masokisti. Kiitos vastauksestasi


      • Mark5 kirjoitti:

        "Sadistinen ja Julma? Miten kävi Sodaoman ja Gomorran, no juurikin sadistisesti ja masokistisesti?"

        Nimimerkki "Jumala" on siten mielestäsi sadisti ja masokisti. Kiitos vastauksestasi

        Onko mark5 sitä mieltä, että näille palstoille kirjoittava nimimerkki tuhosi Sodoman ja Gomorran??? :)


    • KazuKa

      Esimerkiksi tämä rangaistus.

      3. Mooseksen kirja 26

      29 Te joudutte syömään poikienne ja tyttärienne lihaa. [5. Moos. 28:53; 2. Kun. 6:29; Jer. 19:9; Valit. 4:10]

      Tämä om yksi monista rangaistuksista tottelemattomuudesta. Mitä muuta tämä voi olla kuin sadistista, julmaa ja epäoikeudenmukaista?

      • "3. Mooseksen kirja 26
        29 Te joudutte syömään poikienne ja tyttärienne lihaa. [5. Moos. 28:53; 2. Kun. 6:29; Jer. 19:9; Valit. 4:10]
        Tämä om yksi monista rangaistuksista tottelemattomuudesta. Mitä muuta tämä voi olla kuin sadistista, julmaa ja epäoikeudenmukaista?"

        Eli nimimerkki "Jumala" on sadistinen, julma ja epäoikeudenmukainen. Kiitos vastauksestasi!


    • juma1a

      Olen mielikuvitusolento

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      66
      3402
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      46
      3222
    3. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      127
      2850
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      46
      2579
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1973
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1860
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1646
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      87
      1525
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1340
    10. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      39
      1321
    Aihe