Onko oikein, että maksan tontiltani myymistä puista, joista olen maksanut vuosikausia kiinteistöveroa, yhtä paljon myyntiveroa (pääomaveroa) - kuin maajussit ja metsänomistajat, jotka eivät ole maksaneet koskaan kiinteistöveroa metsäpalstoiltaan ? !
Onko tämä oikeudenmukaista verotusta ?
Verotuspäätös
3<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
On se oikein. Ei maajussilla ole rahaa vaikka olettavat että maksavat kaikki.
Edes pakolaiset ei syö perunoita ja kauroja.
Ei maajussit / metsänomistajat maksa kiinteistöveroa metsistään, pelkästään myyntiveroa. Aika törkeää, että minä maksan veroa veron päälle. Pääomaveroa kiinteistöveron päälle !
Älä sosialisti tuu provosoimaan tänne, senkin mäkitupalainen. Me maksetaan puunmyynnistä arvonlisäveroo 24% ja lisäksi pääomavero. Vuoteen 2014 saakka oli pakollinen metsänhoitomaksu, joka oli veroluontoinen maksu.
Rakennettu kiinteistö kuormittaa yhteiskuntaa, erilailla kuin rakennettu tontti jolla asuu niuho mökkiläinen joka natisee kaikesta. Vai eikö teille ole yleiset tiet aurattu talvella?
Koita vaan sopeuta sosialisti siihen että toverisi tulee asuun kanssasi samaan mökkiin. Mitäs kannatatte pakolaispolitiikkka.
Ja mieti miksi sinulla ei ole metsää....missä vika? Kyllä niitä metsätiloja on nytkin myynnissä...myy se tonttisi pois jos haluat veroja vältellä. Muista että myyntihinta tulee olla vain verotusarvo...mutten menee taas sinulta pääomaveroo.