Vieraanvaraisuudesta pakkovieraanvaraisuuteen

On merkillistä, ettei poliittinen johtomme saa pakolaismääriä koskevia viestejään perille maailmalla. Sen sijaan yksi lakanaan pukeutunut, työttömäksi mainittu, nuorimies saa heti maailmanlaajuisen huomion. Siinä olisi ollut suuri mahdollisuus, jos joku olisi älynnyt kysyä, oliko nuorella miehellä jotakin asiaa. Mutta ei, eihän sellainen tullut kuuloonkaan, vaan piti ryhtyä TUOMITSEMAAN. Suomessa ei kukaan kuuntele ketään eikä keneltäkään mitään kysytä. Suomi on kuin yhteiskuntasopimus, joka toteutuu sanoi joku vastaan tai sitten ei.

Suomen lippua kerrotaan myös häpäistyn, kun se on esiintynyt valkoisen lakanan yhteydessä. Näyttää aivan siltä kuin Suomen lippu olisi pyhempi asia kuin Raamattu. Raamattua voi viskellä miten tahansa, jopa televisiossa, mutta Suomen lippua ei saa käyttää valkoisen lakanan yhteydessä. Mahtaa reikäinen, valkoinen lakana olla todella paha asia?

Valkoisen, reikäisen lakanan kerrotaan myös aiheuttaneen kolhun Suomen maineelle. Siitäkin huolimatta, että reikäisen, valkoisen lakanan alkuperä on jokseenkin länsimaisen sivistyksen tuote. Tuskin idässä edes tiedetään mikä on lakana. Olisikin mielenkiintoista tietää olisiko samanlainen möly noussut, jos Suomen lippu olisi ollut pesäpalloilijaksi pukeutuneen yksilön kädessä. Tässä tapauksessa kolhu olisi paremminkin koskenut Suomea, koska pesäpallo on jostakin syystä Suomen kansallispeli. Sen sijaan lakanaan pukeutuminen on lähinnä tuontitavaraa. Kuinkas muuten. Suomessahan ei kovin paljoa keksintöjä ole, mämmiä kenties lukuun ottamatta.

On niin ikään merkillistä, etteivät tapakouluttajat ole avanneet suutaan. Tässä kesällähän oli leveitä otsikoita, joiden mukaan kenenkään kotiin ei saa tupsahtaa varoittamatta ja ilman omia eväitä. Nyt sitten väkeä tuppaa lähes ikkunoista ja ovista ja vieraanvaraisuus on viranomaispäätöksin velvoittava. Toisin sanoen vieraanvaraisen henkilön pitää toivottaa vieraat tervetulleeksi, hänen pitää viihdyttää heitä, tarjota kahvia ja pullaa sekä majoittaa vieraat ja tehdä heidän olonsa kotoisaksi.

Pitää nyt kuitenkin muistaa, että vieras –sana tulee sanasta vieri, joka tarkoittaa reunaa, joten vieras on alkujaan tarkoittanut syrjässä olevaa, sivullista. Myös sanonta ”isäntä on aina vieraan väärtti” liittyy samaan asiaan.

Tosin vieraat voi luokitella eri tavoin, joten mitään yksiselitteistä määritelmää ei voi antaa. Vieraathan voivat olla henkilöitä, joihin haluaa tutustua, avuntarvitsijoita tai sitten lähiomaisia tai naapureita.

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

        ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
        Maailman menoa
        163
        4934
      2. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

        SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
        Maailman menoa
        62
        1565
      3. Kukka kuoli ja kukka tappo Kokkolassa?

        Ouluntiellä tapettu nainen torstaina kukka tappo?
        Kokkola
        12
        1499
      4. Jos mies oikeasti haluaa sinut

        Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
        Ikävä
        121
        1401
      5. Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä

        Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s
        Tv-sarjat
        8
        1143
      6. Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi

        Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.
        Lappajärvi
        95
        1037
      7. Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?

        Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit
        Maailman menoa
        40
        957
      8. Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa

        Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249
        Maailman menoa
        298
        915
      9. Vasemmistoliitto menossa perussuomalaisten ohi!

        Keskustapuolue meni jo...
        Maailman menoa
        150
        810
      10. Hinduille tiedoksi

        USA Pressa sanoi '' kansakuntaa ei voi johtaa ilman Raamattua''. Tämä löytyy sitaateista. Raamatusta tulee kaikki julmu
        Hindulaisuus
        278
        739
      Aihe