Aamuyöstä heräsin ja rupesin miettimään kumpi on polkupyörän kammista vasenkätisellä kierteellä. Eikös se ole oikea?
Missä muualla on vasenkätinen kierre?
Missä muualla on vasenkätinen kierre?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Kyllä ne on molemmat vasureita.
Kaikkialla siellä missä ei voi käyttää oikeakätistä.
Vasemmalla on vasuri, oikealla oikeankätinen. Ainakin ennen oli.
Joissakin autoissa on toisella puolella vasurijengat pyörissä, vähän hankalaa jos ei asiaa tiedä.
Kiristyssuunta pyörimissuuntaa vastaan.
Minusta esim. sirkkelit ja rälläkät pitäisi olla kiristetty pyörimissuuntaan.
Mites käy jos hiomalaikka jumahtaa kiinni ja akseli jatkaa pyörimistä.Varmasti aukeaa mutteri mutta kun se kiristetään vasten pyrimistä niin se kiristyy vielä kun laikka jumahtaa kiinni eikä se tahdo lähtee auki.
Älähän mieti itsellesi liian monimutkaisia juttuja, tosin ne on mutkaisia minullekin.
Kerran olin paikalla, kun klapisirkkelistä irtosi iso katkaisuterä. Se jäi onneksi suojarakenteiden sisään pyörimään, mutta säikäytti pahasti kaikkia lähellä olleita. Johtui siitä, kun akseli pysähtyi äkillisesti halkaisukartion juuttuessa johkin kovaan vänkyräpuuhun.
näin tehtiin källejä toiselle duunarille...laikan kiristysmutteri jätettiin hieman löysälle ja sitte rälläkkä käyntiin....voi sitä kiroilun määrää kun yritti saada laikan mutterin auki!!
Siinä vasenkätinen missä akselinpäässä "L" stanssi, jos on vaan merkitty...
raivaus sahan terän kiinnitys mutterissa
Raivaussaha sekä kiinnitysmutteri ovat yhdyssanoja.
Vasemman käden kierteestä aina raivaussahoihin asti? Missä on nyt kaikki ne himajeparit jotka kyttäävät että mikä on "yleistä liikenteestä" aihe? Tämä ei ainakaan ole ollut sitä aloituksen "polkupyörä" sanaa lukuunottamatta.