Nyt on sitten "tutkija" "paljastanut" että ne harvatkin järkeä sisältäneet tekstiviesti- ja twitter-kommentit A2 pakolaisiltaan olivat huolellisesti masinoitujen trollien lähes teollisessa mittakaavassa postaamia!
Voi elämä! Eikö riitä ymmärrys siihen, että huomattava osa kansasta suhtautuu skeptisesti tai kriittisesti tähän hörhöjen unelmaan? Aina ollaan leimaamassa, ja vielä verovaroin!
Yle on taatusti moderoinut valtaosan järkevistä ja rakentavista kommenteista muutoinkin, saadakseen pullahalaajien aivottomalle some-lässytykselle enemmän näkyvyyttä ohjelmassa.
Itse en viitsinyt edes kommentoida, koska
a) ohjelma oli niin vastenmielisen asenteellinen, puolueellinen ja syrjivä, että kanava oli suljettava välillä tai pätkiä jäi näkemättä, koska oksennutti niin kovin
b) en maksa pakkoveron lisäksi maksua tekstiviestistä näille maanpettureille ja kansanmurhaajille.
Voi elämä! Eikö riitä ymmärrys siihen, että huomattava osa kansasta suhtautuu skeptisesti tai kriittisesti tähän hörhöjen unelmaan? Aina ollaan leimaamassa, ja vielä verovaroin!
Yle on taatusti moderoinut valtaosan järkevistä ja rakentavista kommenteista muutoinkin, saadakseen pullahalaajien aivottomalle some-lässytykselle enemmän näkyvyyttä ohjelmassa.
Itse en viitsinyt edes kommentoida, koska
a) ohjelma oli niin vastenmielisen asenteellinen, puolueellinen ja syrjivä, että kanava oli suljettava välillä tai pätkiä jäi näkemättä, koska oksennutti niin kovin
b) en maksa pakkoveron lisäksi maksua tekstiviestistä näille maanpettureille ja kansanmurhaajille.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Samaa mieltä. Yle-vero pitää poistaa kokonaan ja jos ei Ylen ohjelmien sisältöön saada asennemuutosta, niin se olisi lakkautettava kokonaan. Suomen kansa ei tarvitse tällaistä vääristeltyjä tietoja joista on haittaa koko maalle.
Illan YLE Kioski pani täysillä pökköä sukupuolisen kieroutumisen puolesta ex-pano"tähti" Liekin johdolla. Ei vissiin tullut tarpeeksi aivopesua Pakolaisillassa. Hävytöntä ja ylimielistä kansan enemmistön syrjintää ja sortamista!
Taitaa trolli luurata aivan muualla kuin Venäjällä...
Näen tämän hyvänä asiana. Verho alkaa rakoilla ja yhä suurempi osa kansasta uskaltaa nousta vastustamaan harvojen tukemaan monikansallista unelmaa. Uskon että lähiaikoina kansalle selviää kuinka tätä on kustu silmään jo pitkään.
Jos totuus on todella se mitä kriittiset puhuvat ei Yle pysty sitä millään propagandallaan peittämään. Ainoastaan, jos pistävät koko kansan vankilaan ja näyttävät siellä vain propagandalähetyksiään tämä voisi toimia.
Vapaassa maassa vapaat ihmiset näkevät itse omilla silmillään ja saavat itse päättää mielipiteestään.
Suvaitsevaisten suojatyöpaikoilla vain luuta käymään, paikkaavat sitten itse valtion budjettivajeen mikä tästä hullusta touhusta on seurannut.
löytyiskö 50 000 nimeä kansalaisaloitteeseen...
Joo, joo! Missä voin laittaa nimeni?
Uskoisin että löytyy enenmänkin miniä. Koska 80% kansasta vastustaa tätä maahanmuuttoa.
Samaa mieltä aloittajan kanssa. Oli todella vastenmielistä katsottavaa tuo yksipuolinen aivopesu. Ei sanaakaan todellisesta ongelmasta nimeltään islam! Tuo sana sisältää kaiken sen iljettävyyden, joka viime kädessä suomalaisia inhottaa. Ei tarvinne luetella?
Laitoin aina äänen pois kaukosäädintä käyttäen, kun vastenmielinen ihminen puhui.
Samaa kattelin uutisoinneista, kaikki järkevät ja skeptiset kommentit oli leimattu melkeimpä järjestäytyneestä rikollisjoukkiosta lähteneiksi. Mikä näillä elitistisillä laput silmillä kulkevilla hörhöillä on siinä niin vaikea käsittää että suurin osa kansasta(=yli 50%) on täysin eri mieltä asioista.
On äärimmäisen itsekästä ja nykyaikana typerääkin olettaa että pienen yhtenäisen vähemmistön keksimä ja kertoma asia menisi suurelle enemmistölle läpi sinä ainoana totuutena ja absoluuttisena faktana, niin kuin se on joskus 80-luvulla vielä mennyt.
Ihmiset saa valtavan määrän tietoa muista lähteistä kuin tämän pienen porukan kirjoittamista "uutisista" ja kun eriäviä mielipiteitä ja oikeasti todistettuja faktoja alkaa satelemaan joka puolelta ja ihmiset aktivoituu niitä ihan itse tutkimaan, niin silti yritetään nujertaa sitä enemmistöä keksimällä mitä ihmeellisimpiä nimityksiä roskaväestä natsiin.
Kaiken huipuksi joku ylipainoinen juntti juoppo kehtaa yrittää jopa nostaa itsensä suureksi sivistyneeksi intellektuelliksi, joka voi katsoa oikeudekseen haukkua kaikki eri mieltä olevat roskaväeksi.
Vitun elitistiset harhaiset kusipäät, ei se näin mene. Voitte olla varmoja että tämä suohon polkeminen ei unohdu, eikä tämä teidän luoma kahtiajako katoa noin vain ajan kanssa.
Edestä löydätte.
Minä halveksun vihapuhujia. Toisaalta olen aina arvellut, että tänne Suomi24:n palstoille kirjoittelee paljon hyvin sairaita kirjoittelijoita - pelkään, että mihin se voi pahimmillaan Suomessa johtaa, että kun arjesta ja järkiajattelusta täysin vieraantuneet internetin viharikolliset keksii syntipukkeja omalle pahalle ololleen, jos asiaan ei puututa. Aivan hyvin voi olla niin kuin tutkija sanoo. Olen kyllästynyt pelkäämään kirjoitellessani keskustelupalstalle. Tässä on palsta maahanmuuttoaiheesta kirjoittelemiselle. Miksi täällä ei kunnioiteta mahdollisuutta keskustella asiallisesti aiheesta, en ymmärrä...
En ole suvakki, enkä ole rasisti. En kuulu mihinkään internetin yhteisöön, jossa levitetään vihaa, enkä tunne ketään joka toimisi siten. En tue rikollisuutta, enkä minkäänlaista rasismia. Olen vaan jo vuosikymmenen ollut sitä mieltä henkilökohtaisesti ( ja minullakin sentään on jonkinlaista taustaakin ihan oikeasti tieteen ymmärtämisestä, kouluja tullut käytyä - tietysti täällä ei tiedetä kuka olen ja niin pitääkin olla, koska en kaipaa tuntemattomista häiriintyneistä ihmisistä itselleni vihaajia mielipiteideni vuoksi), että on ollut maan ylimmiltä poliittisilta päättäjiltä vakava virhe jättää esimerkiksi maan syrjäytyneet ja huono- osaiset oman onnensa nojaan, karsia alimpia sosiaalitukia ja muuta. Rasismikin on asia, joka ei ole pelkistettävissä vaan esimerkiksi ihonväri- tai uskontokysymyksiksi, vaan Suomi on rakenteellisen rasismin maa mielestäni. Rasismi näkyy siinä, että kuinka vaikkapa työtöntä ( ja ihan ihonväriin katsomatta) syyllistetään työttömyydestään, mitä kohtelua ihmiset saavat vaikkapa sosiaalitoimistoissa tai työkkäreissä ja muuta, ihmiset jotka ovat ehkä vakavastikin huolissaan omasta tulevaisuudestaan. Kerrassaan kukaan ei puhu siitä rasismin lajista yhtään mitään, ja tämä valtio ilmeisesti yhä leikkii, että kaikki suomalaiset ovat yhtä tasa-arvoisia ja että muka kaikista pidetään huolta. Sitten häiriintyneet ja liiaksikin ns. päähän potkitut syrjäytyneet laitetaan laitoksista tai vankiloista kaduille ja ratikoihin ja avohoitoon ja muuta. Kukaan ei voi olla niin tyhmä, kukaan ajatteleva ihminen, etteikö ymmärtäisi siitä seuraavan vakavia yhteiskunnallisia ongelmia viimeistään pitkällä aikavälillä. Koska hyvinvoivat ja huonosti voivat suomalaiset ovat jo niin kauas eriytyneet toisistaan, etteivät enää ymmärrä edes toistensa kieltä.
Maan viimeisimmät hallitukset ovat keskittyneet vain lisäämään varallisuutta kaikkein rikkaimmille. Pakko olla pokkaa niillä, koska aivan suora ja kumoamaton syy- seuraussuhde on yhteiskunnallisen epävakauden lisääntymisen ja huono- osaisuuden lisääntymisen välillä. Joku ilmiö turvapaikanhakijat on siinä vain yksi kuriositeetti. Rikkaiden rikastuttaminen ja köyhien kyykyttäminen joka tapauksessa johtaisi vain huonoon lopputulokseen.
Toivon, että ne rikolliset joutuvat tuomiolle, jotka ovat yrittäneet joukkomurhata vastaanottokeskusten turvapaikanhakijoita tai pelotella heitä. Sellainen ilmiö on niin paha, niin paha asia, että on vaikea edes ajatella koko asiaa. Mitä sitten taas joku Yleisradio ehkä voisi tehdä, olisi vaikkapa hetkeksi unohtaa koko ihonvärikysymys ja alkaa puhua rasismista vaikkapa sillä tavalla, että se voi koskettaa ketä tahansa, kuka tahansa voi olla rasismin uhri. Luulen, että häiriintyneillä turvapaikanhakijoita vihaavilla rasisteilla todellisuudessa on kaunansa moottorina se kysymys, että he kokevat että heidät on unohdettu, että valtio ei välitä heidän köyhyydestään tai kurjuudestaan. Siinä ei auta, jos joku rikas kansanedustaja menee telkkariin puhumaan opeteltuja litanioita siitä, että kuinka kaikkia pitää kunnioittaa, koska itsestään selvyydet ovat itsestään selvyyksiä. Ja ihan oikeasti: rasismia on olemassa myös kantaväestöä kohtaan. Osa maahanmuuttajista, siis he heistä jotka ovat syrjäytyneitä, ihan todella saattavat hekin jotkut elätellä ajatuksia, että aivan kaikki heidän arjessaan kokemansa vastoinkäymiset johtuisivat Suomen yhteiskunnan rasistisuudesta, ja myös se on vaarallinen tie, jos heidän luvallisesti annetaan ajatella siten ja tuoda sellaisia ajatuksia julki. Valtaosa ihmisistä on kunnollisia Suomessa. Ja minusta maahanmuuttokriittinenkin saa olla sillä perusteella, että tämä turvapaikanhakijoiden tulo maahan maksaa suomalaisille veronmaksajille. Sen sijaan siten ei saa olla rasistinen kukaan, että väittäisi rodullisia ominaisuuksia syyksi joidenkin parempaan pärjäämiseen, kuten mitä käytöstä harjoittaa erittäin iso osa tämän nimettömän Suomi24- foorumin anonymiteetin takaa palstoille kynäilevästä kansasta, koska se ei ole totta.
En ihmettele jos vähän aiheuttaa katkeruutta niissä suomalaisisssa jotka olleet vuosiakin asunnottomina, Suomessa on ollut vuiskymmenien ajan luokkaa 5000 asunnotonta, joiden asiaaa ei ole ratkaistu.
Nyt on pyrähtänyt kuukaudessa Suomeen 20 000 pakolaista, ja kaikille järjestetty asunto alta aikayksikön. Miksi pakolainen on "arvokkaampi"/tasa-arvoisempi" kuin suomalainen, joka on verojakin maksellut tässä maassa.
Kaikila pakolaisilla pitää olla vähintään samat edut kuin suomalaisilla, mutta osalla suomalaisista, esim. asunnottomat, voi olla huonommat edut kuin pakolaisilla.
No onhan Suomessa samat laitkin kaikille mutta tuomiot vaihtelee. Varmaan jokainen keksii ketkä pääsee helpommalla lain edessä, syytettynä.
No ei ne laitkaan kaikille ihan samat ole. Mm. uskonnollisen vakaumuksen verukkeella saa tehdä laillisesti sellaista mikä muuten olisi rikos, Esim. pippelin silpominen, (pahoinpitely,rumminvammantuottamus, fyysisen itsemääräämisoikeuden rikkominen, uskonnovapauden rikkominen leimaamalla pippeli silpomalla loppu iäkseen tietyn uskonnon piiriin kuuluvaksi) ja rituaaliteurastus, (eläinrääkkäys)
Vertailuna molempiin edellisiin - koiran hännän typistys on laissa kielletty, ja luunappi, tukistaminen, selkäsauna, läpsiminen, lapsen ruumillinen kuritus yleensäkin laissa kielletty, sakkojakin oikeudessa vanhemmille annettu.
Minäkään en kuulu milestäni kumpaankaan ääripäähän, mutta täytyy myöntää että suvcakkien ylimielisyys alkaa vähitellen häiritä minua.
Aha. _Eivät_ ole "ylimielisiä". Et mahdollisesti vain ymmärrä, että suurehko osa suomalaisista on sillä tavalla siunatussa asemassa, että arjen huoliin ei kuulu ruoan riittäminen, siinä on hyvin paljon helpompaa olla maailmoja syleilevä, eikä se ole vihaa, vaan ajatusmalli kokemuspohjalta ihmisistä ja maailmasta. Ja jos haluaa menestyä elämässä, hyvin paljon helpommin tässä maailmassa kuka tahansa ihminen menestyy olemalla suvaitsevainen, suvaitsemalla ja pyrkimällä ymmärtämään erilaisuutta. Yleensä ihmiset oppivat suvaitsevaisuuden vain kasvatuksessa, muutoin eivät voi lapset ja nuoret sitä oppia, että huonompi ei ole joku toinen.
Eri asia sitten ne, jotka suvaitsevat aivan kaiken. En minä esimerkiksi koulutettuna akateemisena kantasuomalaisena suomalaista tasa- arvoyhteiskuntaa suuresti arvostavana naisena, joka olen verraten vähän sosiaaliturvaa elämässäni valtiolta saanut ikäluokkani keskimääräisiin edustajiin nähden ( minulla ei ole lapsia, esimerkiksi), halua tähän maahan mitään muualta muuttaneiden työikäisten musliminaisten elätettävien joukkoa, joiden ideologia on se, että naiset eivät käy töissä tai edes opiskele. Enkä halua, että tähän maahan muutetaan sosiaaliturvan perässä joistakin kolmannen maailman tai lähi- Idän maista, minusta olisi ollut parempi malli lisätä rikkaiden länsimaiden kehitysavun määrää köyhemmille maille ja sotia käyville maille, eikä se tilanne, mikä Euroopassa nyt on.
Voin kertoa, että kärjistäen mun henkilökohtaisessa moraalietiikassa Suomen valtion veronmaksajilta tulevat "sosiaaliapuvarat" pitäisi jakaa seuraavassa järjestyksessä eri ihmisryhmille, ykkösen ollessa tärkein ryhmä ja muiden sitä seuraavat:
1.) vanhukset ikänsä Suomessa asuneet, jotka ovat käyneet lapsesta eläkkeelle asti töissä maksaneet koko ikänsä veroja ( niiden ei pidä joutua syömään puuroa kaksi kertaa päivässä vanhainkodeissa, jotta mamut ja muut ihmisryhmät saa sosiaalitukia)
2.) köyhät ikäluokkiin katsomatta, esimerkiksi juurikin mainitsemasi kantasuomalaiset asunnottomat ja toimeentulotuesta riippuvaiset, joille varmasti nälän kokeminen ei ole vieras asia Suomen sosiaalitukien pienuuden vuoksi
3.) lapsiperheet ( siksi ettei lapset joudu eriarvoiseen asemaan, poislukien rikkaat lapsiperheelliset joille ei tarvisisi maksaa edes lapsilisää, koska lapsilisä on lapsia tehneille kansalaispalkka lasten tekemisestä eiä sillä ole mitään tekemistä nyky- Suomessa ihmisten varallisuuden kanssa, että millaisen varallisuuden ihmisille sitä maksetaan - silloin kun minä synnyin, ei ollut nykyistä lapsilisäjärjestelmää, missä rikkaatkin saa ilmaista rahaa valtiolta)
4.) turvapaikanhakijat ( koska erittäin suuri osa heistä varmasti pakenee oikeasti mahdottomia olosuhteita kotimaassaan)
5.) vasta viimeisenä yksityisyritykset ja niiden taloudellinen tukeminen valtion varoista
-ja, olen alta nelikymppinen.
Enpä usko että mitään järjestäytyneen trollitehtaan toimintaa tarvitaan masinoimaan ihmisiä, kyllä ihan yksittäiset kansalaiset ihan omin voimin ja omasta halustaan ja ideastaan kommentoivat kriittisesti pakolaispolitiikkaa.
Eiköhän kuitenkin liene ihan järjestäytynyttä rikollista toimintaa ( tosin en tiedä millä tasolla järjestäytynyt rikollisuus määritellään, en ole juristi) esimerkiksi sellainen yhteiskuntajärjestyksen systemaattinen häirintä, että kun internetin ihmemaassa moninaiset rikolliset kirjoittelee toisten muiden henkilöiden kasvoilla... Eikös siitäkin Yle:n pakolaisillasta sanottu, että sinne laitettu väärillä naamoilla "mielipiteitä"...Luulisi, että jos telkkariin asti joillakin on tarve itseään ilmaista, että ilmaisivat sitten omilla nimillään.
Minä tavallaan ymmärrän, että kun maan taloustilanne on vaikea ja monet kansalaiset pelkäävät tulevaisuuttaan, että siinä ei välttämättä pelkkiä "ihanaa!"- huutoja herää ihan jokaisella, että jos Yleisradion studioon marssitetaan vaikkapa ( sentään vaikka varmasti fiksujakin, kyse ei siitä) kamerunilais- suomalaisia sosiaalityöntekijöitä, jotka syyllistävät muita "laiskoiksi" ( tämä on esimerkki ja teoriaa, toivon mukaan osaatte lukea). Minkäänlainen rasismi ei ole oikein. Ja on sekin väärin, että jos maahanmuuttajat nyt on valjastettu samaan äärioikeistolaiseen talouspoliittiseen kuoroon laulamaan, jonka mielestä ihmisen ihmisarvo on varallisuus tai työpaikan omaaminen ja muita muka saa syyllistää "ominaisuusperustalta" ilman kenenkään kyseenlaistamista, että mitä vttua. He kaikki eivät tietysti tunne Suomen historiaa yhtään, eikä kukaan voikaan tuntea, jos on asunut maassa vaikkapa vain pari- kolmekymmentä vuotta tai jos ei ole taustaltaan suomalainen vaan esimerkiksi kielitaidottomana maahan muuttaneen maahanmuuttajan aikuinen lapsi jonka kotona puhutaan vaikka.. noh "kamerunia" ( se ei taida olla kieli, anteeksi sivistymättömyyteni) tai somaliaa tai swahilia, mutta kaikki Suomen historiaa yhtään tuntevat tietävät, että oikeasti esimerkiksi vaikkapa joku työttömyys on niin iso häpeä tässä maassa jo ihmiselle kelle tahansa itsestään, että siihen on täysin tarpeetonta vetää laiskuus- argumenttia, jota jotkut - mihinkään kansallisuuksiin viittaamatta - toistavat tyttömiä ja köyhiä ihmisiä kohtaan kuin papukaijat tajuamatta, että heidät on maan syrjivä talouspolitiikka lähes aivopessyt halveksumaan ihmisiä, joilla vaikkapa nyt vaan ei mene niin hyvin kuin itsellään.
Minusta Suomi ei ole syrjinyt maahanmuuttajia. Heille on monille annettu helpotuksia jopa opiskelemaan pääsemiseen, kotimaidensa tutkintotitteleitä ole täällä tuojotettu ja monien mielestä ulkomailta muuttanut sosiaalityöntekijä on mukavampi palkata, kuin jopa enemmän koulutettu työtä hakeva kantasuomalainen, ettei vaan tilastoihin syntyisi "kieroumaa syrjinnästä". Koska muka kantasuomalaiset kaikki ovat niin rikkaita, että ite voivat järjestää työpaikkansa ja koska on muka pelkästään laiskuutta jos kantasuomalainen on työtön - joidenkin mielestä... Aina aiemmin kummastelin persunuorten ja talouspoliittisen oikeiston mielestäni rasistista ideaa positiivisen diskriminaation poistattamisesta työhönotossa, mutta siinä vaiheessa mielipiteeni saattaisi muuttua, jos maahan nyt ihan oikeasti aikoo pelkän parin vuoden sisällä asettua esimerkiksi 100000 ( ja ylikin) uutta asukasta, joista suurin osa ei osaa suomenkieltä tai vältämättä mitään länsimaista kieltä ja joista suuri osa ei osaa edes kynää kädessään pitää, vaikka ikää olisi joku 16- vuottakin, tyyliin jotkut koraanikoulua lähtömaissaan käyneet jne. Mutta siinä mun mielipide ei muutu ikinä, että aina olen ajatellut, että valtion päätehtävä ja ainoa merkityksellinen tehtävä on pitää huolta kansalaisistaan ja taata yhdenveroiset palvelut ja sosiaaliturva ilman naamavärkkipolitiikkaa, eikä elättää valtion rahoilla esimerkiksi yksityisyrityksiä, mikä ( yksityisyritysten elättäminen valtion rahoilla) on mielestäni poliittisen oikeiston käsitys valtion ensisijaisesta tehtävästä. Ja olen sitä mieltä, että ns. kahden kerroksen työmarkkinat- Suomeenkin on globaalin oikeiston intohimoinen projekti. Niiden, joiden mielestä valtio on muka tarpeeton muutoin kuin yksityisyritysten elättämisen osalta.