Myös toinen Juutalaisvihaaja kuolemassa syöpään

IsraelinVihaajalleKirous

Amerikan entinen presidentti ja kuuluisa juutalaisvihaaja Jimmy Carter on kuolemassa maksasta levinneeseen aivosyöpään.

Hän kirjoitti kirjankin, ( v.2006 Palestine:Peace not Apartheid) jossa syytti virheellisesti Israelia palestiinalaisten maa-alueiden valtaamisesta ja muka esteenä lähi-idän rauhalle.

Hän syytti juutalaisia myös valheellisesti apartheid-politiikasta palestiinalaisia kohtaan - kyse ei kuitenkaan todellakaan ole mistään rotupoliikasta, vaan Israelin omistusoikeudesta omaan maahansa Israeliin, jonka Jumala on heille antanut ja joka tätä vastustaa, se tuhoutuu, sanoo Raamattu.

https://fi.wikipedia.org/wiki/Jimmy_Carter

16

61

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • EituleIkävä

      Jotain oikeutta - me kaikki kuollaan !

    • eisen.kummoisempaa

      Kaikki kuukahdetaan, aikanaan.

    • JärkeäPäähän

      Totuus on tietysti se, että myös monia juutalaisia kuolee syöpään. Niinkö se Jumala rankaisee? Vai olisiko sittenkin perimästä ja elintavoista kiinni?

    • Syöpä.rangaistus

      No voi jestas. Tässä sen näkee, että Jumala ei salli Kansaansa pilkattavan! Jo toinen, joka kuolee antisemitismiinsä, karmean syövän kautta!

      Voi Jimmy, Jimmy, ei ole sulla Taivaaseen asiaa, sillä vain Israel-mielisyys pelastaa sielun!

      • JuutalaisetKärsivät

        Edelleen on vastaamatta: miksi juutalaisia kuolee syöpään?

        Miksi israelilaisia kuolee syöpään? Miksi heitä rangaistaan jatkuvilla levottomuuksilla? Miksi Jumala lähetti Hitlerin maan päälle juutalaisia surmaamaan? Ja jos ei lähettänyt, miksei hän estänyt Hitlerin toimintaa?


      • MaranAta1

        Vastauksia?
        Hitlerissä toimi saatana.
        Juutalaiset kuolee sairauksiin kuten muutkin ihmiset.
        Pahimmat vihat ja vainoaminen heitä ja maataan kohtaan johtuu -saatanasta joka vaikuttaa ihmisissä jotka eivät tunne Totuutta.

        saatanan raivo johtuu vihasta Pelastuksen Jumalaa kohtaan, JEESUSTA MESSIASTA kohtaan.
        HÄN tuli tekemään tyhjiksi perkeleen teot ja veriuhrillaan teki jokaiselle ihmiselle, myös arabille, mahdolliseksi päästä Iankaikkiseen Rauhaan Yhden Ainoan Jumalamme kanssa.

        JEESUS valittiin juudan heimosta, Israelin maan ja Jerusalemin sen jakamattomana pääkaupunkina valitsi myös kaikkeuden Luoja ITSE.
        Sinne Hän on myös Raamatun mukaan palaava...astuva Kultaisesta Portista sisälle tuhannen tuhansine pyhineen! Jotka ovat 'Jeesuksen ylösnoussut uskovien joukko' maanpäältä..
        Tämä tapahtuu hyvin pian, mutta tuska ja tulenkatku on valtava tätäennen; jumalattomat palavat ja kolmasosa maata.(Jesaja24:5,6 kR33)


      • Voisi_skarpata_nyt
        MaranAta1 kirjoitti:

        Vastauksia?
        Hitlerissä toimi saatana.
        Juutalaiset kuolee sairauksiin kuten muutkin ihmiset.
        Pahimmat vihat ja vainoaminen heitä ja maataan kohtaan johtuu -saatanasta joka vaikuttaa ihmisissä jotka eivät tunne Totuutta.

        saatanan raivo johtuu vihasta Pelastuksen Jumalaa kohtaan, JEESUSTA MESSIASTA kohtaan.
        HÄN tuli tekemään tyhjiksi perkeleen teot ja veriuhrillaan teki jokaiselle ihmiselle, myös arabille, mahdolliseksi päästä Iankaikkiseen Rauhaan Yhden Ainoan Jumalamme kanssa.

        JEESUS valittiin juudan heimosta, Israelin maan ja Jerusalemin sen jakamattomana pääkaupunkina valitsi myös kaikkeuden Luoja ITSE.
        Sinne Hän on myös Raamatun mukaan palaava...astuva Kultaisesta Portista sisälle tuhannen tuhansine pyhineen! Jotka ovat 'Jeesuksen ylösnoussut uskovien joukko' maanpäältä..
        Tämä tapahtuu hyvin pian, mutta tuska ja tulenkatku on valtava tätäennen; jumalattomat palavat ja kolmasosa maata.(Jesaja24:5,6 kR33)

        Jos minä olisin jumala, olisin suojellut kansaani paremmin. Nykyinen Jumala on siinä epäonnistunut melkoisesti. Antaa nyt paholaisen tuolla tavalla temmeltää vapaana... Jeesus valittiin juudan heimosta, mutta juudan heimo ei häntä vieläkään tunnusta Jumalan pojaksi. Eikä tule koskaan tunnustamaankaan.

        Mitä ihmettä se Jumala oikein sekoilee? Kun tuntuu kaikki hänen suunnitelmansa menevän aivan pieleen.


      • haamuilijaglup

        kyllä se pelastus jimmyllekin kuuluu,jos ottaa Jeesuksen pelastajana loppumetreillä.


    • KTS-

      Uudestisyntynyt Jimmy Carter on ansiokkaasti puolustanut palestiinalaisten oikeuksia ja saanut siitä Jumalaltakin siunauksia. Hänen aikansa alkaa olla täynnä ja Jumala ottaa hänet kotiinsa.
      Siunausta

      • HOHOHHOO

        Sanoit väärin - Jimmy Carter on korkeintaan kyykäärmeestä jälleensyntynyt ihmispeto, joka syntyy seuraavaksi itsepintaiseksi täiksi tukkaasi.


    • KTS-
    • RauhaHeillekin

      Carter toivoo rauhaa juutalaisille. Hän toivoo rauhaa koko Lähi-Itään. Hän vastustaa palestiinalaisia itsemurhapommittajia.

      Tässä vihaiset juutalaiset huutavat kristyille: "Shame on you! Go back to Jesus! Go away!" eli "Hävetkää! Menkää takaisin Jeesuksen luo! Menkää pois!"

      https://www.youtube.com/watch?v=fAZfbMccO3A

      Enpä haluaisi mennä kristittynä näiden juutalaisten lähelle. Kristittyjä ja palestiinalaisia kohtaan he tuntevat niin paljon vihaa, etten tiedä, kuka voisi heidät saada rauhantahtoisiksi. Voin hyvin kuvitella, miten tämä kansa aikoinaan soti mukamas Jumalan nimissä ja tuhosi kokonaisia kaupunkeja (Jeriko).

      Tässä taas on BBC:n dokumentti, jossa kuvataan sitä, miten israelilaiset aloittivat sotimisen Lähi-idässä.

      https://www.youtube.com/watch?v=l5h-AlovBoQ

      • Kysynpävaan

        Tällaisia paskalinkkejä on netti täynnä - mitä oikein yritän näillä valhelinkeillä todistaa???


    • Hei!

      Onko Israel pysynyt Herrassa tehden sitä mikä on hyvää?
      Jumalan lupaukset ovat aina ehdollisia eli sisältävät ehtoja miten tulee menetellä että joku Jumalan lupaus voisi toteutua. Näin oli aina historiassa.
      Jumala antoi luvan vain seitsemän sodan käymiseen koko maailmanhistoriassa, ja tämä oli kun Israel hävitti pakanakansat ja asettui maille. Nämä sodat Israel voitti lasten leikein Jumalan avulla. Tämän jälkeen kun Israel lähti sotaan omin luvin kävi aina kamalasti.
      Uusia lupia sodankäyntiin ei tipu eikä lirise. Jumalan 10- käskyn synnin opettava laki Room 3:20,31 on voimassa jos taivas ja maa ovat paikoillaan; Luuk 16:16-17.
      Nuo arvot on ilmoitettu 2 Moos 20, ja 5 Moos 5 luvussa, Matt 22:36-40.

      Minulla ei ole mitään tietoa eikä itseäni kiinnostanut niin kaukaisen maan politiikka, eli tämä asia tarkemmin koskaan, mutta 57 vuotiaana en muista aikaa ettenkö olisi TV- uutisista aina jotakin Israelin kähinää nähnyt.
      Valtiojohtajlla on aina omia näkökulmia, ja en usko että kannattaa kytkeä rotuasioihin sellaisia sinänsä tavallisesti.
      Yhdysvaltojen politiikkaa on sanellut vain "musta kulta" lähi-idässä, muutoin olisi jenkkiläiset kiertäneet itämaat kaukaa. Yhdysvallat on riippuvainen mustasta kullasta. Öljyä ei Yhdysvalloilla ole sillä tavalla tarpeiinsa. Ei se rotu-kansallisuus-kysymys ole vaan autojen polttoaine ja muu energia on asian kysymys kokonaan.
      Nykyisin sitten on asiaan liittynyt myös erilaisten intressien katkeruudet joita on sitten saatu seurata aina pilvenpiirtäjienkin tuhoamisillakin.

      Minua ei kiinnosta vähääkään Israelin politiikka- enkä tunne sitä vähääkään.
      En tunne Carterin kirjaakaan enkä seurannut toimiaan aikonaan kun oli pressa.
      Tiedän kuitenkin ettei uuden liiton kansallisuus perustu valtion rajoihin, ei rotuun, ei kieleen, tms. demokrafiseen tekijään vaan uskoon Jeesukseen Kristukseen- Jumalan lupauksiin Gal 3:28, Matt 3:16, Room 6:22-23, Hebr 8:10, 10:12-18 mukaan lyhyesti yksilöinä riippumatta valtakunnan rajoista missä asuvat tai minne syntyvät.

      Siunauksia
      Jari Laurila
      keskustelija

    • Kuolevainen

      Jyväskylän helluntalaispastori kuoli syöpään samoin kävi Kuopion Eelimin pastorille kuoli syöpään. Molemmat kymmeniä vuosia nuorempia kuin J Carter.

      • KaikellaMääräaikansa

        Entäs sitten, kuka voi taata heidän olleen edes uudestisyntyneitä ja vaikka olisivatkin, jokaisella ihmisellä on määräaikansa mennä Jumalan eteen ja saada oma tuomionsa - joko hyvä tai huono.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      205
      3181
    2. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      239
      1610
    3. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      95
      1472
    4. Millaisessa tilanteessa olisit toiminut toisin

      Jos saisit yhden mahdollisuuden toimia toisin?
      Ikävä
      92
      1379
    5. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      46
      1334
    6. Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen

      No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.
      Maailman menoa
      156
      1246
    7. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      12
      1178
    8. Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!

      "Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze
      Maailman menoa
      123
      1009
    9. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      89
      922
    10. Tuntuu liian hankalalta

      Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.
      Ikävä
      44
      803
    Aihe