Kävin pankissa avaamassa tiliä niin kysyttiin kaikenlaista hullua, kuten olenko rahoittanut terrorismia, olenko poliittisesti vaikutusvaltainen henkilö sekä maksanko veroa amerikkaan.
Oli lukuisia muitakin uteluita.
Mitä hittoa tuo kysely oikein tarkoittaa?
Oli lukuisia muitakin uteluita.
Mitä hittoa tuo kysely oikein tarkoittaa?
Vastaukset 25
Vanhimmat
Jospa ne epäili sinua terroristiksi. Onko sinulla parta, oletko mustan värinen ja onko nimesi Muhammed? Sinunlaisiasi yhteiskunnalle vaarallisia henkilöitä seurataan tarkasti jotta et pääse tekemään pahojasi.
Tilejä voi pankissa olla vain tietty määrä ja ne mitä jäljellä on, on varattu mamuille. Niillä on enemmän rahaa kuin useilla tyhjätasku suomalaisilla ja varma maksaja. Ei niitä kenelle tahansa jaella.
Kai vastasit myöntävästi niin tilin saaminen on todennäköisempää.
Meinasivat jos olet anatanut rahaa SPR:älle?
Ei se mitään henkilökohtaista ollut, niiden velvollisuus on tehdä noin; esim. Osuuspankin versio on tuossa;
https://www.op.fi/op/henkiloasiakkaat/opastus/pankkisi-kysymykset-suojaavat-vaarinkaytoksilta?cid=151853401&srccid=151502212&WT.ac=151502212_tuntemistiedot&srcpl=3
ja näin....
http://www.fkl.fi/ajankohtaista/tiedotteet/Sivut/Miksi-pankki-kysyy.aspx
Tuo kysely tehdään vaikka lopetat nolla tilin-kyseltiin samoin ulkomaan pankeissa mitään suhteista.jne kengännureoa ei kysytty.Näillä tiedoilla pitää tunnistautua.Ei riitä henkilöpaperit ei vuosikausien asiakas-suhde ja kotipaikka muuttumaton.Voisi olla rahanpesu kyseessä.Tilinlopetuksessa joka on nollilla ja alkoivat periä maksua vielä!YRITIN OLLA RAIVOSTUMATTA .En pystynyt ilman v.tuluja.Sen verran sieppasi.lehtinen kertoo ,että vuosia sitten on tullut ohjeet eu.sta rahanpesun jne..estämiseksi.Pankki kuitenkin voi soveltaa kysymyksiä tarpeittensa mukaan.Ellei näin toimita tulee sanktioita kutenNordeakin sai melkoiset .Jätti kertomatta,että oli Ruotsissa javähän suurimmista summista kyse kuin nollatilin lopetus.Eihän virkailija mitään voi, silti hän saa kaiken loan päälleen.
Näin väitänkin,etteivät mamut millään pysty avaamaan tiliä täällä näistä syistäkään ja tuet jäävät saamatta ellei tiliä ole.Käteiselläkö heille maksetaan.
Pankit juuri tuosta syystä ovat pyytäneet tunnistamiseen helpotuksia.Jos myönnetään niin se on kansalaistemme eriarvoistamista pahimmasta päästä.
Sinua epäillään terroristiksi.
Voi olla, että ovellesi tulevat vielä Supon miehet, jos vastauksesi pankille eivät läpäisseet seulaa.
Jos sulla on tili ulkomailla missä vain, niin amerikka saa valtuudet tutkia tilejäsi, näin sanoi mulle virkailija nordeassa. Ja jos lähisuvussasi on diblomaatteja, niin kuulemma saattaa saada jotain erityiskohtelua. Testaan vielä prismapankin jonain päivänä ja jos onnistaa, ettei mun tiliasiat kuulu amerikalle, niin siihen pankkiin vaihdan, tosin mulla ei oo tilejä ulkomailla, mut pelkkä ajatus pakkomielteisestä vainoamisesta toisesta maasta puistattaa.
Rajat kiinni överiks on mennyt, mun henkilökohtaiset muutamat eurot ei kuulu ulkopuolisille, touhu on todella törkeää.
Ihan huuhaata koko kysely.
Luulevatko ne että esim. terrorisminrahoittaja vastaa kyllä?
Tarkoitus on nöyryyttää sinua, terveisin Rotschild ja Rockefeller.
ÄLÄ huoli, se on varsin tuttua ja tavallista käytäntöä ja itsekin koin sellaisen tilanteen ihan kahden henkilön läsnä ollessa siinä tilanteessa, se oli uuden säästötilin entisen karttuvan lisäksi avatessani, ja olen ollut jo vuosikymmeniä asiakkaana oltua samassa pankissa, Op- pankki muuten.
Kummastelin sitä jopa siinä toiselle henkilölle, joka vakuutti asian olevan varsin tavallista arkista rutiinia ja pankkien käytäntöä!
Multa kysyttiin myös mm. onko mulla poliittisissa tms. tehtävissä vaikutusvaltaisia sukulaisia yms. Vastaisin sukuni on laaja ja on varmasti myös sellaisissa tehtävissä jne. (Mainitsin naapurimaan jo kuolleen pääministerin, ja mielessä kävi mainita Usan presidenttejä nykyisen ja useita aikaisempia jne., mutta pidättäydyin, ettei he kuvittele "pilailen" heidän kanssaan!)
Totesin myös minun vähäiset säästöt ja tuloni ei varmaan kiinnostaisi ketään, edes sukulaisia läheltä tai kaukaa... joten en siis liikuttele ja vie "säästöjäni" muutenkaan muualle - kun en juuri edes matkustele yms.!
Tietoja haluavat viranomaisten lisäksi Kela ja sos. viranomaiset tarvittaessa.
http://yle.fi/uutiset/viranomaisilla_oikeus_tutkia_tileja/5766476
Mutta lukekaapa tämä uutisointi:
YLE: 2012
Lahti 30.5.2012 klo 8:11 | päivitetty 30.5.2012 klo 8:11
Viranomaisilla oikeus tutkia tilejä
Pankkisalaisuus estää tilitietojen levittämisen. Viranomainen voi kuitenkin tarvittaessa tutkia tietoja jopa tilinomistajan tietämättä
Pankkisalaisuus pitää huolen, että tilitietoja ei levitetä ihan jokaiselle. Pankki on kuitenkin velvollinen luovuttamaan asiakastietoja viranomaisille.
- Viranomaiset eivät pääse tutkimaan kenenkään tilitietoja. Sen sijaan pankki luovuttaa tilitietoja eri viranomaisille silloin, kun viranomaisella on lainsäädännössä toimivaltuussäännös, vahingon torjunnasta ja turvallisuudesta vastaava johtaja Risto Karhunen Finanssialan keskusliitosta kertoo.
Tilitietoja pankilta voi pyytää esimerkiksi Kansaneläkelaitos, verottaja tai ulosottomies. Poliisi voi pyytää pankkisalaisuuden piirissä olevia tietoja rikoksen ennaltaehkäisemiseksi ja selvittämiseksi
- Poliisilla on laajat tiedonhankintaoikeudet. Tietoja luovutetaan sen mukaan, kun niitä on pyydetty. Joskus käydään keskustelua, voidaanko tietojen luovutusmäärää rajata.
- Ulosotto selvittää aika usein esimerkiksi onko pankkitilejä tai tilinkäyttöoikeuksia.
- Näissä voi olla kyse ihan rutiininomaisesta päätöksestä tai sitten jostain isommasta kokonaisuudesta.
Viranomaiset tekevät pyyntöjä asiakastietojen luovuttamiseksi pankeille vuosittain kymmeniä tuhansia. Tilitietojen tutkiminen tapahtuu yleensä ilman tilinomistajan tietoa.
- Viranomaisilla saattaa olla erikseen pyyntö tai määräys, että asiasta ei saa ilmoittaa tilinomistajalle, Risto Karhunen Finanssialan keskusliitosta kertoo.
Meeri Niinistö
Yle Lahti
Kun mulle sanottiin pankissa että kukaan ei saa tietää tilin olemassaolosta ellei itse siitä kerro.
Valehteliko ne mulle pankissa?
Ihan samoja multa kyseltiin, ja kaikilta muiltakin kun pankin ehdot muuttuivat. Vähän huvitti kyllä, mutta kai se on sitten aiheellista. Emmehän me voida enään elää lintukodossa, kuten torahammas hintti-Stubbikin tokaisi.
Nyt kaikki on terroristeja ja mafiosoita kunnes toisin todistetaan.
Olenko rahoittanut terrorismiä, jos olen maksanut SAK:n jäsenmaksun?
https://www.sak.fi/tama-on-sak/ammattiliitot/jasenmaksut
Sellainen suomen ISIS, joka saa kansamme polvilleen, päivässä.
Rahat meni, muttei tullut apua kun NOKIA kaatui :D
Meinaampa vaan että Lyllerö voisi lymyämisen sijaan pelastaa paikkakuntamme
Kivitipun taikka tuon IF-vakuutusfirman YT:suman, jotta olisi töitä alamaisille
tarjolla.
Oletko vain Teuvo Lyly (äkäinen sarjakuva-ukko)
Olet maanpetosterroristi kun haluat ajaa Suomen teollisuuden konkurssiin. Sinunlaisesi ovat Supon tarkkailussa ja etsitään todisteita maasta karkotukselle.
Iäkkäät vanhempani myös pankki pakotti 'keskusteluun', jossa ehdotettiin, että pankki voisi ryhtyä edunvalvojaksi! Aivan törkeää! Nordea ei voi ryöstää vanhojen ihmisten rahoja ryhtymällä heidän edunvalvojikseen ja sijoittamalla rahat omiin tuottamattomiin kohteisiinsa!
Kantasuomalaiset on tunnetusti tyhmää väkeä, tyhmille on asetettu kysymykset sen mukaan.
talletin s-pankkiin muutaman hassun satasen ja kassatyttönen alkoi tivaamaan rahan alkuperää. juuri sopivasti ohi käveli käytävää kauppakeskuksen vartija, pienikokoinen mies. sanoin tyttöselle, että tienasin rahat myymällä persettä vartijalle kauppakeskuksen vessassa. olen 47-vuotias mies.
no tyttönen naputteli hetken konettaan ja antoi kuitin talletuksesta. mahtoikohan se kirjoittaa ton kertomani tarinan sinne koneellekin? :)
että seuraavaksi saakin tarinoida verottajalle..
Kun suurrikolliset johtavat maata niin on selvää että he luulevat kaikkien muidenkin olevan.
Kun sanoivat että tilin olemassaolosta ei saa kukaa tietää ellei itse kerro.
"Kun sanoivat että tilin olemassaolosta ei saa kukaa tietää ellei itse kerro."
Naton "suojelema" ISIs kotoutettiin Ylen mukaan jo keväällä tänne tavanihmisten sekaan. Onko vielä epäselvää, miksi kotoutettiin mm. ruotsin ohjeilla mainostettiin oikein kunnolla monta päivää tehty työtä sivujen eteen.
Nato valmis lähettämään joukkoja Turkin avuksi
Ulkomaat Julkaistu 08.10.2015 12:17
http://www.mtv.fi/uutiset/ulkomaat/artikkeli/nato-valmis-lahettamaan-joukkoja-turkin-avuksi/5350300
"Naton sisällä on eri näkemyksiä siitä, missä sotilasliiton toiminnan pääpainon pitäisi olla. Osa pitää tärkeimpänä äärijärjestö Isisin lyömistä, mutta Itä-Euroopan jäsenmaat katsovat, että painopisteen pitäisi olla Ukrainan kriisissä."
Tästä voi lukea kommentit.
Turkin armeija: Mig-29 lukitsi tutkansa hävittäjiimme
Ulkomaat Julkaistu 06.10.2015 16:53
http://www.mtv.fi/uutiset/ulkomaat/artikkeli/turkin-armeija-mig-29-lukitsi-tutkansa-havittajiimme/5347292
Zerohedgen kommentoijat sanoivat alkuviikosta, että jostain syystä Syyrian avustuserät USA:lta ajautuvat aina ISIS-joukoille. Monta muutakin vihjettä, että teknisesti edistynyt "mustalaisjoukko" on USA:n tai NAton suojeluksessa, välinpitämöttömyyden kautta. Rakennetaan jotaain Qatarin putkea Välimerelle Syyrian kautta tms. oliko "krak-putki" erään mielestä, vai tarkoittiko venäläisiä. Selvitelkäähän sitäkin.
Enpä ollenkaan ihmettele, miksi Schengen rajoja ei suljettu ulko-eurooppalaisilta. Suojellaan ISIS:tä ja siviilit suojaan.
Nyt eilen Juncker sanoi saksalaislehdessä, ettei Lähi-Itä ole Euroopan asia, silti on Merkelin kanssa poistamassa Dublinen sopimusta.
Kaikki kyselyt on turhia, ei suomalainen sellaista tarvi. Vasta sitten kun joku hakkeri saa suomalaisen tilin tyhjäksi, suomalainen herää huutamaan!
Tehokkain tapa on äänestää jaloillaan, mikäli alkavat kysellä täysin heille kuulumattomia asioita.
Kyllä ne kyselee, on koettu. Kysytty vielä kansallisuutta, vaikka on persjalkainen hailakkasilmäinen ja punakka perunanenä. Ettäs kehtaavatkin.
Ihmettelen kanssa tätä kyselyä, joka ilmestyy näytölle, kun kirjaudun verkkopankkiin. En ole vielä vastannut, saa nähdä, koska pankkitoimihenkilö soittaa. Ajattelin vastata, että ansaitsen kuukaudessa 200 000€ ja kuukaudessa kulutan 100 000€. Ja että tilejä on myös ulkomailla niin paljon, etten muista missä. Ja toki lähetän aina vähän rahaa terroristeille. Totuushan on toinen ja sen he näkevät kyllä tiliotteestani: menot Lidl, Lidl, Tokmanni, kirpputori, Lidl, Lidl, kirpputori, huoltoasema....