Taloyhtiöissä on kiinnitettävä huomiota yhtiön asioiden hoitoon ja ketkä niitä hoitaa.
Moni osakas ei ilmeisesti edes välitä vaivautua paikalle ? Sitten ihmetellään kun vastikkeet nousee ja vuokralaiset alkaa muuttamaan pois parempikuntoisiin asuntoihin kohtuullisemmalla vuokralla. He kun saattavat pahimmassa tapauksessa joutua maksumiehiksi ilman että se asumisviihtyvyys mitenkään oleellisesti kohenee.
Vuokria ei voi nostaa turhasta, jos esimerkkinä ulko-ovi vaikkapa rikki, ei tapetoitu vuosiin (viiden vuoden välein olisi asiallista vaihdattaa tapetit) , ilmanvaihdolle ei tehty mitään vuosikausiin, asunto kylmä, putket rikki-- silti saatetaan antaa ihan pokkana vuokralaiselle vuokrankorotus päivän varoitusajalla pelkällä puhelinsoitolla koska asumiskulut ja vastikkeet taas nousee.
Viisaat vuokranantajat tajuavat että vuokrankorotuksesta on tehtävä kirjallinen sopimus ja siihen tulee kirjata vuokrankorotuksen peruste, hyvissä ajoin. Se on fiksua ja vuokralaista kunnioittavaa. Viisaat vuokraisännät huolehtivat että vuokrattu asunto on viihtyisä että vuokralainen pysyy pitkäaikaisena eikä asunto jämähdä tyhjäksi ilman asukkaita.
Yhdellekin vuokralaiselle sanottiin kun hän kertoi repsottavasta tapetista asunnossaan jota ei oltu lupauksen mukaisesti korjattu hänen muuttaessaan sisään :"voithan sinä tapetoida ja maalata täällä mielesi mukaan." Siis hetkinen. Ei vuokralainen omalla kustannuksellaan (vuokran ja asumiskulujen päälle) ole missään nimessä velvollinen sijoittamaan rahojaan maaleihin ja tapetteihin kohentaen toisen omaisuutta -- samaan aikaan kun vuokra nousee, koska on hankittu mm. uusi ruusupensas tai joku hölmö betoniporsas oven pieleen, vaikka asukkaiden asunnot kaipaisivat kohennusta. Tapetti repsottaa edelleen mutta vuokralainen alkoi välittömästi etsimään uutta asuntoa, järkevämmällä vuokranantajalla. Takuuvuokria saatetaan peritä usemmaltakin kuukaudelta "varmuudeksi" etukäteen muttei ajatella että myös vuokranantajana olo ihan oikeasti velvoittaa.
Katsokaa myös te vuokralaiset minne muutatte, kyselkää asumisviihtyvyydestä ja huoltoyhtiön toiminnasta. Niissä saattaa olla suuria eroja. Edellisten vuokralaisten lähtösyistä, jne. Esimerkiksi taloyhtiön puheenjohtaja saattaa olla varsinainen juorukello ja inhottava juuri näille vuokra-asukkaille ja sellaisessa on pieni helvetti asua. Osakas sitten ihmettelee sormi suussa miksi vuokralaiset vaihtuu koko ajan siinä sijoitusasunnossa.
Luitteko varoittavan esimerkin erään taloyhtiön isännöitsijästä?
Tärkeistä kavalluksista tuomittu isännöitsijä ehti harjoittaa rikollista toimintaa vuosien ajan kahdeksassa taloyhtiössä ja yhdessä kiinteistöosakeyhtiössä Helsingissä ja Espoossa. Laadittiin tekaistuja kuitteja luvattomista tilisiirroista ja merkittiin siirrot yhtiöiden kirjanpitoon "muiksi saataviksi". Summat nousivat kymmeniin tuhansiin euroihin. Kun yhtiöissä oli alettu ihmetellä rahojen häviämistä, oli isännöitsijä palauttanut osan summasta takaisin yhtiöille.
Edellä mainitusta isännöitsijä-jutusta voi lukea lisää tarkemmin tästä http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015100720482153_uu.shtml
Miettikää siis hetkinen omia toimintatapojanne ja taloyhtiönne toimintatapoja , se todellakin kannattaa.
Millainen henkilö päättää taloyhtiössäsi?
3
136
Vastaukset
- olet-pomo
isännöitsijä vaikka on renki yrittää ottaa vallan näille kenkää ja järkevät tilalle ei mitään huu haa remontteja joita välistä vetäjät tarjoo
- Jehb
Erkki päättää kaikesta täällä meilläpäin.
- dagsattfundeera
Uusikaupunkilainen isännöitsijä petti 18 taloyhtiötä ja kuppasi omaan käyttöönsä 700 000 euroa.
Rikoksissa käytettiin apuna omaa LKV-toimistoaan ja kolmea muuta kiinteistöalan yritystään. Hän väärensi hoidossaan olleiden taloyhtiöiden kirjanpitoa, teki valelaskuja aekä siirsi taloyhtiöiden varoja omaan käyttöönsä eli omille yrityksilleen sekä omille tai perheenjäsentensä pankkitileille.
"Ennen rikollisen toiminnan paljastumista hän ehti toimia eräissä yhtiöissä isännöitsijänä 15 vuotta."
Lähde ( Iltalehti Keskiviikko 25.11.2015 klo 07.36 )
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015112420720426_uu.shtml
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait1473942Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso113464Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai462933Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani122862Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1422513- 502184
Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist161388"Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko
"Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For991375Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es631304Oot kyl rakas
Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t381169