Hyvä artikkeli

8765

http://www.hs.fi/elama/a1444186450964

"Stenlundin mukaan Jumalan puheen kuuleminen on joskus merkki siitä, että henkilön mieli on vakavasti järkkynyt. Samalla hän korostaa tätä: psykoottisella ja uskonnollisella tavalla tulkita todellisuutta on tiettyjä yhtäläisyyksiä, mutta niiden toisistaan erottaminen on tärkeää.

Psykoottisella yksilöllä on nimittäin oltava oikeus saada hyvää hoitoa. Tavallisen uskovaisen todellisuudentulkintaa sen sijaan suojaa uskonnonvapaus eikä sitä saa käsitellä sairautena."

10

124

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • AsianLaita

      Olen uskossa - en ole mielisairas.

    • "Teologi: Tämä erottaa uskonnollisen kokemuksen psykoottisesta harhasta"
      Oikea vastaus: Uskovien määrä. Jos yksi ihminen uskoo että viini ja leipä on 2000 vanhaa ihmisruumista ja verta, niin kysymys on harhasta. Jos kaksi miljardia ihmistä uskoo siihen, kyse on uskonnosta.

      • fda

        Harvapa tuohon enää uskoo, vaikka aikoinaan siitä saattoi päätyä teloitetuksi jos sen kyseenalaisti. Voi näitä hulluja aikoja.


      • fda kirjoitti:

        Harvapa tuohon enää uskoo, vaikka aikoinaan siitä saattoi päätyä teloitetuksi jos sen kyseenalaisti. Voi näitä hulluja aikoja.

        Tohtori kertoi haastattelussa uskostaan ehtoolliseen ja ajatteli aivan oikein sen vaikuttavan hullulta kristinuskosta tietämättömästä.

        Tutkimuksen aihe on kuitenkin vakavasti otettava ja mielenkiintoinen, koska kaikille uskoville ei välttämättä kannata tarjota mielenterveyden hoitoa jumaluskoon.


      • fda
        SekulaariSavolainen kirjoitti:

        Tohtori kertoi haastattelussa uskostaan ehtoolliseen ja ajatteli aivan oikein sen vaikuttavan hullulta kristinuskosta tietämättömästä.

        Tutkimuksen aihe on kuitenkin vakavasti otettava ja mielenkiintoinen, koska kaikille uskoville ei välttämättä kannata tarjota mielenterveyden hoitoa jumaluskoon.

        Aika harmittomiahan monet ovat. Pahimpia ovat kuitenkin tietynsorttiset unessakävelijät, joille todellisuus on jo täysin vierasta. Näitä on sitten hankala herätellä tähän päivään.


    • AjatusTämäkin

      Luin artikkelin, mutta jumalauskon ja harhan ero on selkeämpi kuin siinä annettiin ymmärtää. Jumalausko on nimittäin epistemologisesti ns. perususkomus, joka esiintyy mitä moninaisimmissa kulttuureissa ja halki ihmisen historian. Lapsilla on synnynnäistä taipumusta jumalauskoon kulttuurista riippumatta. Tämän tähden on virheellistä pitää jumalauskoa psykoosina myös ateistisesta näkökulmasta.

      Psykoosi on vakava aivojen häiriötila, johon liittyy anatomis-fysiologisia eroavaisuuksia terveisiin aivoihin nähden. Kuten artikkelissakin todettiin, se voi saada myös uskonnollisia ulottuvuuksia. Jumalausko on kuitenkin ihmiselle ominainen taipumus, ja on tärkeää erottaa se ns. uskonnollisesta psykoosista.

      • "Lapsilla on synnynnäistä taipumusta jumalauskoon kulttuurista riippumatta."
        Tämä liittynee ennemminkin ihmisen (henkiseen) kehitysvaiheeseen kasvuiässä kuin mihinkään teologisesti ajateltavaan jumalolentoon?


      • LapsellistaUskoa

        Lapsilla on synnynnäistä taipumusta keijuskaisuskoon, peikkouskoon, kummitususkoon, noitauskoon, sängyn alla tai komerossa elävän hirviön uskoon ja aika moneen muuhunkin uskoon. Tämä lapsen usko ei tietenkään ole mikään syy olettaa, että keijukaisia, peikkoja ja sängynalusmörköjä olisi oikeasti olemassa, koska kyseessä on vain lapsellinen uskomus.


      • LapsellistaUskoa kirjoitti:

        Lapsilla on synnynnäistä taipumusta keijuskaisuskoon, peikkouskoon, kummitususkoon, noitauskoon, sängyn alla tai komerossa elävän hirviön uskoon ja aika moneen muuhunkin uskoon. Tämä lapsen usko ei tietenkään ole mikään syy olettaa, että keijukaisia, peikkoja ja sängynalusmörköjä olisi oikeasti olemassa, koska kyseessä on vain lapsellinen uskomus.

        Paras selitys tälle johon olen törmännyt on, että evoluution näkökulmasta on parempi pelätä tuulen heiluttamaa pensasta kuin olla pelkäämättä ja joutua pensaasta hyökkäävän tiikerin syömäksi


    • Aada-a

      Pelkkä äänien kuuleminen joskus, ei vielä täytä edellytyksiä mielenterveyshäiriön olemassaolosta. Esim. skitsofrenia tms. diagnoosin saamiseksi täytyy olla muitakin oireita, jotka ovat kestäneet riittävän pitkän aikaa.
      Kun tietää miten sekopäisiä uskomuksia esim. fundamentalistinen kristillisyys pitää sisällään, ei jokin äänien kuuleminen ja ilmestysten näkeminen ole useinkaan vielä mielenterveyden häiriintymistä, vaan kyse on monesti erittäin tyhmistä uskomuksista joita yhteisöllisesti ylläpidetään.

      Toisaalta tällaisia sekopäisiä uskomuksia ylläpitävä yhteisö voi olla joissain tapauksissa erittäin haitallinen paikka. Mikäli henkilöllä on tunne-elämän ristiriitoja, saattaa sekopääyhteisö sotkea pasmat hyvää hyvyyttään todella pahasti ja joskus ehkä lopullisesti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mieleni harhailee sinussa

      Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei
      Tunteet
      8
      1248
    2. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      89
      1135
    3. Jännitän sinua J mies

      Ei tästä tulee mitään. Tuskin kaikki olis mennyt näin moneen solmuun, jos olis tarkoitettu meidät yhteen.
      Ikävä
      103
      1037
    4. Kuinka kauan kesti että ihastuit

      Kaivattuusi? Jos lasketaan siitä hetkestä alkaen kun näit hänet ensi kerran. Oliko jokin tilanne tai tapahtuma, joka voi
      Ikävä
      51
      903
    5. Olen käyttäytynyt sinua kohtaan väärin toistuvasti

      Puolustuksekseni täytyy sanoa, että ei ole ollut tahallista vaan seurausta harhaisista luuloista ja ajatuksista. Esimerk
      Ikävä
      62
      787
    6. Vaikutat tosi mielenkiintoiselta ja

      paksulta. 😂 m - n
      Ikävä
      81
      705
    7. Orpo suunnittelee palestiinalaislasten Suomeen siirtoa

      "Sairaalahoitoa tarvitsevien lasten ottaminen Suomeen on lisäksi selvityksessä, Orpo sanoo. – Jos meillä on mahdolli
      Maailman menoa
      170
      667
    8. solmussa solmussa

      Tilanne solmussa. Umpisommussa🫢
      Ikävä
      35
      659
    9. Tunneälyä testaamaan!

      Testi pitää sisällään viisi osa-aluetta. Itse sain täydet tuosta ensimmäisestä eli 25/25. Kokonaispistemäärä oli 100/125
      Lesbot
      3
      656
    10. Saanko mies tulla sun kainaloon nukkumaan?

      En saa unta kun mietin sua❤️ Saako tulla sun viereen ja käpertyä sun kainaloon?
      Ikävä
      42
      603
    Aihe