Hyvä artikkeli

8765

http://www.hs.fi/elama/a1444186450964

"Stenlundin mukaan Jumalan puheen kuuleminen on joskus merkki siitä, että henkilön mieli on vakavasti järkkynyt. Samalla hän korostaa tätä: psykoottisella ja uskonnollisella tavalla tulkita todellisuutta on tiettyjä yhtäläisyyksiä, mutta niiden toisistaan erottaminen on tärkeää.

Psykoottisella yksilöllä on nimittäin oltava oikeus saada hyvää hoitoa. Tavallisen uskovaisen todellisuudentulkintaa sen sijaan suojaa uskonnonvapaus eikä sitä saa käsitellä sairautena."

10

130

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • AsianLaita

      Olen uskossa - en ole mielisairas.

    • "Teologi: Tämä erottaa uskonnollisen kokemuksen psykoottisesta harhasta"
      Oikea vastaus: Uskovien määrä. Jos yksi ihminen uskoo että viini ja leipä on 2000 vanhaa ihmisruumista ja verta, niin kysymys on harhasta. Jos kaksi miljardia ihmistä uskoo siihen, kyse on uskonnosta.

      • fda

        Harvapa tuohon enää uskoo, vaikka aikoinaan siitä saattoi päätyä teloitetuksi jos sen kyseenalaisti. Voi näitä hulluja aikoja.


      • fda kirjoitti:

        Harvapa tuohon enää uskoo, vaikka aikoinaan siitä saattoi päätyä teloitetuksi jos sen kyseenalaisti. Voi näitä hulluja aikoja.

        Tohtori kertoi haastattelussa uskostaan ehtoolliseen ja ajatteli aivan oikein sen vaikuttavan hullulta kristinuskosta tietämättömästä.

        Tutkimuksen aihe on kuitenkin vakavasti otettava ja mielenkiintoinen, koska kaikille uskoville ei välttämättä kannata tarjota mielenterveyden hoitoa jumaluskoon.


      • fda
        SekulaariSavolainen kirjoitti:

        Tohtori kertoi haastattelussa uskostaan ehtoolliseen ja ajatteli aivan oikein sen vaikuttavan hullulta kristinuskosta tietämättömästä.

        Tutkimuksen aihe on kuitenkin vakavasti otettava ja mielenkiintoinen, koska kaikille uskoville ei välttämättä kannata tarjota mielenterveyden hoitoa jumaluskoon.

        Aika harmittomiahan monet ovat. Pahimpia ovat kuitenkin tietynsorttiset unessakävelijät, joille todellisuus on jo täysin vierasta. Näitä on sitten hankala herätellä tähän päivään.


    • AjatusTämäkin

      Luin artikkelin, mutta jumalauskon ja harhan ero on selkeämpi kuin siinä annettiin ymmärtää. Jumalausko on nimittäin epistemologisesti ns. perususkomus, joka esiintyy mitä moninaisimmissa kulttuureissa ja halki ihmisen historian. Lapsilla on synnynnäistä taipumusta jumalauskoon kulttuurista riippumatta. Tämän tähden on virheellistä pitää jumalauskoa psykoosina myös ateistisesta näkökulmasta.

      Psykoosi on vakava aivojen häiriötila, johon liittyy anatomis-fysiologisia eroavaisuuksia terveisiin aivoihin nähden. Kuten artikkelissakin todettiin, se voi saada myös uskonnollisia ulottuvuuksia. Jumalausko on kuitenkin ihmiselle ominainen taipumus, ja on tärkeää erottaa se ns. uskonnollisesta psykoosista.

      • "Lapsilla on synnynnäistä taipumusta jumalauskoon kulttuurista riippumatta."
        Tämä liittynee ennemminkin ihmisen (henkiseen) kehitysvaiheeseen kasvuiässä kuin mihinkään teologisesti ajateltavaan jumalolentoon?


      • LapsellistaUskoa

        Lapsilla on synnynnäistä taipumusta keijuskaisuskoon, peikkouskoon, kummitususkoon, noitauskoon, sängyn alla tai komerossa elävän hirviön uskoon ja aika moneen muuhunkin uskoon. Tämä lapsen usko ei tietenkään ole mikään syy olettaa, että keijukaisia, peikkoja ja sängynalusmörköjä olisi oikeasti olemassa, koska kyseessä on vain lapsellinen uskomus.


      • LapsellistaUskoa kirjoitti:

        Lapsilla on synnynnäistä taipumusta keijuskaisuskoon, peikkouskoon, kummitususkoon, noitauskoon, sängyn alla tai komerossa elävän hirviön uskoon ja aika moneen muuhunkin uskoon. Tämä lapsen usko ei tietenkään ole mikään syy olettaa, että keijukaisia, peikkoja ja sängynalusmörköjä olisi oikeasti olemassa, koska kyseessä on vain lapsellinen uskomus.

        Paras selitys tälle johon olen törmännyt on, että evoluution näkökulmasta on parempi pelätä tuulen heiluttamaa pensasta kuin olla pelkäämättä ja joutua pensaasta hyökkäävän tiikerin syömäksi


    • Aada-a

      Pelkkä äänien kuuleminen joskus, ei vielä täytä edellytyksiä mielenterveyshäiriön olemassaolosta. Esim. skitsofrenia tms. diagnoosin saamiseksi täytyy olla muitakin oireita, jotka ovat kestäneet riittävän pitkän aikaa.
      Kun tietää miten sekopäisiä uskomuksia esim. fundamentalistinen kristillisyys pitää sisällään, ei jokin äänien kuuleminen ja ilmestysten näkeminen ole useinkaan vielä mielenterveyden häiriintymistä, vaan kyse on monesti erittäin tyhmistä uskomuksista joita yhteisöllisesti ylläpidetään.

      Toisaalta tällaisia sekopäisiä uskomuksia ylläpitävä yhteisö voi olla joissain tapauksissa erittäin haitallinen paikka. Mikäli henkilöllä on tunne-elämän ristiriitoja, saattaa sekopääyhteisö sotkea pasmat hyvää hyvyyttään todella pahasti ja joskus ehkä lopullisesti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Natomaa hyökkäsi Iraniin

      Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu
      NATO
      724
      2391
    2. Trump aloitti III maailmansodan tänään.

      Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?
      Maailman menoa
      344
      1997
    3. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      25
      1866
    4. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      10
      1673
    5. Rakas tiedät, että toivoisin

      Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja
      Ikävä
      58
      1488
    6. Viesti miehelle

      Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise
      Ikävä
      12
      1022
    7. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      18
      1009
    8. Miksi rakastuit

      Kaivattuusi?
      Ikävä
      63
      865
    9. Teit asiat lopulta niin

      Ettei meillä ole ikinä mitään mahdollisuuksia toisiimme.
      Ikävä
      55
      860
    10. Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?

      Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?
      Maailman menoa
      2
      808
    Aihe