Kovin usein näkee sujuvuuttaa häiriköiviä autoilijoita, liikenteen kapasiteetin maksimointiin kykenemättömiä, paras esimerkki on madella seuraaviin valoihin ja jättää turhan suuret välit edellä olevaan, silloin ei valosyklin aikana kerkeä tai mahdu menemään läheskään teoreettista määrää ajoneuvoja.
Samoin risteävän ajoradan tukkiminen on varsin yleistä, ängetään sinne väkisin vanhoilla vihreillä, että ihmetyttää mistähän ovat ajokortin saaneet, vai onko vika oikeasti korvien väliin jo syntyessä jäänyt.
Samoin risteävän ajoradan tukkiminen on varsin yleistä, ängetään sinne väkisin vanhoilla vihreillä, että ihmetyttää mistähän ovat ajokortin saaneet, vai onko vika oikeasti korvien väliin jo syntyessä jäänyt.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Parasta liikennevaloista läpäisyn maksimointia on kun ei tarvitse pysähytä valoihin laisinkaan. Tästä näkövinkkelistä ymmärrän täysin sen että madellaan. Jos on jo vähän vauhtia, niin useampi auto pääsee valoista läpi verrattuna siihen, että jokainen joutuu pysähtymään.
eli jos oikein hiljaa valuu ilman pysähdystä, niin pääset yksin läpi valoista ja takana oleva letka jää seuraaviin punaisiin, no ajatus tuokin, kait?
Puhuttiin matelusta seuraaviin valoihin, ei matelusta risteyksen läpi. Fiksut ymmärtivät mitä lukivat.
fiksut kirjoittaa niin ettei jää tukinnan varaa.
Kenenkään velvollisuuksiin ei kuulu välittää paskaakaan liikenteen sujuvuudesta.
juuri noin, hienoa dorka!
Dorka olet itse. Mikään laki ei velvoita miettimään liikenteen sujuvuutta. Ja laki on ainoa, jolla on edes jotain sitovuutta yksilöön nähden. Minua ei kiinnosta pätkääkään, jos sinua vituttaa, voit rauhassa mennä ampumaan itsesi. Ja vaikka perheesi ensin.
Kohteena voitkin olla sinä, liikenteen jarru, perhettähän sinulla ei ole eikä muutkaan omaiset välitä sinusta.
Eli jos laki ei edellytä sujuvaa liikennöintiä niin sitä ei missään nimessä pidä oma-aloitteisestu harrastaa?! Oman ja muidenkin ajamista on typerää sujuvoittaa. Sitäkö tarkoitat?
Millä sinäkään sitä liikenteen sujuvuutta edes miettisit?
Nyt on suurimpana "huolenaiheenasi" autoilijat jotka peräänkuuluttavat edes alkeellista toisten huomioimista liikenteessä.
On kirjoituksistasi ennenkin käynyt ilmi, että sinun kantasi on päinvastainen.
Joten ei mitään muutosta sillä saralla.
Voit olla myös huoletta, ei kukaan v..tutukselleen jumittavista kuskeista sinun kiinnostustasi haekaan, joten voit aivan rauhassa ja lakipykäliin nojautuen toimia oman kehoituksesi mukaan.
Kai tämä lakipykälänikkari tuota tarkoittaa.
Että eikun niska punaisena ja otsasuonet pullistellen tulppaamaan liikennettä jos lakipykäliin vedoten suinkin pystyy.
Kyllä kaikkien on syytä tehdä liikenne mahdollisimman hankalaksi ja trollailla keskustelupalstoilla ja yrittää olla nasevan fiksu, vaikka siihen ei lahjat riittäisikään.