se on viimeinen niitti. Mutta sitä RKP:n johto näyttää haluavan, tai sitten ovat niin tyhmiä että eivät sitä tajua.
Maahanmuutto tuhoaa suomenruotsalaisuuden
kalla.fakta
2864
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 28
Vanhimmat
No se ei haittaa.
No, eihän tuo maalta muuttokaan mitään ole tuhonnut ?
Månne det nu inte är "kunnon suomalaiset " som vill utrota oss svenskspråkiga ?Den uppfattningen får man när man läser kommentarerna på den här spalten.
Tuo suomalaisviha, suomalaispelko tuhoaa teidät myös. Ette ymmärrä, että vaikapa PS on täysin oikeassa ja suomalaiset yksi maailman rehellisimpiä ja luotettavimpia kansoja. Te suljette korvanne meiltä suomalaisilta ja meidän suomalaisten mielipiteeltä, koska vihaatte ja pelkäätte.
Aloittaja on enemmän kuin oikeassa, maahanmuutto tuhoaa kaikki Euroopan kulttuurit ja kielet, mutta ensimmäisenä tietenkin kaikista pienimmät!
Tarkennetaan, että muslimien mukanaan tuoma Islaminusko on tuhoamassa Eurooppaa.
Samaa mieltä.
Ruotsi vois ylipäänsä pommittaa paskaks ja unohtaa se homomaa
Stackars alla med finska rötter som flyttat dit.
On totta, että Ruotsissa on ainakin OLLUT vasemmisto-sateenkaarilippu-meininki hyvin vahva. Paljon vahvempi kuin monissa muissa maissa ja siitä on tullut tämä "homo-juttu", jota Ruotsista puhuttaessa jotkut viljelevät. Ei pelkästään Suomessa, vaan myös muualla. Suomi on paljon kristitympi, perinteitä kunnioittavampi maa (ainakin ollut ja toivottavasti olisi jatkossakin).
Ruotsissa on ollut harvinaisen paljon tekopyhiä vasemmistolaisia verrattuna muihin maihin....
Mutta sielläkin on kyllä nyt suunta muuttumassa.
Ruotsindemokraatit olivat uusimmassa mittauksessa suurimpana:
http://avpixlat.info/2015/10/09/sentio-oktober-sd-storst/#more-156974
Ja edelliselle: Ruotsissa ei ole "puoli miljoonaa suomalaistaustaista". Heitä on vähintään miljoona, mutta todennäköisesti jopa enemmän. Kaikesta suomen kielen hävityksestä huolimatta.
Pahasti siinä käy.
Närherpeksessä ne on maataloustuilla eristetty valtiaskansasta.
Neffeltä haluaisin kysyä, mikä siinä maahanmuutossa niin pelottaa? Surut ovat pieni vähemmistö, ja heitä ei pelota yhtään, koska he tietävät että heidän kulttuurinsa säilyy mamuista huolimatta. Minäkin tiedän suomenkielisenä, että oma "kulttuurini" ei täältä mihinkään katoa. Mihin se voisi kadota, mitä sille voisi tapahtua? Voisiko neffe valaista asiaa, koska en ole koskaan ymmärtänäyt tällaista pelkoa.
Närpiö on hyvä esimerkki paikasta, jossa on paljon mamuja, ja se ei ole kuin vahvistanut Närpiötä, oma kulttuuri on säilynyt.
Du sa det...
Vahvistanut valtion tarvetta kipata maataloustukia ja sallia takapajuisen turkistarhauksen jatkuminen.
Närpiö on hyvä esimerkki myös siitä, että kun työhaluiset mamut integroidaan osaksi yhteiskuntaa, se hyödyttää kaikkia.
Paitsi tietysti niitä jotka maksavat ne maataloustuet joilla intdgrointi tapahtuu.
Ensinnäkään et ole "neffe".
Jos pidät muslimikulttuuria samana kuin omaasi, eihän se silloin katoakaan.
Vai luuletko tosiaan, että muslimit kääntyvät kristityiksi ja kiltisti jatkavat suomalaisia / ruotsinkielisiä perinteitä, tapoja, lauluja, runoja ja kieltä sukupolvilleen?
Den som har bott utomlands en tid på orter med många olika nationaliteter vet att det inte är så farligt som det här målas upp.
Är alla lantbruksstöd öronmärkta enbart för svenskspråkiga ?Den uppfattningen får man när man läser de här kommentarerna.
Näin sanoo neffe, joka ei ole käynyt Tallinnaa kauempana. Englanti on hyvä esimerkki monikulttuurisesta maasta, joka on täynnä muslimeja. Ei ole tullut Englannista islamilaista valtiota.
Närpiön kasvihuoneet saa veronmaksajien rahaa tukina 1 - 1,5 miljoonaa vuodessa/kpl, turkistarhat nekään ei ilman tukiaisia työllistä. Me oikeat suomalaiset maksetaan tämä tämä mamuilu ja rantaruotsalaisten eläminen.
Tukholman mamulähiöissä asuessani kyllä näki mitä muslimit saavat aikaan, väkivaltaa ja kaaosta.
Ja psykopaatit projisoivat tämän elättäjiinsä. Kaikista pahin on porukka joka puree ruokkivaa kättä. Vituttaahan se jos harhat eivät vastaa todellisuutta.
Man blir alltid så nöjd när man läser sådana inlägg som ditt.Där ser man tydligt vilka det är som hatar och förtrycker sina medmänniskor.
Niillä paikkakunnilla, missä on vastaanottokeskus, pitää vahvistaa englannin opiskelua.
lukiolaisille pitää järjestää kielikylpyjä arabiaksi. Pakkoruotsista voidaan luopua.
Onko lukiolaislikalle tullut kuiskutteluja tummilta miehiltä...?
Kirkkonummella ei ole mielenkiintoisia suomenruotsalaisia nuorukaisia.
Kauniaisissa ja Westendissä on, mutta ei niistä nuorelle naiselle kuitenkaan tosi paikassa ole vastetta.
Nuoret naiset ovat Porvoossa, siis suomenruotsalaiset, alkaneet kerätä adressia, jotta sinne saataisiin vastaanottokeskus.
Vastaus Einarille!