Sunnuntaina 11.10. Yle Radio 1 klo 11 Mikkelin adventtikirkosta
Saarnaajana pastori Markku Heinänen. Liturgina pastori, TT Timo Flink. Kanttorina Eriikka Laukkanen.
http://areena.yle.fi/1-2972503
Toinen radiojp onkin jo pyhäinpäivänä (la) 31.10. Liperin adventtiseurakunnasta klo 11 myöskin. Hämärä muistikuva oli, että Timo olisi maininnut, että toisen näistä jumalanpalveluksista olisi pelastusarmeija lahjoittanut adventtikirkolle. Mutta nyt on ainakin miehet äänessä, joten ei sen puolesta pitäisi ketään närästää.
Radiojumalanpalvelus
19
194
Vastaukset 19
- Exap
Onko Markku saarnaamassa ? No, siinä tapauksessa pitää ehdottomasti kuunnella. Ainoa tuntemani A-kirkon pastori joka on käynyt Jokapaikassa.
- Heippaveljetjasisaret
Liperin adventtiseurakunta? Ihan mukavvaa, että Liperissä on seurakunta kun Joensuussa on hiljaista. Vai onko? Pitääpä kuunnella kuitenkin.
- Siismitäihmettä
Flink LITURGINA, oooooooooh ja huiiih!
- hohhoijaataas
No tuollaisia nimityksiä YLE käyttää, vaikka tietävät, ettei vapaissa suunnissa ole liturgiaa....
- Siismitäihmettä
hohhoijaataas kirjoitti:
No tuollaisia nimityksiä YLE käyttää, vaikka tietävät, ettei vapaissa suunnissa ole liturgiaa....
Ajattelin lähinnä Flinkin kykyjä...
- eiymmärrätuotakaan
Häh? Koulutettu pastori. Mikä vika siinä on???
- OotkoPöljälästä
eiymmärrätuotakaan kirjoitti:
Häh? Koulutettu pastori. Mikä vika siinä on???
Etkös tuota tiedä, että liturgin täytyy osata laulaa!
- eiymmärrätuotakaan
Niin? Kyllä Timo laulaa osaa.
- voihyvääpäivää
OotkoPöljälästä kirjoitti:
Etkös tuota tiedä, että liturgin täytyy osata laulaa!
No johan täällä on todettu, ettei vapaissa suunnissa ole liturgiaa. Etkös siis itse tiedä?
Harmi kun samaan aikaan minulla olisi messu kirkossa ja Ylen Areena ei toimi minulla (eikö se Areena vaadi flashia ja minä olen tietoturvasyistä poistanut flashin ajat sitten, en voi monia youtuben videoitakaan katsoa samasta syystä).
- totuuskaikuu
Adventtikirkon radiojumalanpalvelukset ovat sen verran hyviä, että messuta voi myöhemminkin, kun tälläinen radiojumalanpalvelus on suhteellisen harvoin kuultavana.
- En.kuunte.advaripaskaa
totuuskaikuu kirjoitti:
Adventtikirkon radiojumalanpalvelukset ovat sen verran hyviä, että messuta voi myöhemminkin, kun tälläinen radiojumalanpalvelus on suhteellisen harvoin kuultavana.
Adventtikirkon jumalanpalvelukset ovat irvokasta jumalan pilkkaa ja täyttä sitä itseänsä ja ruskean väristä, mitä WC-pöntössä tipahtaa maan vetovoiman seurauksena.
- pyhpyh
Ainoa irvokas jumalanpilkka olet sinä itse.
- Vertauskuvat
pyhpyh kirjoitti:
Ainoa irvokas jumalanpilkka olet sinä itse.
Mikä pyhpyh tämä kuvastaa:
"Bloms, bloms, shhhhhhhhhhhh!"
Sillä on kaksi aivan samankaltaista merkitystä:
Ensiksikin se kuvaa sitä, kun Suomen adventtikirkon "pieni pursi" täyttyy vedellä "pohjakorkkien" irrotessa ja se paatti lopulta uppoaa kokonaan päästäen ilmoille vaimean ja pitkän "sihinän" aluksen perästä viimeistenkin ilmahenkäysten ulos tullessa.
Toinen täysin tuohon adventtikirkon purteen verrattava tapahtuma, johon nuo edellä olevat "äänet" viittaavat on se, kun sinä pyhpyh istut pytyllä lukemassa irstaita julkaisuja ja peräpäästäsi tipahtelee elimistösi läpi kulkenutta ruokaa, jota olet ahminut niin, että sekaan on tullut roppa kaupalla ilmaa, joka suolistosi tyhjetessä lopulta pääsee pahanhajuisena sihinänä ulos. - pyhpyhpyhpyhpyh
Sinulla ei ole selvästikään kaikki kunnossa.
- poispoiskiireesti
En.kuunte.advaripaskaa kirjoitti:
Adventtikirkon jumalanpalvelukset ovat irvokasta jumalan pilkkaa ja täyttä sitä itseänsä ja ruskean väristä, mitä WC-pöntössä tipahtaa maan vetovoiman seurauksena.
Ihmettelen EN,kuuntele kommenttia, miksi sinä tulet tänne palstalle ollenkaan, tämähän on Adventismi palsta jota sinä inhoat, mene kiireesti pois täältä ettei paha vain tartu liepeisiisi.
totuuskaikuu kirjoitti:
Adventtikirkon radiojumalanpalvelukset ovat sen verran hyviä, että messuta voi myöhemminkin, kun tälläinen radiojumalanpalvelus on suhteellisen harvoin kuultavana.
No minä nyt kuitenkin menin messuamaan, kun radion ja tv:n kautta ei pääse ehtoolliselle.
- se.on.aivan.turhaa
totuusfriikki7678 kirjoitti:
No minä nyt kuitenkin menin messuamaan, kun radion ja tv:n kautta ei pääse ehtoolliselle.
Lain kumoajien maljasta ei kantata hörppiä.
Kiitos Herralle ja Mikkelin adventtiseurakunnalle. Lähetys kuunneltavissa Areenan kautta:
http://areena.yle.fi/1-2972503?autoplay=true
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Puukotus Kajaanissa
Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu501178- 16815
- 68732
- 63725
- 47694
Nainen, tässä olen kahden vaiheilla
Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa69688Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.
Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.131615Suloinen ja herkkä
Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.31585Humalassa autolla ajo.
Tuhti humala hyydytti kuljettajan Suomussalmella -sammui rattiin ,uutisoi Ylä-Kainuu.9540Minä muistan
Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol45508Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."
Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i8500- 4472
Jäljitelmä Birginit
Ei jumaleisson, Jeffin vaimo kertoo et nää Hermesit olikin jäljitelmiä ja timangit labrarääsää. Anna mun kaikki kestää �104469Hyvää yötä hurmuri
Iltaa haaveeni! Kauniita unia😘 Jospa me vielä nähtäis ja juteltais, suukoteltais ja halittais, siliteltäis ja hyväiltä24463Pitäisikö seksille asettaa huvivero?
(ja jos hankkisi todistuksen sen harrastamisesta velvollisuudesta tai lisääntymistarkoituksessa, saisi siitä vapautuksen113434Olet pelottava ilme vakavana
Sitä alkaa ajatella äkkiä kaikenlaista. Synkkiäkin juttuja. Kai tässä oma mielikuvitus kun laukkaa. 🤔😳26427- 16421
- 34404
- 34402
- 35399