Transsport 02 nelivedon valo palaa.

Pena7777

Elikkäs nelivedon merkkivalo syttyy heti startin jälkeen n.2s message keskukseen.
Muut valot sammuu normisti,mistä kannattaisi lähteä hakemaan vikaa.
Katsastuskin olis edessä piakkoin että mitähän luulette että katsastusmies sanoo kun neliveto ei toimi ts.meneekohän läpi.
Ei näytä vikakoodeja,ainoastaan tuo valo jää palamaan siihen message keskukseen.

Pystyykö tuon valon sammuttaa jollain konstilla esim.sulake ym..kikalla

Kiitollinen kaikista vastauksista :)

2

231

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vantheman

      Yleisellä tasolla voisi jotain arvuutella...

      Oletko vaihtanut voimansiirtopuolen mehuja lähiaikoina? Olisiko aika vaihtaa? Joissain autoissa varoitus voi tulla, jos huoltoa ei ole tehty ajallaan eli tietyllä km/mailimäärällä. Sulake pois, käyntiin ja takaisin voi auttaa tai sitten ei.

      Sitten valitsinkytkin voi olla rikki. Ota liitin auki ja laita takaisin. Sekin voi auttaa jos vika on siinä. Joissain on ollut huonoja juotoksia.

      Sitten jostain päin autoa löytynee nelivedon elektroniikkamoduuli, joka voi olla rikki. Jos löydät sen niin aina kannattaa irrottaa ja puhdistaa liittimet.

      Ilman vikakoodeja on aika hakuammuntaa, mutta jostainhan se on aloitettava...

    • 6.5turbo

      takaperän lämpötilatunnistin näyttää väärin perän vasemmalla puolella

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      79
      2865
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      78
      2365
    3. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      75
      2208
    4. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      14
      2143
    5. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      5
      1554
    6. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      10
      1459
    7. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      83
      1247
    8. Taas alkoi soidinmenot.

      Ja historia toistaa itseään. Myönnän, että on varmasti semmoinen, mikä sinulle sopii. Innokas ja päällekäyvä eikä tuppis
      Ikävä
      8
      1100
    9. Mitä eniten haluat

      Kaivatustasi.
      Ikävä
      69
      1097
    10. No miten meni?

      Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘
      Ikävä
      119
      1044
    Aihe