Onpa sekaista ,yksi sanoo yhtä toinen toista.Ymmällä asukas,sairaalassa sanotaan,ota yhteys terveyskeskukseen virka-aikana,siellä tehtyjen toimanpiteiden jälkeen ,lisätutkimukksiin jos aihetta sitten sairaalan päivystykseen.Hoitajalla jopa lupa ottaa yhteys lääkäriin ja tehdään arvio .Mutta potilas menee ilman arviota päivystykseen .Siellä eka kysymys otitko yhteyttä terveyskeskujseen.ottaahan potilas ,ilman jää arviota.Ellei älyä itse sanoa mitatkaa verenpaine,kun en pysy pystyssä, ja kotiin pitäisi mennä neljäksi tuntia odottamaan terveyskeskus lääkärin aikaa vastaanotolle,mitataan paineet reilusti yli satasen alapaine.Sitten hoitaja poistuu ja ,ohjaakin läkärille. ja lääkäri toimii asianmukaisesti.Monisairaana ei jaksa ymmärtää miksi tk. hoitaja ei tee arviota ottaen huomioon mahdolliset vaaratkin potilaan tilassa.Sitten sairaalaan ,siellä ystävälinen lääkäri hoitaa potilaan tilan,tosin siina kivuissa nejäkin tuntia odotat kunnes pääset lääkärin eteen. Tosin lääkäri toteaa ,tamän olis voinut hoitaa terveyskeskuskin.Mutta jos kysyt neuvoa tk. hoitajilta tulevaisuutta varten,saa epäselvän vastauksen,tai totamuksen sairaalaan päivystykseen mentävä.Ja ennen opetettiin edes pieni hymy antamaan potilaalle. nyt kauheella kiireellä ohitetaan odotushuone,ei edes katse nouse potilaisiin eikä huomenia toivoteta.Eihän toki tarvitsekkaan jos kuolutus on muuttunut.Tätä pohtii useampi pitkän uran tehnyt hoitaja,nyt potilas.
Hoitajat terveyskeskus vastaanotto
ymmällä
950
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Juu..olen sanonutkin joskus terveys asemien hoitajille että eikö teillä ole yhtenevä linja asioita hoidettaessa. Todellakin toinen sanoi toista ja toinen sit kumoaa sen.
No töttöröö. Hymyäkös sinne katselemaan menet? Mene yksityiselle jos ei ilmainen terveydenhuolto kelpaa.
Eihän koulutus ole rahasta kiini.Meinaatko rahalla ostetaan ystävällisyys,ei toki. kyllä se on ihmisestä kiini, jos sattunut vääränalan valitsemaan,eikä esimies puutu asiaan.en toki joka juttuun mm. pistokset käytä yksityistä.Miksi tarvitsemme terveyskeskusta.Voihan köyhille maksaa kaupunki hyvän palvelun sinne yksityiselle, kukas siitä hyötyykään.terveyskeskus tarjoaa hyviä hoitajia jopa ystävällisiä hoitajia, tosin ovat valinneet itselleen sopivan työn,tai taidoillaan päässeet palvelemaan ihmisiä sairauksissaan
Kyllähän on niin jos tulee vakavampi tauti niin siihen etsimiseen kuolee pohjois-karjalassa,tänne ei kannata muuttaa jos on rahaa lähteä pois,eli asua muualla,kuopio ja siilijärvi on toista maata kokonaan,täällä korvessa on kovin moni mennyt hölmöyttään ostamaan liian kalliilla hintaa asunnon ja tänne se jämähtääkin.
Vain ani harva lähtee ajoissa pois oikeanlaisten yliopiston sairaaloiden alueelle asumaan siis jos rahaa on sen verran että voi sanoa tänne ryöstäjille eli asuntokoijareille ja arvauskeskuksille hyvästit.
Täällä pohjois-karjalassa on vain arvau keskuksia joille muut suomalaiset oikein nauraa.
Laittakaa hyvät immeiset palaute suoraan terveyspalveluihin ja mahdollisimmen tarkka selvitys missä ja milloin ja jos nimet tiedossa niin silloin menee palaute perille.
Osoite josta palautesivu löytyy on:
http://www.joensuu.fi/terveyspalvelut
Hahhah. Tässä sitä palautetta tulee. Kuuluuko? On niin että täällä kukaan ei piittaa potilaiden terveydestä. Valtalehti hehkuttaa halvasta sairaanhoidosta. Sitä se tosiaan on. Käynnit lääkäreillä lyhyitä ja turhia. Tottakai se siten on halpaa ja tehokasta. Kustannusten suhteen. Mutta potilas jää jatkuvasti tämän vuoksi ilman hoitoa. Joensuu on typerysten kunta. En odota mitään uudistusta koska sitä ei tule.
Et tainnut ymmärtää edellisen kirjoittajan viestiä.
Mutta olkoon jos noin yksinkertainen niin omapa on hölmöytesi.
Ihan on sekaisin tk.n toiminnat olleet pitemmän aikaa.Koneet ei toimi tms, ja käymäänkään ei saa tulla.Eutanasian esitoimintaako lie,tuottamattomille yksilöille.
Mietitty kovinkin paljon, miten kunnassa oli yksi lääkäri jota kaikki kunnioitti. Oli kunniansa ansainnut.Otti kaikki vastaan ja teki sairaalaan lähetteet jos tarve vaati.oli kymmeniä potillaita päivässä,joskus hiljaisempaa..miten hän kerkisi ,ja olin näkemässä, hänkin oli ystävälinen kaikille.Mutta hänellä ei yhtään hoitajaa jaloissa pyörimässä,hoitaja oli erikaton alla terveys -sisar sanottiin. NYKYISIN ON VIISI LÄÄKÄRIÄ hoitaa saman potilas määrän ja vielä nämä hoitajat ,mitähän tekevätkään, kun noin viisi minuuttia joku hoito kestää ja puhetta ei tule,ellei potilas jaksa lypsää ,onhan puhukkin hoitoa.On hoitajia mielenterveys puolella, siltä saadaan apu sairauteen, ainut yksikkö jossa hoitajat on hoitamassa potilaitaan, ja he tekevät monenmoissta työtä potilaan hyväksi. Jospa miettisi vastaanotossa hoitajat, kuka leivän tarjoaa, se on potilas, ellei ole palkattu muutenvain,kävelemään nyrpeenä.Meille sanoi aikoinaan terveyspuolen johtaja , hänellä huumoria riitti. ottakaa wc.paperi rulla käteen ja kävelkää kovasti näytätte kiireisilä ,Aikaa kun kiire ei saanut näkyä,nykyisin sen pitää näkyä.