UK:n viranomaiset varoittavat noituuden räjähdysmäisestä kasvusta. Tänä vuonna epäillään jo 60 noituustapausta, kun 2014 niitä oli 46 ja 2013 23. Noidiksi epäillyt ovat usein lapsia, etenkin ottolapsia epäillään usein noituudesta.
http://www.bbc.com/news/uk-34475424
http://www.bbc.com/news/uk-34475424
Vastaukset 9
Vanhimmat
Eikös se parane roviolla polttamalla?
Lapsia kaltoinkohdellaan noituuden varjolla ja kristinuskon varjolla ja varmasti monen muunkin uskonnon varjolla. Tässäkään noituus ei eroa uskonnosta.
Epäilijöillä ei taida olla ihan kaikki palikat kohdallaan.
Katolinen kirkko on vahtii.
"Child abuse linked to exorcism and witchcraft accusations is on the rise"
Siis viranomaiset eivät varoita noituuden räjähdysmäisestä kasvusta, (noituuteen uskominen on todellisuudessa huuhaata ja noituutta ei ole olemassakaan) vaan manaus- ja noituussyytöksiin liittyvät lapseen kohdistuvat väkivaltatapaukset ovat lisääntymässä. Siitä varoitetaan. Tämä lisäys taas selvästikin johtuu manauksiin ja noituuksiin uskovan väestön määrän kasvusta. Mikä väestönosa näihin taas uskoo, on pääteltävissä jutusta.
Nämä noituusjutut tulevat varmaan lisääntymään Suomessakin, se on niitä monikulttuurisuuden etuja.
Ja taikauskoiset idiootit jotka uskovat noitiin, jumaliin, peikkoihin yms. ovat taas kohta viemässä syyttömiä ihmisparkoja polttorovioille, ilmeisestikin. Mutta siinähän ei tosiaan ole mitään uutta. Luulisi jo tyhmempienkin tajuavan että noitien metsästäminen on so-last-season, mutta eiväthän hihhulit koskaan opi. Mitään.
http://yle.fi/uutiset/ahne_pappi_tivaa_nigeriassa_onko_lapsesi_noita/6152246
http://yle.fi/uutiset/noitavasara_kuuluu_maailman_tuhoisimpiin_kirjoihin/7480125
Ja ne jotka eivät tunne historiaa, ovat tuomittuja toistamaan sitä.
Sinänsä ihan mielenkiintoinen ajatus, mitä seuraa siitä kun ns. noidille annetaan vapaat kädet ja kristittyjä vainotaan. Ehkä saamme nähdä vielä senkin seuraukset.
Onhan se huolestuttavaa, että kaikenlaiset väkivaltaiset uunot uskovat henkimaailmoihin. Osa rikoksista oli siis manaustapauksia, joissa jotkut uunot yrittivät päästä riivaajista, varmaan raamatullisin keinoin?
Suurin kristillinen lahko, katolinen kirkko, uskoo edelleen tänäkin päivänä manaajiin. Suomenkin katolisella kirkolla on oma, virallinen eksorkisti. Hän on siis kirkon pappi samalla.