Kävin eilen Helsingin rautatientorilla sijaitsevalla Aleksi Kiven patsaalla. Sen juurelle oli jätetty kaksi seppelettä. Ne olivat sinivalkoisia ja niissä luki vain suomea. Kyllä lämmitti sydäntä, kun niitä ei oltu pilattu "toisella kotimaisella".
Kävin Aleksis Kiven patsaalla!
SuuriSuomalainen
4<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Toissapäivänä tuli YLE-Teemalta amerikkalainen filmi vuodelta 1965. Kyse oli Sibeliuksen juhlavuoden ohjelmasta. Jenkkijuontaja mainitsi, että Sibelius käytti paljon Kalevala-aiheita. Hän painotti, että Sibelius oli oli suomalainen ytimiään myöten! Kauniisti sanottu, vai mitä?
Kaunis ilmaus, paitsi svekojen mielestä ruma.
Suurin osa Kalevalasta on kerätty Suomen rajojen ulkopuolelta, itärajan takaa. Eli Kalevala ei ole oikeastaan suomalainen tuote ollenkaan. Mutta mistäpä fenno tällaista tietäisi.
Seppeleiden laittaja tiesi, että sinä et osaa ruotsia. Siksi hän laittoi yksikielisen seppeleen.