HUOM!!! Thomson TCW770 -kaapelimodeemin käyttäjät!

Ihmettelevä543

10

1963

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • miteskysynvaanettä

      onko tähän saatu jo mitään selitystä

    • näinkö-hän

      TR-069 -paskaa?

      Käytännössä jos haluat tietoturvallisen kaapelimodeemiliittymän, pitää päätelaite hankkia itse. Jos ottaa operaattorilta, se on heidän hallinnassaan - itse et juuri pysty sen toimintaan ja asetuksiin vaikuttamaan, olen ymmärtänyt?

      Tuo TR-069 on se, millä operaattori hallinnoi ja päivittelee laitetta mielensä mukaan. Samalla myös nähdäkseni tietoturvariski (portti ja palvelu auki ulospäin, mihin tahansa ip-avaruuteen).

      • mikäongelma

        Mistä vitun TR-069:stä sä oikein lässytät?
        Ei tuolla portilla ole mitään tekemistä minkään operaattorin päivitysten kanssa, oletko homo tai jotain?


      • näinkö-hän
        mikäongelma kirjoitti:

        Mistä vitun TR-069:stä sä oikein lässytät?
        Ei tuolla portilla ole mitään tekemistä minkään operaattorin päivitysten kanssa, oletko homo tai jotain?

        "Ei tuolla portilla ole mitään tekemistä minkään operaattorin päivitysten kanssa, oletko homo tai jotain?"

        Tietääkseni en, mutta portti ei ole vakio. Vähän kun perehtyisit aiheeseen...


      • Ajathelma

        Tuon viestiketjun luettuani sain käsityksen että dna on itsekin hämillään asiasta olisihan ne vastannut jos kyseessä olisi heidän laittama asetus, eli eivät tiedä mistä on kysr näköjään useampi laite kaapattu bottiverkkoon tms. Eiköhän dna olisi heti ilmoittanut muussa tapauksessa mistä kyse?


    • näinkö-hän

      Vielä lisäyksenä edelliseen, jotta saako DNA:lta erikseen (ei liittymän kylkiäisinä) hankittua kaapelimodeemipäätelaitetta, joka ei ole "OEM-brändätty" ('operaattorisidottu') sille, vaan ihan 'standardilaite'?

      Tällaisen normaalin 'standardilaitteen' hallinta olisi täysin asiakkaan vastuulla, eikä operaattori sen toimintaan pystyisi vaikuttamaan.

      ***

      Ehkä tuo TCW770 kuin myös monet muut operaattorisidonnaiset laitteet on 'rootattavissa' ja flashattavissa millä tahansa sopivalla firmwarella, jos osaamista vaan löytyy... en epäilisi.

    • odotellaanko

      on kuulemma muillakin samaa ongelmaa, kuulostaa hyvin hyvin vakavalta. julkaiseeko dna tästä jonkun virallisen tiedotteen?

    • Päätelaite on täysin teidän hallittavissanne. Operaattori ei vahdi sitä tai tee kotitalouden päässä oleville laitteille yhtään mitään jos ette soita ja pyydä.
      On se mikä tahansa hankitun nettiliittymän mukana tullut laite.

    • Tosin tuolla mun viestillä ei ole mitään tekemistä alkuperäisen viestin kanssa, mutta vastaukseksi "näinkö-hän"lle.

    • nostokurkimuna

      nosto

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      154
      5194
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      85
      2753
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      87
      1752
    4. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      9
      1206
    5. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      49
      976
    6. Jos vielä joku päivä nähtäis...

      Miten suhtautuisit minuun, mies?
      Ikävä
      66
      912
    7. Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi

      Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu
      Ikävä
      122
      893
    8. Nyt se on varmaa kuntajakoselvitys

      Ensi viikolla tuöee kuntaministeri ulos ja kertoo asiasta.
      Ähtäri
      21
      893
    9. Yhteen hiileen velanottoveljet V P K

      Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N
      Pyhäjärvi
      75
      873
    10. Mitä tarkoitat

      ”Silti koen sinulta puuttuvan jotain, joka kutsuu minua antamaan sinulle juuri sitä.”
      Ikävä
      23
      868
    Aihe