Kun muut maat tekevät niin, kun eivät rekisteröi pakolaisia. Shengenin sopimuksia rikotaan, ja suomi toimii pullonpohjamaana.. Suomella oikeus käännyttää kaikki, joilla ei ole asianmukaisia papereita !!!!
Vastaukset 9
- Maukkispp
Itse asiassa suomen tarvitsee vain noudattaa Dublin sopimusta ja käännyttä tulijat Ruotsiin.?vastuullinen politiikko reagoisi jo vahvemmin..
Ei anna Dublinin sopimus oikeutta käännyttää turvapaikanhakijoita. Jokaisella, joka pyytää turvapaikkaa, on oikeus saada asian tutkituksi, ihan riippumatta siitä, mitä kautta on maahan tullut.
- vjjjvcchjbb
Kristillisen arvopohjan vaikutusta on vielä vaikka arvopohjaa yritetään murentaa. Vaikka kansa oli erimieltä median suvaisevaisuus suitsutus ja rasismikortti homo- ja lesboasiassa sai päättäjät pelkäämään. Sama maahanmuutossa. Edellinen hallitus ei juuri mitään uskaltanut tehdä, koska pelkäsivät kannatuksen murentumista ja megajytkyää. Sipilä sanoikin jo ennen vaaleja, että kannatuksenkin laskun uhalla leikkauksia joudutaan tekemään. Samaa sanoivat ennen vaaleja kaikki puheenjohtajien tentissä Arhinmäkeä lukuunottamatta.
Rasismileiman pelossa ei uskalla hallitus toimia ja pitää jotain rajaa maahanmuutossa. Mutta eipä muslimeja uskalleta laittaa kuriin missään länsimaassa. Puhutaan rauhanuskonnosta mikä on paha harha. Toki suuri osa maallistuneista ei tunnusta Koraanin opetuksia, mutta on myös kunnon muslimeja, jotka nouudattavat Koraanin väkivalltaopetusta.
Suomi itseasiassa rikkoo Dublinin sopimusta. Voisiko sanoa, että Suomi rikkoo sellaista sopimusta, mistä olisi Suomelle hyötyä ja pitää sellaisia sopimuksia, joista on Suomelle haittaa.
On päättäjien taholta tunnustettu, että kulttuurelliset erot EU - valtioiden välillä ovat EU:n epäkohtien taustalla; Etelä-Euroopan maat ovat erilaisia...vastuuttomampia. Hallitsemattomassa maahanmuutossa ei nähty samalla kertaa vaaroja. Pelättiin rasismileimaa eikä voitu tehdä järkeviä päätöksiä.Maahanmuutto Suomeen ei ole vielä niin laajamittaista, että aihetta suureen huoleen olisi. Suomi saa vasta maistaa sitä lajia, mikä monissa Euroopan maissa oln ollut totta jo kauan.
- josjokumuu
Kun meillä on pääministerinä Sipilä, niin tässä tilanteessa sitä sitten ollaan. Hänhän on näitä "tervetuloa"-ihmisiä. Toimii maan edun vastaisesti.
- AllahillaOnSuuri
Siellä on Sipilä ja Stub jotka näköjään ottaisivat kaikki tänne mahdollisuutena. Mutta kuka vastaa seurauksista ei kukaan. Kukaan ei ole muuten vastannut mihin euroopan maahan nämä Afrikan ja Lähi-idän ahdasmieliset kehitysmaa muslimit ovat sopeutuneet/kotoutuneet hyvin ongelmitta.
- Ahdistaa
Kyllä v---ttaa nuo hölmöläis päättäjät Sipilä etenkin . On kuin vieteri ukko EU : n narusta vedettävissä. Eikö nyt löydy Suomessa ketään tai mitään tahoa tekemään lopun tuosta holtittomasta maahan tunkeutumisesta??
Sitten on turha valittaa päättäjien kun ongelmat tulee vielä suuremmaksi , kun aletaan tuoda koko suku tänne ja niitä riittää. Eikä voida tutkia onko kaikki edes sukua keskenään.
Sitten vaan lisää leikkauksia Suomen vähävaraisille ja nostetaan veroja vielä lisää.
Ei jaksa ajatella esim. Terveyden hoito , hammashoito, ym.ym. Kulut täysylläpidon lisäksi!
Suomi ei kuulu enää suomalaisille! Ei kannata Suomen nuorten käydä inttiä, herää kysymys kenen hyväksi heidän pitäis mennä inttiin? - Piiripyörimään
Minkä takia emme kiertätä maahantulijoita takaisin ruotsiin? Mikä velvoite meillä on pitää heidät täällä kun ruotsikin roudaa heidät tänne suoraan?
- KilttiOppilas
Suomi on aina halunnut olla se luokan kiltti oppilas, joka ei suostu puolustamaan omia etujaan EU:ssa. Muut maat ja varsinkin eteläiset ja itäiset eivät paljoa perusta "yhteisistä säännöistä".
Lisäksi ongelmana on mikäs muu kuin Ruotsi. Jos mamutulva tulisi mistä muusta naapurimaasta tahansa, niin siihen olisi heti puututtu. Mutta svekopäättäjämme eivät halua "loukata" Ruotsia, koska aina ovat ajaneet muutenkin sen etuja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Onko vassarin lääkkeet(mt) jääneet taas ottamatta
Sen verran järjetöntä persuhuutoa taa näkyville. Tuo yksi häiriintynyt ei osaa kuin "huutaa" isoilla kirjaimilla, se on481561Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että
Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.64971Mieti oikeasti
Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.30677- 88657
- 46628
kene ajoi "kolarin"?
"Punkaharjulla Luston ja Tuppuranmäen välillä sattui tiistaina aamupäivällä liikenneonnettomuus. Poliisin mukaan Savonl14625Puukotus Kajaanissa
Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu24621- 8599
Pahin tapa satuttaa toista
On jättää toinen vaille mitään vastausta. Erityisen kipeää se tekee sillon jos toinen ghostaa.60597Alkaa jotenkin nyt kuvio hahmottuu täällä
Sellainen vaikutelma tästä alkaa tulla, että täällä on joku pieni porukka, joka tuntee toisensa tai ainakin pelaa samaan82548- 44531
- 61525
Jos kaivattusi on
Varattu niin miksi et antaisi asian olla hänen suhteen. Miksi ylipäätään vielä jatkat?47523- 39523
Minulla on joskus ikävä sinua ja ajattelen sinua joskus.. edelleen
Olin joskus niin rakastunut sinuun. Olin onnellinen, että kohdattiin ja kun vain tiesin sinun olevan olemassa. Täytit aj15515- 55502
Kylän tielle remonttia?
Mitäköhän kylän tielle ruvetaan tekemään ku laitettu tuommoset töpsät muutamien suojateitten kohille?13482Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.
Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.133479Nainen, tässä olen kahden vaiheilla
Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa45419Miten vuosien jälkeenkin tunteet voivat olla niin voimakkaat?
Että pelkkä ajatus sinusta täyttää silmät kyynelistä.26419