"Suomessa ruokajonoissa kävi viime vuonna viikoittain jo noin 20 000 avuntarvitsijaa, joista pääosa oli eläkeläisiä ja työttömiä: ”Joka viidennen tulot kuluvat pakollisiin menoihin niin, ettei kuukaudessa jää yhtään rahaa, jolla ostaa ruokaa. Joka neljännelle ruoka-apua hakevalle jää menojen jälkeen ruokaan käytettäväksi alle sata euroa kuussa.”"
http://vastavalkea.fi/2015/10/09/suomen-hallituksen-tuhokapitalismi-naomi-kleinin-mukaan/
Rikkaat ovat aina keskuudessamme. Mutta niin on köyhätkin ja heidän määränsä lisääntyy niin, että tilanne alkaa luisua hallitsemattomaksi. Luvassa on yhteiskunnallisia levottomuuksia ja sieltä näköalattomasta köyhyyden ytimestä löytyy sija anarkismille.
Ennustan, että hallitus toiminnallaan aiheuttaa uudet eduskuntavaalit ennen kuin vuosi 2016 on päättynyt.
Kahtiajako lisääntyy maassamme
3
<50
Vastaukset
- Kysynpävaan--
Ei taida tämä nykyinen hallitus olla syyllinen köyhyyden lisääntymuiseen:D
Minulla on sellaiunen muistikuva että köyhyyden lisääntyminen on tapahtunut Demarivaltiovarainministerin aikana. Miten tuo köyhyyden lisääntyminen sitten aiheuttaisi Sipilän hallituksen kaatumisen?
Odottelen jonkinlaita persutelua mielipiteellesi. Avauksesi, tai paremminkin lainauksesi, on merkillinen, kun siinä todetaan, että "Joka viidennen tulot kuluvat pakollisiin menoihin niin, ettei kuukaudessa jää yhtään rahaa, jolla ostaa ruokaa."
Tuntuu omituiselta, ettei ruokaa tuossa lasketa pakollisiin menoihin, vaan joksikin ylimääräiseksi, mihin pitäisi jäädä rahaa vasta muiden menojen jälkeen.
Olisin myös toivonut, että olisit esittänyt jonkin vakuuttavan perustelun näkemyksellesi, että köyhien määrä tulee kasvamaan.
Mistä muuten menee levottomuuksia aiheuttavan anarkismin väestöllinen raja? Kataisen ja Stubbin hallitusten aikana ruokajonoissa kävi siis 20.000 avuntarvitsijaa. Se ei vielä riittänyt levottomuuksiin. Miten voit olla varma, että levottomuuksia esiintyy ensi vuonna, vaikka määrä olisi silloin suurempi. Montako leipäjonolaista tarvitaan, että levottomuuksia syntyy?- aitoArskaEikirj
http://www.hs.fi/kulttuuri/a1381207186412?jako=37e3d497fb1dd9767f7b81e74e2c7889&ref=fb-share
"Berkeleyn professori Dacher Keltner sanoo, että pienituloiset arvostavat esimerkiksi naapureitaan enemmän kuin suurituloiset. Syy: köyhä tarvitsee naapuriapua, rikas voi ostaa saman palvelun.
Kun sosiaalinen etäisyys kasvaa, myötätunto käy yhä niukemmaksi. Kokeelliset psykologit havaitsivat, että korkeassa asemassa olevat ihmiset jaksavat huonosti kuunnella "alempiarvoisten" huolia tai ylipäätään mitään heidän kertomaansa. Kun eliitti-ihminen koetilanteessa joutui kuuntelemaan vähäisemmäksi esiteltyä kertojaa, hänen katseensa harhaili, hänen teki mieli keskeyttää, ja jälkikäteen hän muisti kuulemansa huonosti.
"
Esitit vaikeita kysymyksiä. Pakollisia menoja voivat olla asumisesta aiheutuvat menot tai sairaala- ja lääkekustannukset. Sana pakollisia menoja kyllä minunkin mielestäni sisältää ruokamenot.
Tuossa Korhosen kirjoituksessa hieman lisätaustaa tuolle aloituksen otsikolleni. Ääriliikkeet kasvavat ja voivat hyvin kun niiden kasvualustana on kurjuus ja köyhyys. Olen sitä mieltä, että yhteiskunnassamme on koko ajan kasvava vaara suuresta kahtiajaosta jossa tuloerot kasvavat ja köyhät köyhtyvät ja nykyhallituksen suosiossa oleva rikkaimmisto rikastuu yhä enemmän hallituksen suosiollisella myötävaikutuksella. Kuten esimerkiksi tämä hallintarekisterihanke jota hallitus ajaa kuin käärmettä pyssynpiippuun, on osoittanut. Eriarvoisuus synnyttää katkeruutta ja kun sitä on riittävästi siitä tulee seuraamaan väkivaltaisia purkauksia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tyttäreni kuoli lihavuusleikkaukseen.
Miettikää kuiten 2 kertaa, ennenkuin menette lihavuusleikkaukseen.2786061Viiimeinen viesti
Sinulle neiti ristiriita vai mikä nimesi sitten ikinä onkaan. Mulle alkaa riittää tää sekoilu. Oot leikkiny mun tunteill651959- 1801760
- 1191231
epäonnen perjantain rikos yritys
onpa epäselvä kuva, tuolla laadullako keskustaa tarkkaillaan lego hahmotkin selvempiä141185Suomessa ei ole järkeä tarjota terveyspalveluita joka kolkassa
- Suomen väestötiheys 1.1.2022 oli 18,3 asukasta maaneliökilometriä kohden. - Uudenmaan maakunnassa asuu keskimäärin 181581090Yllätyspaukku! Vappu Pimiä rikkoi vaikean rajapyykin yllättävässä bisneksessä: "Nyt hymyilyttää...!"
Wau, onnea, Vappu Pimiä, upea suoritus! PS. Pimiä tänään televisiossa, ohjelmatietojen mukaan hän on Puoli seiskassa vie71066Kirjoitin sinulle koska
tunnen sinua kohtaan niin paljon. Sydäntäni särkee, kun kätken ihastumisen, kaipauksen, sinua kohtaan tuntemani lämmön j41971RÖTÖSHERRAT KIIKKIIN PUOLANGALLA.
Puolankalaisilla tehtävä ryhmäkanne itsensä yleintäneistä rötöstelijöista, sekä maksattaa kunnan maksama tyhmän koplan j49941Martina pääsee upeisiin häihin
Miltäs se tuntuu kateellisista. Anni Uusivirta on Martinan kavereita.288932