Jälleen kerran Venäjä pelastaa maailman

Natsit olivat brittien ja USAn kapitalistien luomus. ISIS ja talibaanit samoin. Mutta Euroopan ja maailman sivistys on taas Venäjän kansan varassa. Mekin pelastumme suurmies-Putinin avula vaikka maassamme on selkärangaton nilviäisistä siinnyt johtoklikki.
4<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

KÄKÄKÄÄ USAn lehdet kirjoittaa jo että kolmas maailmansota alkaa jos Venäjä estää Ranskan ja Brittien vanhojen siirtomaiden palautusta (Syyria ja Irak) mikä on ollut kupletin juoni viime aikoina....

Äänestä

"Mutta Euroopan ja maailman sivistys on taas Venäjän kansan varassa"

Sivistysvaltion tunnuksina pidetään oloja, joissa vallitsee mielipiteen vapaus, riippumaton oikeuslaitos, vallan kolmijako-oppi, todellinen demokratia, jne. Nämä kaikkihan Venäjältä puuttuu. Samoin ne puuttuvat alueilta, minne Putin on hapatustaan onnistunut väkivalloin laajentamaan.

Jos Euroopan ja maailman sivistys on venäläisten varassa, eipä paljon huonoimmissa kantimissa voisi olla.

Äänestä

Länsimaat ei kiittänyt Venäjää uhrautumisesta, ei Norjakaan joka pyynnostä puhditutti Venläisillä pohjois Norjan Saksalaisista.
Emmekä ole muistavinaan Yhdysvaltain viivyttelyä vuosikaupalla, vasta voitonjuhliin oli kiire, kuin Ranskalla. Ranska ja Englannin piti turvata Neuvostoliiton rajat ,Moskova neuvottelussa 1939, mutta miten kävi kun Ranskakin antautu ja Englanti oli hätää kärsimässä.

Äänestä
  • Avauksessa on kyse sivistyksen pelastamisesta. Jos sinä Putinin asiamies et ymmärrä, mitä taantumuksellista diktatuuria nyky-Venäjän poliittinen järjestelmä edustaa, kerron esimerkin jalkapallo-ottelun pelisäännöistä: Jalkapallopelissä täytyy olla puolueeton pelituomari ja kaikkia joukkueita yhtäläisesti koskevat pelisäännöt siksi, että peli pysyisi mielekkäänä ja yleisöä kiinnostavana. Jos jollakin joukkueella olisi mahdollisuus, kuten Venäjän poliittisessa järjestelmässä, tilata tuomarilta haluamansa päätös, tai se voisi tappiotilanteessa järjestää itselleen rangaistuspotkuja, tai sillä olisi valta haalia koko pelisarjan parhaat pelaajat omaan joukkueeseensa, pelin mielekkyys ja yleisön kiinnostus romahtaisi. Kävisi siis, kuten Venäjän ihmisoikeuksille ja sen taloudelle on viime vuorina käynyt; siis ilman lännen pakotteitakin.

    Uskokaa jo siellä itärajan takana, ettei tätä länsimaissa suosittua poliittista järjestelmää, johon kuuluvat mielipiteen vapaus, riippumaton oikeuslaitos, todellinen monipuoluedemokratia, vallan kolmijako-oppi jne. ole turhan takia kehitetty. Länsimaat ovat maapallon vaurainta aluetta, ne lanseeraavat kaikki merkittävimmät innovaatiot niin talouden kuin tieteenkin parissa, ja kaikki maailman vainotut ihmiset pyrkivät niiden rajojen sisäpuolelle turvaan.

    Venäjä on kaiken tämän länsimaisen sivistyksen irvikuva, ja Putin on tätä kuvaa ennestään vääristänyt.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


KIITOS-VENÄJÄN-KANSALLE kirjoitti:

Natsit olivat brittien ja USAn kapitalistien luomus. ISIS ja talibaanit samoin. Mutta Euroopan ja maailman sivistys on taas Venäjän kansan varassa. Mekin pelastumme suurmies-Putinin avula vaikka maassamme on selkärangaton nilviäisistä siinnyt johtoklikki.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu