Soinin jälkeen

Soini vie elämäntyönsä poliitikan saralla nyt päätökseen. Hän ei enään ensi eduskuntavaaleissa johda puoluetta eikä luultavasti edes asetu ehdolle, jotta antaisi puolueelle täyden työrauhan.

Kesän 2017 puoluekokouksessa hän päästää pommin: hän ei asetu ehdolle puoluejohtajaksi. Hän on kirjassaan sanonut että hänen lopettamisensa tulee tulemaan kuin salama kirkkaalta taivaalta.

Uusi PS luultavasti ei voi täysin nojautua populismiin enään. Se tie on nähty, eikä se ehkä seuraavalla kerralla enään vakuuta. Lisäksi populsimi vaatii Soinin tai Veikko Vennamon tapaisen karsimaattisen ja yksinvaltaisen johtajahahmon. Niitä ei puussa kasva.

Puolueen on siis luotava nahkansa soininjälkeiseen elämään, kuten aikanaan vennamonjälkeiseen.

Tämä on varmasti helpompaa 8-10% kannatuksella kuin 18-20%:n. Myös Suomelle.
951
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Onko dosentti Bäckmanin kanssa jo keskusteltu puheenjohtajan tehtävistä ???

Äänestä

Soini siirtyy sopivaan EU-virkaan kunniakkaasti.

Äänestä
  • Se on yksi vaihtoehto, mutta varmasti on muitakin. Hän voisi siirtyä freelanceriksi myyden puheita ja toimia poliittisena konsulttina (ryhtyä jusulaksi). Varmasti yritysmaailmastakin löytyisi haasteita.

    Mutta eduskuntavaaleihin hän ei puoluejohtajana menisi. Uskottavuutensa ei ole entisellään hallitusvastuun jälkeen. Seuraava puoluejohtaja tarvitsee syntipukin jota syyttää takinkäännöksistä.

    Äänestä

JOS tämä tynkkyspyrkyri saa vielä enemmän kaaosta aikaiseksi ja PS päättää jättää hallituksen Soini eroaa heti!

Siinä kaaoksessa Tynkkynen unohdetaan ensimmäisenä. Ja hyvä niin. Ja kannatus laskee entisestään.

Soinin kannattaisi, puolueen ja Suomen tähden, nyt näyttää johtajuuttaan ja erottaa Tynkkynen puolueesta.

Äänestä

Puolueenlinja pitää perustua aina suomalaisuuteen. Aina ensin suomalaisten etu, ja sitten vasta jos on vara muiden. Ei siinä mitään vieraita sanoja tarvita, kuten populismi. Niin ne toimivat muutkin maat, mutta siellä ei ole näitä oman maan vihollisia. Suomessa näyttäisi olevan vallalla ajattelu, että saadaan kirkkaampi kruunu, kun ei ajeta omia etuja, vaan alistutaan muiden tahtoon.

Äänestä
  • "Aina ensin suomalaisten etu, ja sitten vasta jos on vara muiden."

    Tuollainen vastakkainasettelu on silkkaa polulismia. Suomalaisen etu on olla asettamatta muita meitä vastaan.

    Suomi on pieni ja hyvin haavoittuvainen jo pelkästään sen vuoksi että emme ole tarpeeksi omavaraisia.

    Maantieteemme on haastava muistakin syistä kuin maailman psisin venäjänraja (kaukainen sijainti, huonot maayhteydet, heikot valtameriyhteydet.

    Lisäksi meillä on yksi maailman huonoimista ikärakenteista jota me emme yksin millään voi korjata.

    Suomi on EU maista se maa joka on eniten riippuvainen hyvistä ulkomaansuhteista ja siten hyvästä maineesta.

    Eli: muiden etu on meidän etu!

    ------

    Siinä olet kuitenkin oikeassa että PS varmaan jatkossakin pyrkii profiloitumaan populismilla. Se vaan tulee olemaan paljon vaikeampaa ilman Soinin kaltaista velhoa, ja varsinkin nyt ensimmäisten takinkääntökarnevaalien jälkeen. Yhä useampi miestä on ymmärtänyt että populismilla voi saada ääniä mutta ei missään nimeessä hallita maata.

    "Ei siinä mitään vieraita sanoja tarvita, kuten populismi."

    No on niitä kotoperäisempiäkin sanoja kuten höynäyttäminen. Luuletko että PS pystyy toistamiseen höynäyttämään puoli mijoonaa äänestäjää, sillä että "me ensin - muut sitten" tyyppistä politiikkaa oikeasti edes voisi toteuttaa? Tuhoisaahan se olisi jos voisi, mutta yleensä se ei edes onnistu.

    Soini itse kertoi vajaat 15 vuotta sitten tähtäävänsä oikeistopopulistisen puolueen luomiseen. Hänen pro gradunsa valtsikassa koski juuri populismia poliittisena ideologiana. Hän on siis harrastanut sitä sekä teoriassa että käytännössä.

    Sekä teoriassa että käytännössä se johtaa AINA takinkääntämisiin jos valtaan pääsee. Veikko Vennamo ja Soini ovat maamme poliittisen historian menstyksekkäimmät populistit 1980- ja 2010-luvulilla. Seuraava onnistunee siis 2040-luvulla.

    Äänestä

Ikärakenne-vinoutuma, johon edellä viitattiin ei ole irrallinen asia abortteihin nähden. Ja nitähän Soini vastustaa - kuten pitääkin. Jos 1970-luvulta lähtien monina vuosina yli 10000 aborttia on tehty, kertyy siitä jo väkisinkin satojatuhansia menetettyjä ihmishenkiä. Puhumattakaan, että abortoiduiksi päätyneet olisivat saaneet omia lapsia jne. Väestömenetykset voivat olla jopa 750000 ihmistä. Ja juuri sellaisista ikäluokista, että yhteiskunnan huoltosuhde on vinoutunut. Ns. suurien ikäluokkien kansalaisia (kohta hoivattavia) on paljon. Tuolloin (1940-1950 -lukujen taitteessa) abortti-viikate ei tainnut paljon heilua vielä.

Äänestä
  • Oletpa typerä, ei Suomessa niin paljon tehdä abortteja vuosittain että se selittäisi ikäluokkien välisen eron syntyvyydessä. Syy on siinä että persumiehet eivät saa naista ja siten lapsia.

    Äänestä

  • "Jos 1970-luvulta lähtien monina vuosina yli 10000 aborttia on tehty, kertyy siitä jo väkisinkin satojatuhansia menetettyjä ihmishenkiä."

    Olisi ehkä syytä tutustua aborttitilastoihin. Harva abortintekijä jää lapsettomaksi - abortoitu lapsi vain olisi syntynyt väärään saumaan.

    Abortit eivät siis merkittävästi ole alentanut syntyvyyttä.

    Lisäksi on epäoleellista haikalilla mennyttä aikaa. Nyt elämme tässä tilanteessa, ja siihen on löydettävä tehokkaat lääkket.

    Ainoa varmuudella tehoava on vetovoimatekijöiden huikea nostaminen jotta pärjäämme kilpailussa työntekijöistä. Myös tällä syntyneitä työntekijöistä. Ruotsi vie meiltä kolutettua nuorta jengiä huolestuttavalla vauhdilla. Siellä kun on vetovoimatekijät kohdillaan!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


olkaammeihmisiksi kirjoitti:

Soini vie elämäntyönsä poliitikan saralla nyt päätökseen. Hän ei enään ensi eduskuntavaaleissa johda puoluetta eikä luultavasti edes asetu ehdolle, jotta antaisi puolueelle täyden työrauhan.

Kesän 2017 puoluekokouksessa hän päästää pommin: hän ei asetu ehdolle puoluejohtajaksi. Hän on kirjassaan sanonut että hänen lopettamisensa tulee tulemaan kuin salama kirkkaalta taivaalta.

Uusi PS luultavasti ei voi täysin nojautua populismiin enään. Se tie on nähty, eikä se ehkä seuraavalla kerralla enään vakuuta. Lisäksi populsimi vaatii Soinin tai Veikko Vennamon tapaisen karsimaattisen ja yksinvaltaisen johtajahahmon. Niitä ei puussa kasva.

Puolueen on siis luotava nahkansa soininjälkeiseen elämään, kuten aikanaan vennamonjälkeiseen.

Tämä on varmasti helpompaa 8-10% kannatuksella kuin 18-20%:n. Myös Suomelle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu