Ateismin loppu

Mikä voisi olla ateismin loppu?
2971
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 29

Vanhimmat

Jumala tajuaa luoneensa pahan maan ja heittääntyy alas Taivaasta, kuten Pyhä Kirja God of War, on meille opettanut.

Kun ainoa Jumala sätkii pitsana asfaltissa, ei ole enää uskoa tai ateismiä kun ei ole toimivaa Jumalaankaan. Kun Kaikkivoipa kaartuu "kakkana" kaakelissa, ei ole enää paskaa kenekään tapulissa.

Äänestä

Kaikkivoipa pystyisi vakuuttamaan jokaisen.

Äänestä

Pitävät todisteet jostain jumalasta.

Äänestä

Jesse tulla rymistelee pilvissä ja alkaa jakamaan porukkaa kahtia...

Sitä odotellessa voi tulla aika pitkäksi...

Äänestä

Kun itsekukin vakuuttuu, että ateismi on erehdys.§

Äänestä

Uskomusten harrastajat lopahtavat huomatessaan että jumala onkin pisutellut heidän taskuihinsa vuosisatoja. Hänestä ei ole ollut minkään tekiäksi vaikka puheet ovat olleet suuria . Ei islamilaisten muhametistakaan mihinkään ole ollut .Teot puuttuvat , noooo onhan ruumiita tullut erilaisten pommien jäljiltä.

Äänestä

Ateismin loppu olisi se persoonallisen jumalan ilmaantuminen, joka saattaisi olla monen uskonnonkin loppu samantien. Voi sitä kristityn harmitusta, kun tämä huomaisi, ettei Jahve/Jumala/Jeesus ollutkaan se Oikea. Tai muslimin, kun Allah jatkaa olemassaolemattomuuttaan. Tällä hetkellä pokaali mahdollisesta olemassaolosta on menossa papua-uusiguinealaiselle jumalalle, joka oikeasti välittää kansastaan. Ehkä se Kaveri tulee joskus näytille?

Äänestä

Se, että joku todistaisi teistiset jumalat oleviksi.

Äänestä

Jumala voisi tilata meille ateistille Viron viina-kuiskauksesta.lol (< nimi muunnettu, ettei ole mainos) en sitä HUUTOa halua. läjän viinaa ilmaiseksi niin alkaisin uskoa. Kotiintoimitettuna tottakai ja vuoden ajan. Uskoisiko Jumalaakaan Tullin Herrat, kun iso lasti Jeesuksenverta jäisi tullin haaviin ja tilaajana olisi vaatimattomasti itse Jumala.

Jos ei vät uskoisi, Jumala joutuisi pyytämään PayPallin Herroilta rahojaan pois.

Äänestä

Kaikkivaltiaalle jumalolennolle ei pitäisi tuottaa mitään vaikeuksia vakuuttaa olemassaolonsa kaikelle kansalle ja tehdä todella vakuuttava esiintulo.
Mutta kun ei koskaan yhtään mitään.

Ja tämä ainainen ei-yhtään-mitään on kyllä erittäin vakuuttavaa.

"Jos jokin niin mahtava olento kuin kaiken luonut kaikkivaltias Jumala todellakin olisi olemassa, niin tokihan me tietäisimme sen - tietäisimme aivan samalla varmuudella kuin taivaalla loistavan auringon. Eikä tuolla mahtiolennolla olisi mitään syytä leikkiä kanssamme loputonta kuurupiiloa vuosituhannesta toiseen."

Äänestä
  • "Jos jokin niin mahtava olento kuin kaiken luonut kaikkivaltias Jumala todellakin olisi olemassa, niin tokihan me tietäisimme sen - tietäisimme aivan samalla varmuudella kuin taivaalla loistavan auringon. Eikä tuolla mahtiolennolla olisi mitään syytä leikkiä kanssamme loputonta kuurupiiloa vuosituhannesta toiseen."

    On ihmisiä jotka tietävät sen, ja tietävät sen aivan samalla varmuudella (tai jopa vieläkin suuremmalla) kuin taivaalla loistavan auringon.

    Lakkaa Jumala leikkimästä kuurupiiloa, kun ihminen löytää Jumalan.

    Äänestä

  • Kyllä vaan, puolitoista miljardia muslimia tietää aivan samalla varmuudella että Allah on olemassa ja ainoa oikea jumala. Tietävät tämän niin varmasti että ovat valmiita uhraamaan oman henkensä tämän varman tietonsa puolesta.

    Eihän nyt 1,5 miljardia ihmistä varmaan voi mitenkään täydellä varmuudella olla tietävinään jotakin mikä ei ole ollenkaan totta? Eihän?

    Äänestä

  • Ilosanomaa kirjoitti:

    "Jos jokin niin mahtava olento kuin kaiken luonut kaikkivaltias Jumala todellakin olisi olemassa, niin tokihan me tietäisimme sen - tietäisimme aivan samalla varmuudella kuin taivaalla loistavan auringon. Eikä tuolla mahtiolennolla olisi mitään syytä leikkiä kanssamme loputonta kuurupiiloa vuosituhannesta toiseen."

    On ihmisiä jotka tietävät sen, ja tietävät sen aivan samalla varmuudella (tai jopa vieläkin suuremmalla) kuin taivaalla loistavan auringon.

    Lakkaa Jumala leikkimästä kuurupiiloa, kun ihminen löytää Jumalan.

    "On ihmisiä jotka tietävät sen, ja tietävät sen aivan samalla varmuudella (tai jopa vieläkin suuremmalla) kuin taivaalla loistavan auringon."

    Harmi vaan että näillä ihmisillä ei koskaan ole mitään esitettävää tästä "tiedostaan". Minulle kun taas ei tuota mitään vaikeuksia todistaa auringon olemassaolo, vaikka kuinka monella eri tavalla. Mutta näillä jotka muka tietävät jumalansa olevan olemassa, ei kuitenkaan ole koskaan esittää yhtään mitään jumalastaan. Ei niin yhtään mitään, ei pienintäkään todisteen murusta.

    Äänestä

  • NoJuuEi kirjoitti:

    Kyllä vaan, puolitoista miljardia muslimia tietää aivan samalla varmuudella että Allah on olemassa ja ainoa oikea jumala. Tietävät tämän niin varmasti että ovat valmiita uhraamaan oman henkensä tämän varman tietonsa puolesta.

    Eihän nyt 1,5 miljardia ihmistä varmaan voi mitenkään täydellä varmuudella olla tietävinään jotakin mikä ei ole ollenkaan totta? Eihän?

    On ihmisiä jotka ovat uskoneet heille opetetun, ulkokohtaisesti, ja on ihmisiä jotka ovat saaneet omakohtaisesti tietää, tuntea Jumalan. Mieti kumpi on mestari.

    Äänestä

  • Ilosanomaa kirjoitti:

    On ihmisiä jotka ovat uskoneet heille opetetun, ulkokohtaisesti, ja on ihmisiä jotka ovat saaneet omakohtaisesti tietää, tuntea Jumalan. Mieti kumpi on mestari.

    Ja molemmilla ryhmillä on tasan samat identtiset todisteet tästä aivan varmasti tietämästään jumalastaan, eli se sama ainainen ei yhtään mitään. Ei niin pienintäkään todisteen murustakaan.

    Ja siinä ei ole yhtään mitään miettimistä. Kun ei ole mitään.

    Täysin merkityksettömän ja typötyhjän sanahelinän lässyttäminen vielä entisestää vahvistaa nimenomaan juuri sen, ettei ole yhtään mitään.

    Äänestä

Kuolema.

Äänestä
  • Totta. Viimeistään kuolemassa ateismi lakkaa kun joutuu kohtaamaan Jumalan.

    Äänestä

  • Niinhän sinä luulet.

    Äänestä

  • 128 kirjoitti:

    Niinhän sinä luulet.

    Minulla on hyvät perusteet ajatella sillä tavalla. Sinä taas et tiedä asiasta mitään. Kumpi silloin luulee.

    Äänestä

"Mikä voisi olla ateismin loppu?"

Niin kauan kun on ihmisiä, on ateismia.

Äänestä

Aurinko on itse asiassa järkevin mahdollinen jumaloinnin kohde minkä itse ilman tuntikausien pohtimista keksin.

Äänestä
  • Miksi valita aurinko jumaloinnin kohteeksi? Mahdollistaahan se tietysti elämän maapallolla, mutta siihen samaan tähtää koko muukin ympäristö. Miksei siis jumaloida vaikka tähtitaivasta?

    Äänestä

  • KosmosOnIsoPaikka kirjoitti:

    Miksi valita aurinko jumaloinnin kohteeksi? Mahdollistaahan se tietysti elämän maapallolla, mutta siihen samaan tähtää koko muukin ympäristö. Miksei siis jumaloida vaikka tähtitaivasta?

    Silloin tällöin joku kaukaisista tähdistä räjähtää supernovaksi ja tuhoutuu ja tuhoaa mahdolliset planeettansakin. Se ei kuitenkaan vaikuta tämän planeetan elämään millään lailla.

    Mutta kun oma aurinkomme on elinkaarensa lopussa... Mark5:n sanoja mukaillen - jos aurinkokuntamme ei olisi kehittynyt miljardeja vuosia sitten, meitäkään ei olisi.

    Äänestä

Ateismin loppu on islamilaisuus

Äänestä
  • Ei ole, toki raakalaiset voivat pakottaa ihmiset noudattamaan sääntöjään ja tapojaan. Uskonnollisten yhteisöjen jäseninä elää ateisteja, henkilöitä, jotka eivät usko Jumalaan. He vain eivät halua tulla yhtrisönsä tuomitsemiksi.

    Äänestä

Ateismi on loputon. Se on yhtä loputon kuin uskovaisten todistelutaakka.

Äänestä

Ateismi loppuu, kun usko teistisiin jumaliin loppuu. Kun teismiä ei ole, ei ole mieltä vastakkaiselle termillle.

Äänestä
  • Ainahan joku uskova sieltä kiven alta ryömii...

    Äänestä

Ei ateimille voi muuten loppua tulla, kuin että ihmiskunta tuhoutuisi.
Mikään muu ei olisi mahdollista.
Ateisminen ajatusmalli etenee vääjäämättä kiihtyvällä vauhdilla, järjen valon kirkastuessa ja taikauskojen sekä kuvitteelisien asioiden hämärtyessä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jaaras kirjoitti:

Mikä voisi olla ateismin loppu?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu