EU-jäsenmaksuun 100% korotus!

No nyt naurattaa kovasti eu eu eu eu eu! Kyllä naurattaa eu eu eu eu eu!

100% korotus jäsenmaksuun

http://www.talouselama.fi/uutiset/kansanedustajat-jarkyttyivat-suomen-eu-jasenmaksuun-tuleekin-lahes-100-n-korotus-3462658
2698
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 26

Vanhimmat

Viime vuonna Virolle myönnettiin EU:n rakennerahastosta 3.5 miljardin euron potti seitsemälle tulevalle vuodelle. Määrä ei vaikuta välttämättä suurelta, mutta kun sen suhteuttaa Viron 6 miljardin euron valtion budjettiin, niin se on todellakin valtava summa rahaa.

Se on yli 8% eli lähes kymmenesosa koko valtion budjetista. Suomessa tuo tarkoittaisi noin 4-5 miljardia euroa. Eikä se rakennerahasto ole ainoa laatuaan, joka sitä rahaa syytää Itä-Eurooppaan. Sinne sitä suomalaisten rahaa lapataan.

Suomessa päättäjät lienevät polleina. Meillä on massia ja meillä on halua. Ei muuta kuin nostetaan taas vähän ruoan verotusta ja on taas laittaa pelimerkkejä EU:n pelipöytiin Merkelin ja Romppu-Hermannin kanssa. Kuinka kauan suomalaiset viitsivät katsoa tätä menoa???

Äänestä

"Onneksi" meillä on Soini, joka maksaa vielä puolet lisää korotuksen päälle, ettei vaan vihreät pääse hallitukseen.

Äänestä
  • on sovittu Kokoomuksen hallituskaudella silloin kun Kokoomusta johti kusipää_Katainen ja eu antoi Kataiselle kiitokseksi kovapalkkaisen kahvinkeittäjän viran kun sen olo Suomessa rupesi käymään tukalaksi, nyt tuo laskutaidoton väärentäjä aina välillä huutelee talousneuvojaan Suomelle vaikka ei osaa edes laskea niin paljon että palstalle voisi ilman avustajaa kirjoittaa.

    Äänestä

Kansanedustajat järkyttyivät: Suomen EU-jäsenmaksuun tuleekin lähes 100%:n korotus
Talouselämä12.9.2014 07:44päivitetty 27.8. 02:31
JAA ARTIKKELI
Perussuomalaisten eduskuntaryhmä järkyttyi kuullessaan, että Suomen nettojäsenmaksu Euroopan unionille kohoaa kuluvana vuonna noin 1 150 miljoonaan euroon. Korotus on lähes 100 prosenttia vuoden 2013 nettomaksuosuuteen verrattuna, joka oli 604 miljoonaa euroa.

"Ei ole ihme, että hallitus leikkaa lapsilisiä ja eläkeläisten etuuksia, korottaa välittömiä ja välillisiä veroja sekä käy jopa sairaiden kimppuun, jotta tällainen EU-jäsenmaksun rökälekorotus voidaan rahoittaa", ryhmä toteaa kannanotossaan.

Perussuomalaisten eduskuntaryhmä ehdottaa, että hallitus avaa välittömästi neuvottelut Suomen EU-jäsenmaksuosuuden alentamiseksi. "Iso-Britannia, Hollanti ja Ruotsi ovat saaneet jäsenmaksuihinsa alennuksen. Suomen hallitus ei ole koskaan tehnyt vastaavaa alennusesitystä", ryhmä muistuttaa.

Äänestä
  • Ei onnistu. Suomen jäsenmaksun kiristyksestä neuvotteli vajaa kymmenen vuotta sitten itse Vanhanen. Sillä paikattiin juuri tuota Britannian jäsenmaksun "halpuutusta". Suomi maksoi ja maksoikin ilolla.

    Tällä hetkellä Suomi maksaa kaikilla eri laskentatavoilla (populaatio, talouden koko jne.) suurinta EU-jäsenmaksua. Arvatkaapa huviksenne, keneltä se pääministeri Sipilä ne käskynsä ottaa? Vanhaselta?

    Ei tule jäsenmaksun avaamista näillä naamakokoonpanoilla eteen. Soini kyllä harjaa sellaisesta puhuvat yksilöt puolueestaan hiljaisiksi, ja kuten on nähty, niin tuossa puolueessa ei mitään tapahtu ilman suuren johtajan lupaa.

    Äänestä

Suomi on malli oppilas eu.ssa.ja kuitekin suomen päättäjät kurittaa kansaa rikkomalla eu.säädöksiä kuten tulli on tehnyt monia kertoja syynä on se ettei kansalaisella ole resusseja viedä asiaansa tehokaasti eteenpäin oikeutta saadakseen joka oikeus kansalaiselle kuuluu automaattisesti, no nyt kansalta leikataan ja heikoimasta päästä joka kokonaiskuvassa pelkkää kosmetiikkaa, nouseehan eu.maksut sata prosenttia. näyttää siltä että iso jako on menossa. ja suomi vajoaa konkurssiin.mitäs sitten?

Äänestä

Ai kun kiva.

Äänestä

Sanovatko hallituksessa istuvat "eu-kriittiset persut (LOL) tähänkin että "ok, tämäKIN käy" ?

Äänestä

Ei päättäjät opi ennenkuin hoppa on tasaraha.
Silloin huudetaan kansaa talkoisiin isänmaallisuuden tms. nimissä.

Äänestä

Koska alkaa suomalaiset saada kyllikseen? Osallistuisin heti mielenosoitukseen, jos sellainen järjestettäisiin jossain. Nyt ei kansalaisalotteiden allekirjoittelu enää riitä.

Äänestä

Fittuakos äänestitte aikoinaan EU:hun liittymisen puolesta. Tuo liitto on suoraan saatanasta. Suomi-pellet imetään kuiviin ja lopuksi tuhotaan.

Äänestä
  • En kyllä äänestänyt.Eivätkä vanhempanikaan. Vaaleissakin äänestin persuja, joiden piti olla muka EU-kriittisiä. Olen kirjoittanut nimeni kaikkiin mahdollisiin kansalaisaloitteisiin EU:ta vastaan. Liittynyt yhdistykseen EU:ta vastaan.
    Tuntuu, että keinot on jo vähissä. Odottelen nyt, että EU:ta vastaan järjestetään mielenosoituksia. Sinne menen kyllä.

    Äänestä

  • Sama täällä...kaiken maailman aateliset Eu tulee Eu pelastaa...lipposetliikasetsalolaiset...nyt on herroille asiat hyvin seuranaan huonosti voiva kansa jota ei kansaksi voi kohta sanoa

    Äänestä

  • Minäkin epäilin. Mietin, että äänestinkö ollenkaan vai äänestinko EU:ta ja euroa vastaan. Lipponen ei saanut minua vakuutettua kuitenkaan.

    Äänestä

no lisää velkaa vaan nythän velkaantumisvauhti on "vain" miljoona tunnissa, niin tai oli pari kolme viikkoa sitten. Nyt kai lienee parin miljoonan luokkaa tunnissa kun noita oleskelijoitakin saapuu paikkaamaan työttömyyttä!

Äänestä

ollut alusta asti,eu-kiiman kusetus muuttuu kiristäväksi röyhkeäksi kaikessa,joka täysin rikollista kansoja kohtaan.

nyt viimeistään pikaero euroopan tuhopommista,meno on täydellisen sairasta. eu-hyödyt negatiivisia -100%, järjellistä ja todellista nousua parempaan ei missään asiassa.
hame-hitleri mennyt äärimmäisyyksiin vouhotuksessaan mm. mamutuksen kanssa,joka 100% vain ääliöitten tapa toimia.
nyt riittää.

työttömyys ei laske koskaan automaatioiden voimakkaan lisääntymisen takia,kaikki muu höpötys on 100% paskapuhetta paremmasta.
kaikki työt muuttuu epämääräisiksi pätkätöiksi...joka johtaa myöhemmin mm. eläketulojen minimointiin tai jopa loppumiseen sekä toivottomaan köyhien ihmisten sairaaseen elämään.

orja-ja kitupalkkaisten määrä kasvaa kaikkialla,näin ostovoima häviää.
sosiaaliset ongelmat ja rikollisuus pahenee joka pvä jatkossa.
asunnottomia ja toisten nurkissa olevia valtavia määriä kaikkialla.
...ym. lista on järkyttävän pitkä ja surullinen.

eu on toiminut kuin täysin sokea ja kuuro huuhaa-ääliö tunnelissa,jossa ei valoja koskaan ollutkaan.

Äänestä

Tottakai sitä pitää korottaa että eu voi myöntää armollisesti "tukea" suomellekin vaikkapa tähän pakolaistulvaan.
Suomi valuu kyllä niin paskaan jamaan joka sektorilla. Vähänkö helppo maa tämän on kaikenmaailman rahankuppaajille.

Äänestä

enlanti sai tuntuvat alennukset taannoin kun uhkaili maan eroa eusta.

Äänestä

Suomi muuttuu miljardinettomaksajasta saajaksi.

Äänestä

Älkääs nyt kun sieltä voi saada huippuviran niinkuin EU-komission varapuheenjohtaja Jyrki Katainen ja oikein varalla....voi sieltä Soinikin saada varastoesimiehen vakanssin saada jos ei vaan mistään rasismista puhu ja suitsee ne puheet.

Äänestä

suomi on taas sitoitunut maksamaan suurenpaa jäsenmaksua mitä muut.

Äänestä
  • Ja kohta otetaan väestömäärään nähden suurempaa maahantunkeutujamäärää kuin muut...

    Äänestä

Suomi on rasismin kohteena. Lisäksi lampaat=suomen poliitikot eivät kykene neuvottelemaan hyviä sopimuksia.

Suomen on lähdettävä EU:sta NYT !

Äänestä

aivan kyllä jäsenmaksulle pitäsi saada katteita eikä pelkkä olemassa olo jäsenmaksu.

Äänestä

Tämäkin paska on sovittu jo edellisen hallituksen aikana , joten katsokaa vain mihinkä sylttytehtaalle jäljet johtaa !

Äänestä

Millainen jäsenmaksu on Venäjän federaation jäsenyydellä?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


eueueueueu kirjoitti:

No nyt naurattaa kovasti eu eu eu eu eu! Kyllä naurattaa eu eu eu eu eu!

100% korotus jäsenmaksuun

http://www.talouselama.fi/uutiset/kansanedustajat-jarkyttyivat-suomen-eu-jasenmaksuun-tuleekin-lahes-100-n-korotus-3462658

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu