Lyhytaikainen ajokortti menee vanhaksi

Piia21

Jos 2. ja 3. vaihe jää suorittamatta lyhytaikaisen kortin voimassaoloaikana, niin mitä kaikkea täytyy tehdä uudestaan?

Lisäkysymys: Saako tämän jälkeen taas kaksi vuotta aikaa suorittaa loput vaiheet?

9

1235

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näinhänsemenee

      poliisiin uusi ajokorttilupa ja kokeet uudestaan. Saa uuden kahden vuoden kortin.

    • venta

      Jos sulla ei ole tarvetta ajokortille tänä vuonna, niin kannattaa odottaa ensi vuoden puolelle. Säästät paaaaljon rahaa :)

      • eikannata

        ei säästä yhtään enempää. vaikka lyhytaikainen kortti poistuu, 2. ja 3. vaiheet eivät. Ne on edelleen suoritettava kahden vuoden sisään.


      • venta

        Tottakai harjoitteluvaihe ja syventävä vaihe pitää suorittaa. Säästö tulee siitä, että 01.01.2016 jälkeen ei tarvitse suorittaa uutta kuljettajatutkintoa, jos kortti on mennyt vanhaksi. Riittää kun käy autokoulussa nämä jatko-opiskelut.


      • täh----

        Vähän epäilyttää ettei tarvitse mukamas olla voimassa olevaa ajolupaa, vaikka tuolla yleisillä teillä ajelee vastuullisena kuskina..?? Radalle vaaditaan ainakin voimassa oleva ajokortti.


      • venta
        täh---- kirjoitti:

        Vähän epäilyttää ettei tarvitse mukamas olla voimassa olevaa ajolupaa, vaikka tuolla yleisillä teillä ajelee vastuullisena kuskina..?? Radalle vaaditaan ainakin voimassa oleva ajokortti.

        01.01.2016 laki muuttuu. Autokoulun harjoittelu- ja syventävässä vaiheessa saa ajokortiton ajaa aivan kun esim. perusvaiheen oppilaskin. Radallahan ei koskaan edes ole ollut ajokorttipakkoa, koska se on suljettu alue.

        Muutos on siis se, että 31.12.2015 asti pitää hakea ajokorttilupa poliisilta 60€, käydä teoria-ja ajokoe 87€ ja vuokrata autokoululta auto ajokokeeseen 100€ ja lopuksi vielä uusi ajokortti 12€.

        Vastuullisena kuskina yleisillä teillä ei kuitenkaan saa ajaa ilman voimassa olevaa ajolupaa, niin kuin epäiletkin.


      • vaihteleeilmeisesti

        ja meillä päin pitää olla voimassa oleva kortti myös radalla. Tätä on joskus ihan varta vasten kysytty ja heillä mennään näillä säännöillä.


      • venta
        vaihteleeilmeisesti kirjoitti:

        ja meillä päin pitää olla voimassa oleva kortti myös radalla. Tätä on joskus ihan varta vasten kysytty ja heillä mennään näillä säännöillä.

        Viranomaiset eivät vaadi ajokorttia rataharjoitteluun. Jos esimerkiksi arvioivat ajot ajetaan ennen ajokortin umpeutumista, voidaan rataharjoittelu tehdä tämän jälkeen. Tosin oppilas ei saa itse ajaa autoa radalle.

        Jos rata vaatii ajokortin, niin käykö joku ratahenkilökunnasta tarkistamassa kaikkien oppilaiden kortit ennen harjoittelun alkua?

        Periaatteessa tietysti radan tulee olla aidattu ja portin suljettu harjoittelun aikana, mikäli joukossa on yksikään henkilö, jolla ei ole ajokorttia. Poikkeuksena kuitenkin perusvaiheen opetus, jossa opettaja on vastuullinen kuljettaja.


    • näinmeillä

      Meillä se on vähän niinkuin pakko ajaa radalle, koska meillä oppilaat käyttää omia autoja. Ilmoittautuessa kurssille tietysti tarkistetaan olevan ajokortin tiedot ja ainakin meillä on se käytäntö ettemme ota kurssille jos kortti ei ole enään rata-ajossa voimassa. Eli nimenomaan meidän käytäntö, en vaita että se on määräys/laki..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      206
      3230
    2. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      239
      1620
    3. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      95
      1472
    4. Millaisessa tilanteessa olisit toiminut toisin

      Jos saisit yhden mahdollisuuden toimia toisin?
      Ikävä
      92
      1389
    5. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      46
      1344
    6. Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen

      No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.
      Maailman menoa
      158
      1259
    7. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      12
      1188
    8. Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!

      "Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze
      Maailman menoa
      123
      1019
    9. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      89
      932
    10. Tuntuu liian hankalalta

      Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.
      Ikävä
      47
      829
    Aihe