Syyrian pääkaupungissa Damaskoksessa on ammuttu kaksi rakettia päin Venäjän lähetystöä.
Uutistoimisto AFP:n toimittajan mukaan lähetystön edustalle oli kokoontunut noin 300 ihmistä osoittamaan tukensa Venäjän ilmaiskuille Syyriassa, kun raketit ammuttiin.
Toistaiseksi ei ole tietoa, onko tapauksessa kuollut tai haavoittunut ihmisiä.
STT-AFP
Uutistoimisto AFP:n toimittajan mukaan lähetystön edustalle oli kokoontunut noin 300 ihmistä osoittamaan tukensa Venäjän ilmaiskuille Syyriassa, kun raketit ammuttiin.
Toistaiseksi ei ole tietoa, onko tapauksessa kuollut tai haavoittunut ihmisiä.
STT-AFP
Vastaukset 5
Vanhimmat
Putiiiiin liiiisäää joukuja Syyrian.
UUTISET YLE
ULKOMAAT
Ulkomaat 11.10.2015 klo 13:36 | päivitetty 11.10.2015 klo 14:08
Syyrian armeija etenee Venäjän tukemana – uusia aseita rintamalla
Venäjän ilmatuki on auttanut Syyrian armeijaa valtaamaan kapinallisten alueita Länsi-Syyriassa.
Taisteluraportit 12.10.2015:
Syyrian armeijan ilmavoimat yhdessä Venäjän ilmavoimien taisteluhävittäjien kanssa tuhosivat viimeisen 24 tunnin aikana tarkkaan osuneissa iskuissaan
53 ISIS-terroristien kohdetta useissa Syyrian maakunnissa.
Ilmavoimien kohdennetuissa iskuissa tuhottiin terroristien seitsemän johtokeskusta, kuusi leiriä, kuusi ampumatarvikevarastoa, ajoneuvoja ja kolme linnoitettua rotankoloa,joita terroristit käyttivät asuisuojinaan pohjoisella maaseudulla Lattakiassa.
Lisäksi ilmavoimat tuhosivat polttoainesäiliötä, perävaunuja, kaksi konekivääreillä varustettua jeeppiä,kolme ajoneuvoa,jotka olivat täynnä ammuksia Tal Skeikin ja Skeikin kaupunkeja ympäröivällä maaseudulla.
Viime päivinä terroristit ovat tehneet epätoivoisia yrityksiä saadakseen lisää ammuksia, aseistusta, polttoainetta, laitteita ,mutta armeijan ja ministeriön lähteiden mukaan merkittävä osa terroristien aseistusta, ammuksia, ja polttoaineita ja sotilasajoneuvoja on jo eliminoitu eikä avoimeen maastoon ole menemistä.Siellä odottaa noutaja.
Terroristit lymyilevät kuin rotat koloissaan odottaen armoniskua,jonka tulevat saamaan aikanaan. Perääntymistiet kohti Turkin,Saudi-Arabian tai Jordanian rajoja ovat suljetut.
Terroristien piti olla jo aika päivää tuhottuja toiseen ja kolmanteen polveen.
Ryssät pois syyriasta
ISIS on jo Venäjän tuhoama. Miksi sitten taistelut jatkuvat?
Ketä vastaan Venäjä oikein hyökkää?